İNTERNET DİYETLERİ SAĞLIK PROBLEMLERİNİ...

İNTERNET DİYETLERİ SAĞLIK PROBLEMLERİNİ ARTIRIR

İNTERNET DİYETLERİ SAĞLIK PROBLEMLERİNİ ARTIRIR

İNTERNET DİYETLERİ SAĞLIK PROBLEMLERİNİ ARTIRIR
16 Mayıs 2021 - 23:57

Edirneli Diyetisyen Tuğçe Daloğlu, “İnternetten örnek listelerle beslenmek çok yanlıştır, yanlış sonuçlara yol açabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir” dedi.
Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin mutlaka bir beslenme uzmanından destek alarak doğru bir şekilde diyet uygulamaları gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Tuğçe Daloğlu; “Herkesin vücudu birbiriden farklıdır,aynı parmak izimiz gibi. Sağlık durumumuz,aileden gelen hastalık risklerimiz farklı,yaşam tarzımız farklı hata sevdiğimiz yiyecekler bile farklı. Dolayısı ile,herkese aynı liste olması mümkün değil. Kişilerin sevmeği yiyecekler veya onun vücuduna yararlı olmayan yiyecekler, olumsuz etki gösteren o yiyecekler o listede olabilir. İnternetten örnek listelerle beslenmek çok yanlıştır,yanlış sonuçlara yol açabilir. Herkes  bir beslenme uzmanından yaşına, boyuna, kilosuna, sağlık durumuna uygun bir program almak zorundadır.”dedi.
Kişilerin internet üzerinden uygulamış oldukları diyet listelerinde  ne gibi problemlerle karşılaşacağını ise Daloğlu şöyle anlattı; “ çok yüksek proteinli bir listedir,böbrek yükünü çok fazla artırır ve rahatsızlık olur. Ya da çok düşük karbonhidratlı bir listedir,çok yağlı bir listedir bu da karaciğer yağlanmasına sebebiyet verir biz sağlıklı beslendiğimizi zannederken. Ha bu süreçte zayıflıyorlar ama bu sürdürülebilir bir beslenme olmadığı için verdikleri kiloları geri alıyorlar. Mesela, günde 4 litre su içerek zayıflıyorlar ama bu sürekli sürdürülebilir olmadığı için doğru zayıflama yöntemi değil. Zayıf kişilerin su içme oranı bile farklıdır. Su içme oranı bile kişinin vücut yapısına özeldir. Beslenme kişiye özeldir, herkes  kendi beslenmesi beslenme uzmanından yardım alarak uygulamalıdır”diye açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK