KADINLAR MESLEK EDİNİP, DAHA DA AKTİF...

KADINLAR MESLEK EDİNİP, DAHA DA AKTİF OLACAKLAR

KADINLAR MESLEK EDİNİP, DAHA DA AKTİF OLACAKLAR

KADINLAR MESLEK EDİNİP, DAHA DA AKTİF OLACAKLAR
21 Kasım 2019 - 00:46
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın şehre kazandırmayı hedeflediği bir proje daha faaliyete geçti. Edirne Belediyesi Meslek Edindirme Kursu, düzenlenen törenle açıldı. Kadınlar, kurs merkezine katılarak meslek edinecek; sosyal ve ekonomik hayatta daha da aktif olacak. “Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir kent; bir ülke ancak ve ancak kadınlarımızla mümkün” diyen Gürkan, 6 yılda kadınları sosyal, ekonomik ve siyasal alanda desteklemek amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha eklediğini söyledi.
 
 
   Edirne Belediyesi Meslek Edindirme Kursu, Yıldırım Mahallesi’nde açıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli hedeflerinden birisi olan kursa katılanların işverenlerle buluşturulup iş bulmaları sağlanacak.
            Kursun açılışı nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, EDMEK ile en önemli projelerden birinin daha hayata geçirildiğini söyledi. Ülke genelinde istihdamda ciddi sıkıntılar olduğuna değinen Gürkan, resmi verilere göre %14 oranında işsizlik oranı mevcut olduğunu ama insanların da daha çok kamu kurumlarında iş bulmaya çalıştığına dikkat çekti. Gürkan, “Resmi verilere göre yüzde 14 gibi bir işsizlik oranımız var. Ama şöyle garip bir durum da var, Edirne için söylüyorum diğer illeri bilemem. Belli işlerde iş ilanı çıkıldığında oraya alınacak personelin onlarca bazen yüzlerce katı başvuru oluyor. Ama bunun dışındaki işlerde maalesef bırakınız başvuruyu neredeyse yoldan adam toplamaya çalışıyor işverenler. Geçtiğimiz aylarda belediyeye 58 kişilik personel alımı yapmak istedik 1060 kişi başvurdu. Bu biter bitmez Edirne‘deki konfeksiyon fabrikalarından birisinin müdürü bana geldi dedi ki, ‘başkanım ben sizin ilanınızı gördüm başvuruları gördüm takip ettim ben fabrikanın kapasitesini yükselteceğim 3 aydır 100 kişi eleman için ilana çıkıyorum afişler asıyorum pankartlar asıyorum ama başvuran yok.’ Dedim ki nasıl oluyor daha dün bize 58 kişi için 1060 kişi başvurdu burada bir terslik var, yanlışlık var. Ben de biraz fabrika şehrin dışında olduğu için dedim ki, ‘Bak şurada bizim eski camiinin karşısında belediye dükkanları var, orada boş bir dükkanımız var git oraya kocaman bir afiş yaptır işçi aranıyor diye birde görevli koy, birde öyle deneyelim bakalım.’ Dediğimi yaptılar 15 gün açık tuttular 15 günde 70 tane başvuru alabildiler. Kaç kişi çalıştı bilmiyorum. Şimdi hepimiz istiyoruz ki evlatlarımız iş bulsun ekmek parasını kazansın. Ama bunların hepsinin belediye gibi, valilik gibi, hastane gibi resmi kurumlarda çalışma şansı yok bu kurumlar herkesi alamayacak. Keşke alabilseler. Buradan gerçeği söylemek istiyorum bir siyasetçi olarak, herkesi belediyede çalıştırma imkanımız şansımız yok. Herkesi valilikte, herkesi resmi kurumlarda şansımız yok maalesef. Gönül ister ki herkesi alalım. Ama bu teknik olarak ta imkansız, ekonomik olarak ta imkansız o yüzden eli iş tutan bir meslek sahibi olmuş okuyamamış okula gidememiş uzmanlaşamamış ama en azından bir mesleğin giriş kapısından içeri girmiş elemanlar yetiştirmemiz lazım” dedi.
            Edirne Belediyesi Meslek Edindirme Kursu’nu açarak herhangi bir kurumun işini yapma derdinde olmadıklarını da kaydeden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İŞKUR’un insanlara meslek edindirme konusunda önemli çalışmaları olduğunu söyledi. Her kurumun kendine göre işini layığı ile yaptığını belirten Gürkan, EDMEK’in en önemli amacının, kursa katılanlara belirli bir alanda meslek öğretmek ve sonrasında da bu kişileri işverenlerle buluşturmak olduğunu ifade etti. Gürkan şunları söyledi:
            “Edirne İşkur müdürlüğümüz bu konuda gerçekten çok çalışıyor. Ben toplantılarına da sürekli katıldığım için biliyorum. Ama yetmiyor ama olmuyor. Biz burada bir başka kurumun işini yapma derdinde değiliz. Herkes kendi işini zaten laiğiyle yapıyor. Biz burada kurumlar halkın ve işverenlerin buluşmasını istiyoruz. Bizim burada ki amacımız bu. Çünkü herkes her vatandaş yasa gereği iş kura gitmesi gerekiyor ama gitmiyor kurslarına gitmiyor kursları bırakıyor. Yada her işveren işkur’dan işçi talep ediyor ama bu kaynağı yeterli düzeyde karşılayamıyor. Belediye olarak Edirnelilerle halkla vatandaşla iş kuru ve iş verenleri buluşturup hangi alanda ihtiyaç varsa o alanda hızlı bir şekilde belediyenin de dinamizmini kullanarak insanlarımızı bir meslekle ilgili bir meslek kapısından içeri alacağız ve sertifika vereceğiz. Daha sonra işverenle buluşturup iş bulmalarını sağlayacağız. Bu sistem biraz oturduktan sonra Edirne de işçi ve işveren buluşma günleri yapacağız. Kuşkusuz burada ağırlık her yer de olduğu gibi kadınlarımızın omuzlarına biniyor her işte olduğu gibi. Kadın olmadan aile olmaz kadın olmadan millet olmaz kadın olmadan nezaket zarafet olmaz. Ama bunlar için önce kadının dimdik ayakta olması gerekiyor. Kadının çalışması sadece ekonomik özgürlük değildir. Kadının çalışması yetiştirecekleri evlatlarının sosyalleşerek daha özgür ve daha güçlü bir şekilde yetiştirmektir. O yüzden ben biliyorum ki Türk milletinin kadınları fedakardır cefakardır ve en önemlisi de vefakardır. Ben kadınlarım için açtığımız bu yeni yerin yeni kurs merkezinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum burası sizin, burasını sizlere emanet ediyorum buraya gözünüzün bebeği gibi bakacağınızdan ve burasını yaşatacağınızdan da adım gibi eminim.”
            Edirne Belediyesi Meslek Edindirme Kursu bünyesinde oluşturulan dikiş kursu için 10 adet sanayi tipi dikiş makinesi, overlok kursu için 4 adet sanayi tipi overlok makinesi ve ütü kursu için de 1 adet sanayi tipi ütü bulunuyor. Kursa kayıt yaptıranlar Belediye tarafından kurs merkezine ücretsiz olarak ulaşım sağlayacaklar. Kursta Edirne Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta öğreticiler ve Belediye personeli görev yapacak.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF