KADINLARDAN MEHMETÇİĞE SELAM
Reklam
Reklam
Reklam

KADINLARDAN MEHMETÇİĞE SELAM

KADINLARDAN MEHMETÇİĞE SELAM

KADINLARDAN MEHMETÇİĞE SELAM
09 Mart 2018 - 05:25

8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar günü, Edirne’de de çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Edirneli kadınlar etkinliklere “Kahraman Mehmetçiğimiz vatan size çok şey borçlu” pankartıyla katıldı.

 

Dünya’nın dört bir yanında 8 Mart tarihinde Dünya Çalışan Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. 1922 yılında Danimarka'nın Kopenhag Kenti'nde yapılan Il. Enternasyonal toplantısında, ClaraZetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Dün Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar meydanlardaydı. Edirne’nin kadınları da 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Gününü çeşitli etkinliklerle kutladı. Gencinden yaşlısına, doktorundan terzisine kadar pek çok kadın, 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü kapsamında etkinliklerle kutladı. Edirne Belediye Başkanlığının öncülüğünde CHP Kadın Kolları, AKP Kadın Kolları, İyi Parti Kadın Kolları, MHP Kadın Kolları, Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Edirne Cemevi Kadın Kolları, Türk Kadınlar Birliği, Trakya üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Edirne tüm Yerel-Sen Kadın komisyonu başta olmak üzere pek çok kadın Atatürk heykeli önünde bir araya geldi.

 

“KAHRAMAN MEHMETÇİĞİMİZ VATAN SİZE ÇOK ŞEY BORÇLU”

Kadınlar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini ifade eden ortak basın açıklamasını gerçekleştirdiler. Kadınların; “Kahraman Mehmetçiğimiz vatan size çok şey borçlu”ifaeleri bulunan pankarttı taşıdılar. Kadınların ortaklaşa yaptıkların basın açıklamasında; “Türk Silahlı Kuvvetleri'miz terör örgütlerine karşı Afrin'de kahramanca mücadele etmektedir. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü sağlamak için gözünü kırpmadan canını feda eden Afrin Şehitleri'mizi ve Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kanının son damlasına kadar vatan uğruna mücadele ederek; bizlerin bu cennet topraklarda yaşamamızı sağlayan tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor; bu uğurda gazilik unvanına sahip olan tüm gazilerimize de acil şifalar diliyoruz. Vatan size çok şey borçlu” şeklinde sözlerine başlarken 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü’nün var oluş hikâyesini anlatan konuşmalarında; “ABD'nin New York Kenti'nde bir dokuma fabrikası... Ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşı düşük ücretler; giderek dayanılmaz hale gelen çalışma koşulları ve işlerin ağırlığı tahammül sınırlarını zorlamaya başladı ve kadınlar bir karar aldı: 'Greve' çıkacaklardı. Talepleri ise 'Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü; eşit işe, eşit ücretti. 1922 yılında Danimarka'nın Kopenhag Kenti'nde yapılan Il. Enternasyonal toplantısında, ClaraZetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdi ve oy birliğiyle kabul edildi. İşte bu yüzden; kadınların toplumsal, siyasal, ekonomik, kültürel vb. yaşamın tüm alanlarında maruz kaldığı ayrımcılığa, şiddete ve sömürüye karşı yüzyıllardır yürüttükleri mücadelenin simgesidir 8 Mart. O günden bu güne kadınların; insanca yaşamak için seslerini daha da güçlü çıkardığı; haykırdığı gündür 8 Mart. Kimliğimiz, onurumuz; yaşama hakkımız için direndiğimiz gündür 8 Mart.

Eğitimde, istihdamda, siyasette ayrımcılığa ve şiddete uğrayan Kadın'ın yeter artık dediği gündür 8 Mart. 8 Mart bizim için; eşit ücret, eşit iş isteyen ve fabrikada çıkan yangında yitip giden kadınlarımızdır. 8 Mart bizim için; çıktığı o yolculuktan hiçbir zaman dönemeyen; tek suçu kadın olduğu için önce tecavüze uğrayan sonra da öldürülen Özgecan; 12 yaşında zorla evlendirilen yüzlerce kız çocuğu; mini etek giydiği için tacize uğrayan. yemeğin altını yaktı diye şiddet gören binlerce kadındır”

 

UTANÇ TABLOSU

“Her gün bir umutla çıktığımız bu yolda; verdiğimiz tüm mücadeleye rağmen değişmedi; artarak devam etti bu utanç. 2015 yılında 303, 2016 yılında 328 kadın cinayeti işlenirken; 2017 yılında bu sayı 409'a ulaştı. Tam 409 kadın cinayete kurban gitti; 332 kadına cinsel şiddet uygulandı. O kahrolası eller sadece kadınlarımıza değil masum çocuklarımıza da dokundu. 2017 yılında 387 çocuk cinsel istismara uğrarken, son bulmadı bu utanç. Tüm bu olumsuz tabloya rağmen sesimizi, yüreğimizi, taleplerimizi ve en önemlisi de hakkımızı her gün olduğu gibi bugün de; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde bir kez daha haykırıyoruz; özgürce yaşamak istiyoruz. Hayatın her anını dilediğimiz gibi işte de evde de özgürlük ve eşitlik istiyoruz. Geceleri de, sokakları da terk etmiyoruz. Kazandığımız tüm parayı kreşlere vermek istemiyoruz. Kamuda çalışan kadın için de, özel de çalışan kadın içinde 7/24 açık, erişebilir, ücretsiz kreş istiyoruz. İşyerlerindemobbinge 'Hayır' diyoruz. Baskı, şiddet ve mobbingin son bulması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Eşit söz, İnsanca yaşam istiyoruz. Şiddete, tacize uğramak istemiyoruz.' Öldüren sevgi değil, bizi yaşama bağlayan, bizi daha güçlendiren 'Gerçek Sevgi' istiyoruz. Kadına yönelik şiddete karşı köklü ve yapısal reformlar istiyoruz”

 

“'KADIN BAKANLIĞI'NIN KURULMASINI İSTİYORUZ”

“Ülke çapında herkesin kolayca ulaşabileceği ve anlayacağı dilde destek alacağı kadın dayanışma merkezleri, kadın sığınma evleri, cinsel şiddet kriz merkezleri ve etkin çalışan bir 'Alo Şiddet' hattının kurulmasını istiyoruz. Televizyon ekranlarında ve sosyal medyada kadına yönelik her türlü şiddeti özendirici söylem ve programların kaldırılmasını istiyoruz. Kurumsal mekanizmaların yanı sıra, Kadın Sivil Toplum Örgütleriyle birlikte somut, takvime bağlı ve yaptırım içeren eylem planlarının oluşturulmasını istiyoruz. Kadının siyasette ve bürokraside daha fazla yer almasını istiyoruz! Tüm partilerin kadına yönelik politikalar üretmesini istiyoruz. Özellikle Edirne'den 'Kadın" milletvekili çıksın istiyoruz. 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesini istiyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yerine 'Kadın Bakanlığı'nın kurulmasını istiyoruz. Kadın istihdamında tek seçenekmiş gibi yeniden ısıtılarak önümüze sürülen esnek, güvencesiz ve kayıt dışı çalışma yerine, güvenceli iş, güvenli gelecek istiyoruz.

Şeffaf, demokratik ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe istiyoruz. Cinsiyet ayrımcılığı dâhil olmak üzere, her türlü ayrımcılığa son verecek eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasa hazırlanmasını istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere, kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair imzalanan uluslararası sözleşmelerin gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz. Ve tüm kadınlara bir kez daha alanlardan sesleniyoruz; ‘Bizi yok sayan, varlığımızı görmezden gelen anlayışa karşı sessiz kalmayalım. Sesimizi duymayanlara karşı kadınlar olarak susmayalım. İş güvencemize sahip çıkalım. Sözümüzü, sesimizi ve gücümüzü birleştirelim. Çünkü biz birlikte güçlüyüz” ifadelerine yer verildi. Konuşmanın bitiminde kadınlar Atatürk heykelinde Zübeyde Hanım anıtına çiçek koymak için yürüyüşe geçtiler. Anıta çiçek bırakan kadınlar Edirne Kadın Emek Pazarını ziyaret ettiler. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel, Kadınlara şiddet ve yaşadığı sorunları ele alan tiyatro gösterimi gerçekleşti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!