KAHVECİLER ENDİŞELİ; KIŞIN SOSYAL MESAFE...

KAHVECİLER ENDİŞELİ; KIŞIN SOSYAL MESAFE SORUNU YAŞANACAK

KAHVECİLER ENDİŞELİ; KIŞIN SOSYAL MESAFE SORUNU YAŞANACAK

KAHVECİLER ENDİŞELİ; KIŞIN SOSYAL MESAFE SORUNU YAŞANACAK
18 Ekim 2020 - 23:03

Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Başkanı Hakan Gönay, havaların soğumasıyla birlikte müşterilerin çoğunun kıraathanelerin içerisine gireceğini belirterek, sosyal mesafe konusunda endişeli olduğunu söyledi. “Yavaş yavaş yok olma durumundayız” diyen Gönay, birçok kıraathanenin kapatma eşiğine geldiğini açıkladı.
Kış aylarını kahveciler esnafı olarak zor geçireceklerini belirten Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Başkanı Hakan Gönay;“Biz 3 ay kapalı kaldık. Türkiye genelinde pandemiden etkilendik. Zaten Edirne’de kahve kültürü yavaş yavaş bitiyor. Biz ancak istirahat kısmını karşılayabiliyoruz. Eğlence kısmını şu anda karşılayamıyoruz. Çünkü oyunlar yasak. Tüm Türkiye’de yasak. Bu işlerin bir an önce rayına oturması için insanların psikolojik olarak rahatlaması gerekiyor. Bunun aşısı çıkarsa ancak o zaman insanlar mekanlara güvenle gelebilir.
Biz hijyenimize dikkat ediyoruz. Çay bardaklarını bulaşık makinelerinde yıkıyoruz. Valiliğin verdiği dezenfektan pompalarını birebir dağıttık. Mekanları ziyaret ettik. Eksik olanları uyardık. Dezenfektan maddesinde herhangi bir sorun yok. İstediği kadar temizlik yapabilir. Bulaş olayını önlemek için her şeyi yapabilir. Valiliğin dağıttığı dezenfektanlar virüse karşı yüzde yüz etkili. Bizim mekanlarımızda bulaş olayı olmadı.
Esnafın durumu hiç iç açıcı değil. Hava değişimi dolayısıyla şimdi içeri girecekler. İçeride mesafe sorunu olacak. 40 metrekareye 10 kişi gibi bir hesaplama yapılıyor. Bizim o kadar büyük işletmelerimiz yok. Küçük olduğu için bu sıkıntı biraz daha fazlalaşacak. Bu kışın çok zor geçeceğini düşünüyoruz. Yavaş yavaş yok olma durumundayız. Pandemi süreci biraz daha uzarsa zaten kahvelerin yarısı kapanır. Biz olaya umutlu bakmıyoruz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!