KAKAVA ATEŞİ BEREKET İÇİN YANACAK

KAKAVA ATEŞİ BEREKET İÇİN YANACAK

KAKAVA ATEŞİ BEREKET İÇİN YANACAK

KAKAVA ATEŞİ BEREKET İÇİN YANACAK
03 Mayıs 2019 - 08:40
Reklam

Kakava-Hıdırellez Şenliklerinin huzur ve bereket ayı olarak bilinen Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle dev Kakava ateşi, ‘huzur ve bereket’ için yanacak Edirne’nin Çeribaşısı Hamdi Kopça, Roman müzikleri eşliğinde dans ederek vatandaşları "Kakava Şenlikleri"ne katılmaya davet ediyor. Pazar günü saat 12.00’da başlayacak şenlikler, Pazartesi günü sahur programıyla devam edecek. Binlerce kişinin katılmasının beklendiği şenliğe, rahat ulaşım sağlanabilmesi için yol güzergahları açıklandı.
Baştan aşağı kırmızı saten kıyafeti ve başındaki oyalı yemenisiyle kentteki esnafı dolaşan çeribaşı Kopça, vatandaşların ilgi odağı oldu. Roman dansına eşlik eden esnaf, çeribaşına bahşiş verdi. Vatandaşları her yıl geleneksel olarak kutlanan Kakava'ya davet ettiğini anlatan Kopça, "Davul ve zurna eşliğinde dükkanları gezerek esnafımızı ziyaret ediyoruz. Bu bizim bir kültürümüz. Çeribaşı olarak halkımızı Kakava'da görmek istiyoruz. Şimdiden daha Kakava'ya yoğun ilgi oldu." diye konuştu.
Kakava Hıdırellez Şenlikleri; 5 Mayıs Pazar Günü Saat:12.00’de Edirne Kapalı Cezaevi yanında düzenlenecek olan 8. Geleneksel At Yarışı’yla başlayacak. Kakava Şenlikleri; Saat:17.30’da Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’nde gerçekleştirilecek program ile devam edecek. Protokolün karşılanması,  açılış konuşmaları ve sahne gösterilerinin ardından dev Kakava Ateşi, bereket, sağlık, kısmet, neşe, şans; barış, huzur ve hoşgörü getirmesi için yanacak.
6 Mayıs Pazartesi Günü Ramazanın ilk günün nedeniyle binlerce kişi Sarayiçi’nde düzenlenecek olan Hıdırellez Sahuru’nda buluşacak. Ardından şenliklerde dilekler, Dilek Ağacı’na bağlanacak, niyetler nehre atılacak. Buradaki programın ardından Hıdırellez Coşkusu Saraçlar Caddesi’ne taşınacak. Saraçlar Caddesi’nde Saat:12.30’da Edirne Belediye Bandosu’nun konseri ile Edirne Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi katılımcılara güzel bir gün yaşatırken, Kakava Hıdırellez Şenlikleri yumurta kırma ve niyet çekilişi ile son bulacak.
Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü; vatandaşların Kakava Hıdırellez Şenlikleri’nin yapılacağı Sarayiçi Mevkii’ne daha rahat ulaşım sağlayabilmeleri için yol güzergâhlarını açıkladı. Edirne Valiliği İl Trafik Komisyon kararıyla Sarayiçi Balkan Şehitlik Çevresi’nin yaya ve araç trafiğine kapatılması nedeniyle şenliklere girişler Saraçhane tarafındaki Kanuni Köprüsü’nden gerçekleştirilecek. Kanuni Köprüsü’nden sadece yaya geçişlerine izin verilecek. Şenliklere Edirne içinden yada Edirne dışından gelecekler, araçlarını Edirne Belediyesi tarafından ücretsiz olarak kullanımına sunacağı otoparklara park edebilecek.
Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Saraçhane Mevkiinde Tekke Kapı Caddesi üzerinde (Saraçhane Spor Tesisleri Karşısı) ücretsiz  otopark alanlarına ve Saraçhane Köprüsü Girişinde sağ tarafta set altında bulunan alan ile sol tarafta bulunan Çavuşbey Otopark alanlarına bırakmaları önemle rica olunur. Şenlik alanı çevresinde tüm otopark alanları ücretsiz olup, ücret talep edenleri emniyet ve belediye görevlilerine bildirmeleri halinde bu kişiler hakkında kanuni işlem yapılacaktır”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...