KAKAVA ATEŞİ, SEMBOLİK OLARAK YAKILDI

KAKAVA ATEŞİ, SEMBOLİK OLARAK YAKILDI

KAKAVA ATEŞİ, SEMBOLİK OLARAK YAKILDI

KAKAVA ATEŞİ, SEMBOLİK OLARAK YAKILDI
05 Mayıs 2021 - 22:07

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri’nin simgesi Geleneksel Kakava Ateşi, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Çeribaşı Fikri Ocak tarafından pandemi nedeniyle bu yıl da sembolik olarak yakıldı.
Roman kültüründe önemli bir yere sahip olan ve Edirne’de 5-6 Mayıs tarihlerinde çok sayıda kişinin katılımıyla kutlanan Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri Ateşi bu yıl da koranavirüs tedbirleri kapsamında sembolik olarak yakıldı. Sarayiçi mevkiinde bir araya gelen Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Çeribaşı Fikri Ocak temsili Kakava Ateşi’ni birlikte yaktı.
BAŞKAN GÜRKAN, “KAKAVA ATEŞİNİ, SALGIN ATEŞİNİN BİR AN ÖNCE SÖNMESİ İÇİN YAKTIK.”
Edirne Valisi Ekrem Canalp, koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl da ateşi temsili olarak yaktıklarını ve geleneği sürdürdüklerini söyledi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da, Edirne’nin en önemli kültürel değerlerinden biri olan Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri’nin pandemi nedeniyle bu yıl da gerçekleşemediğini, ancak şenliklerin simgesi olan Kakava Ateşi’ni geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sembolik yakarak geleneği sürdürdüklerini söyledi. Gürkan, “Tek temennimiz dünyayı esir alan koronavirüs salgınının bir an önce bitmesi. Kakava’da dilekler dilenir, bunların gerçekleşmesi için ateş yakılarak üzerinden atlanır. Biz de bu ateşi yakarak virüsün bir an önce ortadan kalmasını diledik.  Kakava ateşini, salgın ateşinin bir an önce sönmesi için yaktık. Umarım salgın bir an önce biter ve önümüzdeki yıl yine eskisi gibi Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri’ni bu alanda yurdun dört bir yanından gelen misafirlerimizle Edirneliler olarak büyük coşkuyla kutlarız” dedi.
VALİ CANALP, “KÜLTÜREL MİRASIMIZI YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Kakava ve Hıdırellez dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Canalp mesajında, milli kültür ve toplumsal hayat için özel anlam taşıyan, birlik, beraberlik ve kardeşliğin simgesi "Kakava ve Hıdrellez" şenliklerine ulaşmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Baharın müjdecisi olan "Kakava ve Hıdırellez"in tüm Türkiye'de olduğu gibi Edirne'de de yüzyıllar boyunca büyük sevinç ve heyecanla şenlik havasında kutlandığını ifade eden Canalp, şunları kaydetti: "Coğrafyamızda birliği, barışı, baharın uyanışını temsil eden ve coşku içerisinde idrak edilen bugünün sevgi, saygı ve dayanışma içerisinde kutlanması, bu kıymetli kültürel mirasımızın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına son derece değerlidir. 2016 yılında Edirne Valiliği tarafından başvurusu yapılan ve 2017 yılında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınan Kakava ve Hıdırellez Şenliklerini bu yıl pandemi nedeniyle maalesef sembolik olarak kutlamak zorunda kalıyoruz. Ancak inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda yine hep birlikte, coşkuyla, sevinçle, gönül gönüle Kakava ve Hıdırellezi kutlayacak, bu değerli kültürel mirasımızı yaşatmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle gelenek ve göreneklerine sahip çıkan, atalarımızdan aldığı kültürel mirası daima özenle yaşatarak gelecek nesillere aktaran siz değerli hemşehrilerimin Kakava ve Hıdırellez şenliklerini kutlar, tüm halkımıza sağlık ve huzurlu günler dilerim."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK