KANSER TARAMASINDA ZİRVEDEYİZ

KANSER TARAMASINDA ZİRVEDEYİZ

KANSER TARAMASINDA ZİRVEDEYİZ

KANSER TARAMASINDA ZİRVEDEYİZ
06 Şubat 2019 - 01:27
Reklam

Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Edirne ve Keşan’da Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin başarılı bir şekilde çalıştığını ve kanser taramalarında erken teşhis konusunda Edirne’nin Türkiye’nin zirvesinde olduğunu söyledi.

KANSERİ ÖNLEYİCİ ÇALIŞMALAR OLUYOR

Kanserin Dünya’da sebebi bilinen ölümler sıralamasında 2’nci sırada olduğunu söyleyen Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 2018 yılı içerisinde 18 milyon yeni kanser tanısı konuldu. Bizim yaptığımız değerlendirmelerde böyle devam ederse 2030 yılı rakamlarının 25 – 30 milyon gibi her yıl kanser sayısının dünyaya eklenmesi söz konusudur. Kanseri önleme çalışmaları bu yönde koruyucu, önleyici çalışmalar oluyor” dedi.

BAZI TARAMALAR ÜCRETSİZ

Kalkan, ”KETEM ve Aile Hekimlerince meme, servisk ve kolon kanseri taramaları ücretsiz yapılıyor. 30 – 69 yaş arası tüm vatandaşları KETEM’e ve Aile Hekimlerine kanser taramaları yaptırmaları için davet ediyorum. Kanser hastalığının, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir. Toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açıyor. Kanser oluşunun yüzde 90 – 95’inde çevresel etkenler sorumludur.

DOĞRU KORUNMALIYIZ

 Kötü beslenme, tütün, kullanımı, alkol kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşunun etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde 2018 yılında KETEM’e başvuran 7 milyon kişi taramalardan yararlandı. KETEM’İN vatandaşlar üzerinde yapmış olduğu kanser taramalarında yaptığı başarılı çalışmalarla Edirne Türkiye’nin zirvesinde yer alıyor. Edirne merkezde 4 bin 797, Keşan’da ise 3 bin 69 kişi kanser taramalarından geçirildi. Edirne merkez ve Keşan ilçe olmak üzere 7 bin 866 kişi başarılı bir şekilde KETEM çalışanları tarafından taramadan geçirildi “dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF