KAPIKULE´DE GURBETÇİLERDEN BAKANA KLAKSONLU...

KAPIKULE´DE GURBETÇİLERDEN BAKANA KLAKSONLU TEPKİ

KAPIKULE´DE GURBETÇİLERDEN BAKANA KLAKSONLU TEPKİ

KAPIKULE´DE GURBETÇİLERDEN  BAKANA KLAKSONLU TEPKİ
26 Ağustos 2019 - 08:00

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Kapıkule'de gurbetçileri ziyaret ettiği  sırada,hava sıcaklığının 35 dereceyi bulması nedeniyle Kapıkule'de kuyrukta bekleyenler gurbetçiler klakson çalarak bakana tepki gösterdi.
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde  yaşayan ve yaz tatillerini Türkiye’de  geçirmek için gelen gurbetçileri Kapıkule gümrük kuyruğunda ve yeni yapılan numaralı park alanında ziyaret eden Bakan Ersoy,  gurbetçilerin yaşadıkları sorunları birebir dinlediği sırada, Kapıkule gümrük kapısı gurbetçiler  saatlerce kuyrukta bekleme tepkilerini  çaldığı klakson gösterdi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise çalınan klakson seslerine karşılık,kapıyı ne kadar rahatlatırsak rahatlatalım sonuçta başka bir devlete sınır geçişi yapılıyor ve Bulgaristan aynı hızda yapamadığı için kuyruk ve birikim gurbetçilerimizin yoğun trafik oluşturduğu yaz aylarında sorun oluyor.Onlarla da trafiği rahatlatıcı hızlandırıcı çalışma yapacağız, burada beklemek zorunda olan gurbetçilerimizin de sırayla gelecekleri sistemler, yazılımlar üzerinde çalışacağız" dedi.
Sırada bekleyen gurbetçiler Bulgaristan'ın yavaş alım yaptığın ve bunun daha hızlandırılması için Bakan Ersoy'a konuyla ilgili görüşme yapılmasını ve çözüm üretilmesini beklediklerini söyledi.
 
BEKLEME  SÜRESİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN YENİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK
 
Bakan Ersoy,yaptığı açıklamada, Kapıkule'nin Meksika'dan sonra dünyanın en büyük ve yoğun sınır kapısı olduğunu belirterek; “Ziyarette gurbetçi vatandaşların sorunlarını dinleme fırsatı da bulduk. Gelecek yıl talepler doğrultusunda  iyileştirmeler yapmaya devam edeceğiz.Valiliğimiz çok çalışma yaptı bu yıl rezervasyon ve park sistemine geçildi. YTB ikramlarda bulunuyor. Her sene uygulamalarımızı artıracağız, iyileştirme yapacağız. Kapıyı ne kadar rahatlatırsak rahatlatalım sonuçta başka bir devlete sınır geçişi yapılıyor, Bulgaristan aynı hızda yapamadığı için kuyruk ve birikim gurbetçilerimizin yoğun trafik oluşturduğu yaz aylarında oluyor.Onlarla da trafiği rahatlatıcı hızlandırıcı çalışma yapacağız, burada beklemek zorunda olan gurbetçilerimizin de sırayla gelecekleri sistemler, yazılımlar üzerinde çalışacağız. Bulgaristan hükümetinin kapasitesine uyumlu bir geçiş sağlayabilirsek gurbetçilerimizin de bekleme süresini azaltmış oluruz” şeklinde konuştu.
YTB Başkanı Abdullah Eren, Bakan Ersoy'a sınırda yaptığı bilgilendirmede , “YTB'nin sınır ötesinde ve sınır kapılarında kurduğumuz stantlarla, bir yandan yurt dışında yaşayan ve tatillerini ana vatanlarında geçirmek isteyen vatandaşları karşılayıp uğurlarken diğer yandan da onlara, seyahatleri sırasında karşılaştıkları sorunları çözmede tercüme olmaya  ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz”dedi.
Edirne programın  son durağı  olarak Kapıkule sınır kapısını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe ile Kapıkule Sınır Kapısı'na geçen Bakan Ersoy'u burada Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak karşıladı. Haber: Yeşim DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN