KAYBOLAN YERLİLİK VE MİLLİLİK ARANIYOR

KAYBOLAN YERLİLİK VE MİLLİLİK ARANIYOR

KAYBOLAN YERLİLİK VE MİLLİLİK ARANIYOR

KAYBOLAN YERLİLİK VE MİLLİLİK ARANIYOR
14 Mart 2019 - 06:33

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin bazı köylerinde vatandaşları ziyaret edip dertlerini dinledi. Çiftçinin çok dertli olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, önemli bir iddiayı gündeme getirdi.

Son yıllarda çiftçiliğin giderek azalması ve maliyetlerin artması köylerde geçimini çiftçilikle sağlayan vatandaşların şehir merkezlerine göç etmesini sağlıyor. Bunun en somut örneklerinden birini Gaytancıoğlu, geçtiğimiz akşam ziyaret ettiği Vaysal köyünde yaşadı.

Vaysal halkının dertli olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, vatandaşların isyanını şu sözlerle dile getirdi; Süt üretiyoruz para yapmıyor, kilogramda 29 TL ye mal ettiğimiz hayvanı 26-27 TL kestiriyoruz onu da alan yok. Buğday 10 yıldır aynı fiyat. Mazot 10 yıl önce 2 TL idi şimdi 6 TL, gübre 0,40 kuruştu şimdi 2.20 TL. Bizim üretmekten başka ne suçumuz var AKP bizi değil Rus, Ukrayna, Hollanda, Kanada çiftçisinin destekliyor? Bunun neresi yerlilik? Neresi millilik"

Sıfır gümrükle 200 bin ton patates ithal edilmesi kararına tepkiler devam ederken, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu önemli bir iddiayı gündeme getirdi. Gaytancıoğlu, ithalata aracılık edecek firmanın Mc Cain Food isimli küresel bir firma olduğunu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin geçmişte bu firmaya danışmanlık yaptığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı. TBMM'ye soru önergesi veren Gaytancıoğlu, Türkiye'nin tarımda ihracatçı bir konumda iken en temel tarım ürünlerini ithal eder hale geldiğine dikkat çekti ve “Türkiye'nin birçok bölgesinde yetişen patates bile üretilemez hale gelmiş, gümrük vergileri sıfırlanarak yurttaşlarımız bir zamanlar en ucuz gıda olan patatesi alamaz duruma getirilmiştir” dedi.

DANIŞMANLIK YAPTI MI?

Bekir Pakdemirli'nin küresel ticaret firmaları ile bağlantısı bulunduğunu öne süren Okan Gaytancıoğlu, önergesinde Bakan'a “Bekir Pakdemirli, geçmişte Mc Cain Food şirketine danışmanlık yapmış mıdır?” sorusunu yöneltti.

ÜRETİCİ ŞOKTA: GEREK YOKTU

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, sıfır gümrükle patates ithalatı hakkında sektör temsilcileriyle görüştü. Yıldırım'ın köşe yazısında aktardığına göre üreticiler şunları söylüyor: “Kararnameyi Resmi Gazete'de görünce şok olduk. Şu anda ithalat yapmayı gerektirecek bir durum yok. Geçen hafta Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli Niğde'deydi. İthalatın konusu bile geçmedi. Pakdemirli'nin bundan haberi olmadığına inanıyoruz. Şu anda ürün teminiyle ilgili bir sorun yok. Aşırı fiyat artışı da yok. Ama görünen o ki adrese teslim bir kararname olmuş.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OTLUK ALAN YANGINI
OTLUK ALAN YANGINI
KAVGA KANLI BİTTİ
KAVGA KANLI BİTTİ