KEŞAN TİCARET VE SANAYİ ODASI ESNAFIN SESİ...

KEŞAN TİCARET VE SANAYİ ODASI ESNAFIN SESİ OLDU, İSYAN ETTİ

KEŞAN TİCARET VE SANAYİ ODASI ESNAFIN SESİ OLDU, İSYAN ETTİ

KEŞAN TİCARET VE SANAYİ ODASI ESNAFIN SESİ OLDU, İSYAN ETTİ
25 Mart 2021 - 08:16

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda, pandemi sürecinde kapalı olan restoran- lokanta- kafe işletmelerinin sorun, talep ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü bir toplantı düzenlendi.
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı,  “Sektör sahipleri, işletmeciler, çalışanları ve bunların aileleri düşündüğünde bölgemizde 20 bin üstü kişiyi bu kısıtlamalar ilgilendiriyor. Son 4 aydan beri kapalı olan işletmelerimizde SSK, bağ kur ve vergi ödemeleri devam ediyor. Alınan kredilerin geri ödenememesi durumu var. Devlet desteklerinden kısmı yararlanma veya hiçbir şekilde yararlanamama problemlerinde başında. Faturalar; doğalgaz, telefon, elektrik, internet, su gibi giderler devam ediyor ve ödenmesi isteniyor. Bildiğiniz üzere kapalı işletmelerde genelde kira giderleri devam ediyor. Bazı işletmelerimizde paket servisi yapma imkânı verildi. Fakat paket servisle çalışanlarına yetme durumu pek olası değil.”dedi.
Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İşçimen de, “İşyerlerimizi açalım, kurallara uymazsak cezaya da razıyız. Bizim isteğimiz en azından şunu diyebilirlerdi özellikle restoran, kafe ve hizmet sektörü bu dönem içerisinde kapattınız, tam kapatın sizden SGK, bağ kur ve vergilerimizden belli muafiyetler sağlıyoruz. Sektörün artık dayanacak son bir ayı bile kalmadı. O yüzden yetkililerimizden bu konuda biraz daha dikkatli düşünmelerini istiyoruz ve bizlere destek olmasını istiyoruz.”dedi.
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan da, “Elde avuçta bir şey kalmadı, borçlar devam ediyor. Kısa çalışma ödeneği, hizmet sektöründe kesinlikle minimum Eylül 2021 sonuna kadar devam etmesi şart. Bugün açık olan bölgelerdeki restoran kafelerde bile yüzde 50 ile çalışıyor. Zaten 6-7 aydır çalışmamıştı, bugün yüzde 50 ile çalışan işletme personelini nasıl istihdam etsin. Mecburen işten çıkaracak.  Üyelerimiz gerçekten çok zor durumda, hizmet sektörü zor durumda” dedi.
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf da, “7-8 aydır kapalı olan işletmelerin ailevi ve psikolojik sorunları ortaya çıkmaya başladı. Vatandaşımıza da sesleniyoruz, bu dönemde lütfen yerel esnafımıza destek olalım. Alacağınız ürünlerin en azından bir kısmını komşumuza, arkadaşımıza, eşimize dostumuza yönlendirelim. Bu süreç bittiğinde onlar bizim yine eşimiz, dostumuz, konu komşumuz olacaklar. Ev ve iş yerimize paket servisli ürün alacaksak yerel işletmelerimizi deneyelim. İnsanlarımızın bu süreçte buna çok ihtiyaçları var. Onların bu süreçte beklentisi işletmelerini ayakta tutabilmek. Yaklaşık 20 bin kişiyi ilgilendiren bir konudan bahsediyoruz.”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”