KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR
30 Haziran 2020 - 23:55
Reklam

Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasının gerektiğine dikkat çeken Türk İş Edirne İl Temsilcisi, Tes İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko;“Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.
                Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur.                                                                                           Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiç birini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor” dedi.
                "BİZİM GÖRÜŞÜMÜZ NET"
                Şişko; “İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi veriyor. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışıyor.Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız.Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının TÜRK-İŞ’ in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacak. Kıdem tazminatıma dokunma" diye açıkladı.
 
Teksif Sendikası Edirne Şube Başkanı Mehmet Kafa, Tez Koop İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Mehmet Meral, Tes İş Sendikası Edirne Şube Mali Sekreteri İbrahim Kılavuz, Tes İş Sendikası Edirne Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Tuncay Korkmaz, Tes İş Sendikası Edirne Şube Disiplin Kurulu Başkanı Yasin Takatak, Teksif Sendikası Edirne Şube Sekreteri Recep Okur, DSİ XI. Bölge Baş Temsilcisi ve temsilcileri katıldı.  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ