KILIÇDAROĞLU EDİRNELİ MUHTARLARLA GÖRÜŞTÜ

KILIÇDAROĞLU EDİRNELİ MUHTARLARLA GÖRÜŞTÜ

KILIÇDAROĞLU EDİRNELİ MUHTARLARLA GÖRÜŞTÜ

KILIÇDAROĞLU EDİRNELİ MUHTARLARLA GÖRÜŞTÜ
12 Temmuz 2021 - 01:42

Edirne’de muhtarlarla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Her muhtarlığın ayrı bütçesinin olması gerektiğini belirtti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer siz demokrasinizi güçlendirmek istiyorsanız ve bu topraklarda gerçek anlamda bir demokrasi olsun istiyorsanız, yapacağınız ilk şeylerden birisi muhtarlık kurumunu güçlendirmektir." dedi. Açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Edirne'deki bir otelde muhtarlarla buluşan Kılıçdaroğlu, Türkiye'de muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin tüm coğrafyasına yayılmış muhtarlarla ilgili temel bir kanunun olmadığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Madem demokrasiden başladık, eğer siz demokrasinizi güçlendirmek istiyorsanız ve bu topraklarda gerçek anlamda bir demokrasi olsun istiyorsanız, yapacağınız ilk şeylerden birisi muhtarlık kurumunu güçlendirmektir. Diyeceksiniz ki ya muhtarlığı aldın, öyle bir yere getirdin ki sanki muhtarlık olmasa demokrasi olmaz. Evet, eğer gerçek anlamda muhtarlık olmazsa, demokrasi olmaz. Peki neden muhtarlar için temel bir kanun yoktur. Türkiye'nin bütün coğrafyasına yayılmış mı, yayılmış. Köyün de var mı var, mahallesinde var mı var. Metropolünde var mı var. Her yerde var muhtar. Peki muhtarlık için neden temel bir Muhtarlık Kanunu çıkmaz. Muhtar, alacak bakacak kendi kanununa, görevi var, yetkisi var, sorumlulukları var, hepsini orada görecek. Ama böyle bir kanun yok. Böyle bir kanun teklifini hazırladık. Muhtarların oluşturduğu bütün kuruluşlara gönderdik. Dedik ki 'bizim atladığımız bir şey olabilir, yazdığımız bir şey yanlış olabilir, bunu bize bildirin ve biz bunu düzeltelim'."
Kılıçdaroğlu, muhtarların yetkilerinin artması gerektiğini vurgulayarak, onların da belediye başkanı ve milletvekilleri gibi seçimle göreve geldiğini anımsattı. Seçimlerde oy pusulalarında muhtarların da fotoğrafının olması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Mecliste bir mahalle ile ilgili bir karar alınıyorsa, o mahalle muhtarının da mutlaka Meclise gelip görüşlerini aktarması gerektiğini belirtti.
Muhtarın, seçildiği mahallenin bütün ayrıntılarını bildiğini ve bütün sorunlarına sahip en önemli kişi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Eğer mahalleyle ilgili bir karar alınıyorsa o karar alınırken muhtarla görüşülüp alınması zorunludur. Bu ne demektir, aynı zamanda güçlü bir demokrasi kültürü demektir. Mahallenin sakini, belediye başkanına kolayca ulaşamaz. Ama muhtarın kapısı açıktır, her zaman gider, muhtarın kapısını dövmeye bile gerek yok, 'muhtarım geldim, bu ne rezalettir'. Muhtar da 'hiç haberim yok, belediye meclisinin aldığı bir karar'. O zaman vatandaşın kafasında şu soru çıkar, 'ya biz muhtarı boşuna mı seçiyoruz'. Muhtarı boşuna seçmemek ve mahallesinde bütün sorunlara çözüm üreten, bu sorunları ilgili makamlara yazdıran kişi olarak görmesi lazım vatandaşın. O zaman ne olur? Demokrasi güçlenir, başka bir şey değil."
- "HER MUHTARIN AYRI BÜTÇESİ OLMALI"
Her muhtarlığın ayrı bütçesinin olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, vatandaşların her türlü sorunda ilk ulaştığı yerin muhtarlıklar olduğunu hatırlattı. Fiziki olarak yetersiz olan veya eski olan tüm muhtarlık binalarının da yenilenmesi gerektiğini aktaran Kılıçdaroğlu, İstanbul'da bir çok bölgede bunu yaptıklarını dile getirdi.
EDİRNE BELEDİYESİ ÜRETİCİ KADINLAR PAZARI ZİYARET EDİLDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne Belediyesi Üretici Kadınlar Pazarı, Kadın Emek Pazarı ve Mor Ev Atölyesi'ni de ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Pazarda kadınlarla sohbet eden Kılıçdaroğlu, pazarın kurulmasında emeği geçen Belediye Başkanı Gürkan'a teşekkür etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI