KİM DUR DİYECEK!

KİM DUR DİYECEK!

KİM DUR DİYECEK!

KİM DUR DİYECEK!
18 Eylül 2019 - 04:25

ŞENER URFA/ÖZEL
İstanbul-Edirne seferini yapan yolcu treniyle Edirne’ye her akşam yüzlerce göçmen geliyor. Resmi evrakları tam olan göçmenler kontrollerin ardından serbest bırakılıyor. Her gün başka bir asayiş olayına karışan göçmenler dün de Edirne’yi bir birine kattı. Afganistanlılar ile Cezayirliler arasında çıkan kavga da Suriyeli ev sahibi yaralandı. Kaçan göçmenleri yakalamak için polis ekipleri evlerin çatılarını tek tek aradı.
Edirne'de tren garında polis ve bekçiler düzensiz göçmenlere yönelik denetim gerçekleştirdi. Alınan bilgiye göre, çok sayıda düzensiz göçmenin trenle kente geleceği ihbarı üzerine güvenlik güçleri Edirne Garı'nda denetim yaptı. Belgesi olmayan bazı göçmenlerin gara varmadan trenden atladığı iddiası üzerine, bekçiler ve polis ekipleri garın çevresinde çalışma yaptı. Trenden inen 125 göçmen bekleme salonuna alındı. Yabancı uyrukluların belgeleri incelendi, belgeleri olanlar denetimin ardından gardan ayrıldı.
İddialara göre, Dilaverbey Mahallesinde bir evde yaşayan çok sayıda göçmen arasında tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Ekiplerin geldiğini gören göçmenler çevrede bulunan evlerin çatılarına, bahçelerine ve bodrum katlarına kaçtı. Kısa sürede olay yerine çok sayıda ekibin sevk edilmesiyle birlikte ekipler tek tek çatılarda mülteci aradı. Kimi çatı arasında kimi bodrum katında yakalanan mülteciler gözaltına alındı.
Edirne'de, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkma hazırlığındaki 628 düzensiz göçmen yakalandı. İl Jandarma Komutanlığı, 4'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ile 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı hudut birlikleri, yaptıkları çalışmalarda sınırı kaçak geçmeye çalışan gruplar olduğunu tespit etti. Enez, İpsala, Meriç ve Uzunköprü ilçeleri ile merkeze bağlı sınır köylerinde yapılan denetimlerde Fas, Cezayir, İran, Filistin, Mısır, Pakistan, Bangladeş, Suriye ve Sri Lanka uyruklu 628 düzensiz göçmen yakalandı. Düzensiz göçmenler, işlemlerin ardından Edirne Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.
Uzunköprü ilçesinde B.K.’nın kullandığı araç ve içerisinde bulunan 3 göçmen şahısla birlikte Uzunköprü girişi uygulamasında ki polisleri görünce dur ikazına uymayarak kaçmaya başladığı ve polis aracına çarptıktan sonra araçla tarlaya uçarak durdu. Olay yerinden kaçmaya çalışan göçmenler yakalandı. Araç sürücüsü çıkartıldığı mahkemece tutuklandı. Polis ekipleri kazadan yara almadan kurtulurken araçta maddi hasar meydana geldi. Kazada araçta bulunan göçmenlerden bazıları yaralandı.
Edirne’de 74 bin göçmenin yakalandığı 2019 yılı, şimdiden en fazla düzensiz göçmen sayısına ulaşılan sene oldu. Yakalanan düzensiz göçmenlerde Afganistan'dan gelenlerin fazlalığı dikkati çekiyor. Edirne’de bu yılın 8,5 ayında 73 bin 978 düzensiz göçmen yakalandı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBEVEYNLERE
EBEVEYNLERE "TABLET VE TELEFON" UYARISI
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY