KIRKPINAR GÜREŞLERİNİN SEYİRCİLİ...

KIRKPINAR GÜREŞLERİNİN SEYİRCİLİ OLMASINDAN YANAYIZ

KIRKPINAR GÜREŞLERİNİN SEYİRCİLİ OLMASINDAN YANAYIZ

KIRKPINAR GÜREŞLERİNİN SEYİRCİLİ OLMASINDAN YANAYIZ
11 Haziran 2021 - 09:51

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izinler çıktığı taktirde seyircili yapmaktan yana olduklarını bildirdi.
Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapılabilmesi için seyircisiz izin aldıklarını, fakat o günkü şartlara göre tekrar değerlendireceklerini ifade eden Başkan Recep Gürkan; “Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “ Tabii ki arzumuz ve isteğimiz seyircili olması doğal olarak. Çünkü bütün takım sporları veya kitle sporlarının en büyük moral kaynağı seyirci. Biz Kırkpınar için o gün ki şartlarda seyircisiz olarak izin aldık. Ama ben ilk yaptığım açıklamada da söylemiştim, şu anda seyircisiz ama gelişen şartlara göre biz bunu sağlık bakanlığımızla görüşerek tekrar değerlendireceğiz. Vaka sayıları gittikçe düşüyor, inşallah daha da düşer. Öncelikli olarak toplum sağlığı için düşer, en büyük arzumuz bu. Şu anda gidişat iyi” dedi.
KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİNİN SEYİRCİLİ OLMASI İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞINA YARDIMCI OLMAK İÇİN HAZIRIZ
Kırkpınar yağlı Güreşlerinin yüzde 50 kapasite ile seyircili olması için hız test kiti ile Sağlık Bakanlığına yardımcı olmak için hazır olduklarını belirten Gürkan; “Sağlık Bakanlığı’na hızlı test kitleri noktasında yardımcı olmaya da hazırız. Kırkpınar ağamız Seyfettin Selim de aynısını söyledi, çevremizden de bize bu anlamda çok destek talepleri var. Eğer vaka sayıları, bakanlık kriteri nedir bilmiyorum ama normal bir sayının altına düşerse belki de yüzde 50 kapasite ile yüzde 25 kapasite ile veya bakanlığın belirleyeceği bir oranda bizim gönlümüz seyircili yapmaktan yana, inşallah başarırız” diye ifade etti.
KIRKPINAR BU YIL FESTİVALSİZ OLACAK
 Kırkpınar haftasından gerçekleştirilen festival etkinliklerinin bu yıl yapılmayacağını da söyleyen Gürkan; “Ama kesin olan şu bu yıl Kırkpınar’ın festival boyutunu yapmayacağız, sadece güreşler olacak. Yani Sarayiçi’nde geçmiş yıllarda görmüş olmaya alışık olduğumuz festivalle ilgili sosyal etkinlikler olmayacak. 9’unda Cuma günü ağayı karşılamakla başlayacağız sonrasında Belediye’ye geleceğiz, Atatürk anıtına çelenk koyacağız. Ardından Saraçlar Caddesi’ndeki yeni koyduğumuz Pehlivanlar Heykeli’nin açılışını yapacağız, oradan Pehlivanlar Mezarlığı’nda duamızı yapıp güreşlerimizi başlatacağız.  Şu anda bakanlığa bir talebimiz yok daha 1 ay var, henüz daha erken. Bunlar son günlerde karar verilecek şeyler. Hızlı bir şekilde aşılama başladı, sanıyorum şu an 45 yaş üstü başladı. Bu demektir ki sanıyorum Haziran sonunda 30’lara düşecek. Demek ki en azından aşılanmışlarla seyircili olarak alabiliriz. Yani yüreğimiz seyircili olmasından yana oraya doğru gidiyor gibi hissediyorum ama bu bir his tabi” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI