KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ DESTEK BEKLİYOR

KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ DESTEK BEKLİYOR

KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ DESTEK BEKLİYOR

KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ DESTEK BEKLİYOR
11 Eylül 2020 - 08:06

Yem fiyatları artması ile birlikte kırmızı et üreticileri hayvanlarını beslemekte güçlük çekerken, damızlık süt hayvanlarını kesime götürmeye başladı. Et fiyatlarının düşmediğine dikkat çeken Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı İsmail Taşkın, “yem fiyatlarına bir an önce müdahale edilmeli” dedi.
 35 lira maliyetle üretilen kargas etin en az 40 liradan aşağıya kesilmemesi gerektiğine ifade eden Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı İsmail Taşkın ; “2020 yılı hayvancılık sektörü açısından sıkıntılı bir yıl. Et sektörü, süt sektörü ve diğer konularda belirsizlik devam etmektedir. Et fiyatları 1-2 Lira aşağı düştü. Yem fiyatları arttı. 1 çuval yemin fiyatı 110 Lira oldu. Bu üretici, besici nasıl dayanacak? Süt fiyatlarının düşük olmasından dolayı dişi hayvanlar kesime gittiğinden dolayı besicilikte sıkıntı var. Üreticilerimiz besilik materyalinde ciddi sıkıntılar çekiyor. Dünya piyasasına baktığımızda fiyatlar yüksek. Bizde şu an ucuz. Ama hala daha ithal etme derdindeyiz. Bu şartlarda üretici nasıl dayanacak? Şu an üretici bitik durumda. Aynı zamanda 2020 yılı hayvancılık destekleri tebliği açıklanmadı. 2020 yılının Eylül ayı gelmiş, bitmek üzere. Ne yapacağını bilmiyor? Bir belirsizlik var. Üreticimiz adına bu belirsizliğin ortadan kalkması gerekiyor. En azından tebliğ açıklandığında destekler makul seviyede olsun ki üreticinin zararı karşılansın. Bugün bir kilo kargas etin üreticiye 35 Lira maliyeti var. Canlı hayvan olduğu için riski de çok. Üreticimizin üretimini sürdürebilmesi için makul fiyatlar olması lazım. En azından şu seviyede 39-40 Liradan aşağı kesim olmaması lazım. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden 32-35 arası fiyatlar duyuyoruz. Burada da 36-37’ye kesimler var. Bu belirsizliğin Türkiye çapında bir an önce giderilmesi gerekiyor. Bunu yetkililerden önemle istirham ediyoruz” dedi.
 Git gide hayvancılık sayısında düşüş yaşandığına dikkat çeken Taşkın; “ Süt fiyatlarından dolayı inek olmayınca besi materyali de olmuyor. Şimdiye kadar hep ithalat kimse ucuza et yemedi. Tamam fiyatlar düştü ama kasaplarda çeşitli sebeplerden fiyatlar düşmedi. Tüketici de ucuz ete bir türlü ulaşamıyor. Şimdi balık sezonu açıldı. Önümüz kış. Üreticimizin bir an önce önünü görmesi lazım. Bu yem fiyatlarına müdahale edemezse üreticinin de malına baskı uygulanmaması lazım. Üreticilerimiz gerçekten zor durumda. Besilik materyali bulamıyorlar. Fiyatların belirsizliği sıkıntı. Neden üreticiye para kazandırmama derdindeler biz de bunu anlayamıyoruz. Üretici para kazanınca 5 tane bakacağına 6 tane bakacak. Devletin bunları organize edip çeşitli şekillerde finans etmesi lazım. Üretici örgütleri adına da sıkıntılar var. Biz şimdi 2019 icmalini yaptık. 30 Ocak’ta bitti. 30 Ocak’tan bugüne kadar 8 ay geçti. 8 ayda da üreticimiz hayvanını kestirdi. Şu an beklemekte. Desteğin de elzem olduğu bir gerçektir. En azından 750-800 Lira’dan aşağı olmaması lazım ki en azından zararını karşılamış olması lazım. Üreticimizin bu zararı böyle süspanse etmesi lazım. Üreticimiz faturasını alıyor. Belgeli mezralarda kestirdiği için destek beklentisi var. Belgeli mezralarda veteriner kontrolünde sağlıklı şartlarda kesildiği vakit tüketici de sağlıklı et tüketimi yapabiliyor. Bunun için bir an önce bakanlığımızın bu işleri belirleyip üreticimize duyurması gerekiyor. Sıkıntılarımız hep aynı. En son 2019 desteği ödendi. Şu anda 2020’de bir belirsizlik var. Belirsizliğin haricinde yem fiyatları arttı. Kesim fiyatları geriledi. Şu an büyük sıkıntılarımız var. Yetkililerden çözümlenmesini istirham ediyoruz” şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘EDİRNE İŞİ’ SERGİLENMEYE BAŞLANDI
‘EDİRNE İŞİ’ SERGİLENMEYE BAŞLANDI
PTT 180 YAŞINDA
PTT 180 YAŞINDA