KIZDIRDILAR TAVAYI, MİS GİBİ KOKUTTULAR HAVAYI

KIZDIRDILAR TAVAYI, MİS GİBİ KOKUTTULAR HAVAYI

KIZDIRDILAR TAVAYI, MİS GİBİ KOKUTTULAR HAVAYI

KIZDIRDILAR TAVAYI, MİS GİBİ KOKUTTULAR HAVAYI
29 Nisan 2019 - 01:02
Reklam

Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Bando ve Ciğer Festivali'nin son gününde Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, giydikleri beyaz önlüklerle ciğer tezgahının başına geçip, una buladıkları ciğerleri kızgın yağlı tavada pişirdiler. Ardından Edirne'nin 'en acı' yarışması yapıldı ve 62 saniyede 30 acı biber yiyerek birinci olan 80 kilo ağırlığındaki Edirneli Aykut Pekkeskin’e 80 kiloluk yağ verildi. Yarışmanın ardından Saraçlar Caddesinde kurulan stantlardan vatandaşlara tonlarca ücretsiz tava ciğer dağıtıldı. 
Cuma günü başlayan festivalin birinci gününde Edirne Belediyesi önünde toplanan festival korteji Atatürk Anıtına yürüdü. Burada festival çelenginin sunulmasının ardından, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve tüm katılan bando ekiplerinin eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Anıttaki programın sona ermesinin ardından festival korteji Saraçlar Caddesinde açılış konuşmalarının gerçekleştirildiği alana yürüdü. Daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Valisi Ekrem Canalp festival hakkında konuşma gerçekleştirdi. Festivale katılan tüm bando ekiplerine teşekkür ve katılım belgelerinin takdimiyle devam eden program sözü ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait olan ‘Tava Ciğer Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.
Cumartesi günüde devam eden festivalin ikinci gününde bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi. Saat 14.00’da iki köprü arasında toplanan festival korteji, bando ekiplerinin katılımıyla Lozan Caddesinde bulunan rekor tava ciğerine yürüdü. Etkinlikler bando ekiplerinin Barış Parkı ‘Suni Gölet’ ve Saraçlar Caddesinde gösterileriyle devam etti.
Festivalin finali Pazar gününde de etkinlikler saat 17.00’da başladı. Atatürk anıtında toplanan ciğerci esnafı festival çelenginin sunumunu gerçekleştirdi. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra festival korteji Saraçlar Caddesi’ndeki sahne önüne yürüyüş gerçekleştirdi. Saraçlar Caddesindeki etkinlik Edirne Ciğerci esnafı adına konuşma yapan Kazım Gilan’ın konuşmasıyla başladı.
Ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Valisi Ekrem Canalp konuşmalar gerçekleştirdi. Başkan Gürkan konuşmasında, Edirne’nin her geçen gün daha da büyüyerek geliştiğini belirtti. Festivallerimizin hem niteliği hem de niceliği artarak büyüyor. Yine önümüzdeki hafta Kakava ve Hıdrellez festivalimizi birlikte kutlayacağız diyen Başkan Gürkan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Yine Edirne’ye Türkiye’nin dört bir yanından binlerce yurttaşımız Kakava ve Hıdrellez festivali için gelecekler. Bu yıl Kakava ve Hıdrellez festivalinde bir farklılığımız var. 5 Mayıs günü akşamüzeri Kakava ateşini yakıp gece kakavamızı kutlayacağız. 6 Mayıs’ta o gece Ramazanın ilk sahuru olması nedeniyle Valimizle birlikte gelen tüm misafirlerimizi tüm hemşerilerimizi Sarayiçi’nde Kırkpınar alanında o gece Ramazan’ın da ilk sahuruna davet ediyoruz. Orada Ramazan’a da hep beraber hoş geldin diyeceğiz. Dileriz ki Hıdrellezin baharın bereketi Ramazan’ın bolluğuyla birleşerek şehrimizin ve ülkemizin önümüzdeki günlerde müreffeh, zengin ve sorunlarını çözmüş bir ülke ve şehir olmasını da sağlayacaktır. Festivalimizin hayırlı olmasını diliyorum”.
Vali Ekrem Canalp’de konuşmasında Edirne turizmini geliştirme çağrısında bulundu. Kasım ve Aralık ayı içerisinde Türkiye’ye en fazla turistin girdiği il Edirne’ydi diyen Vali Canalp, “Diğer aylara baktığımız zaman da bazı aylarda Antalya bazı aylarda İstanbul birinci ildir. Ama Edirne her zaman ilk üç il içersinde yer almayı başarmış olan bir ildir. Türkiye turizmi açısından da son derece kıymetli olan Edirne’yi geleceğe taşımak durumundayız. Geleceği de güçlü şekilde taşıyabilmek için festivallerimizle etkinliklerimizle yapacağımız değişik eğlencelerle Edirne’yi canlı diri heyecanlı şekilde tutmaya devam edeceğiz.”açıklamasında bulundu.
Ardından Vali Canalp ve Başkan Gürkan, beyaz önlük takarak ciğer tezgahı başına geçti. Una bulanan ciğerleri kızgın yağlı tavaya atarak pişiren Vali Canalp ve Başkan Gürkan, pişirilen ciğerleri tatmaları için önce eşlerine ikram etti ardından vatandaşlara dağıttı.
Ardından herkesin merakla beklediği acı biber yarışması yapıldı. Yarışmada 62 saniyede 30 acı biber yiyen Edirneli Aykut Pekkeskin’e ağırlığınca 80 kilo yağ hediye edildi. İkinci Alpay Sargun ve Üçüncü olan kişilere çeşitli hediyeler verildi.
Daha sonra pişirilen tonlarca tava ciğer halka ikram edilmesi ve bando ekiplerinin mini gösterileriyle 9. Uluslar arası Edirne Bando ve Ciğer Festivali sona erdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ