KOMŞUDAN ÇİFTE KUTLAMA
Reklam
Reklam
Reklam

KOMŞUDAN ÇİFTE KUTLAMA

KOMŞUDAN ÇİFTE KUTLAMA

KOMŞUDAN ÇİFTE KUTLAMA
17 Eylül 2018 - 05:41

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu tarafından Az. Konstantin ve Elana Kilisesi’nin yapılandırılışının  10.yılı ile Az. Georgi Kilisesine bağlı Milli Eğitim Kültür Merkezinin kuruluşunun da 10.yıl dönümü etkinlikleri Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İlliana Yotov’nın katılımıyla gerçekleşti.

Kıyık semtinde bulunan Az. Georgi Kilisesinde yapılan törene Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İlliana Yotov, Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski, Edirne Vali Yardımcısı Yusuf  Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Türk – Bulgar yetkililer katıldı. Yapılan törende her iki heyet bir birlerine hediyeler taktim etti. Kilisenin bahçesine barışı simgeleyen manolya ağacı Bulgaristan Cumhurbaşkanı İlliana Yotov, ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tarafından dikildi. Daha sonra ise heyetler kültür merkezi açılışından sonra kütüphaneyi gezdiler.

 Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski, “Şu Az. Georgi Kilisesinin kütüphanesinin 10.yıı açılışındayız. Buradan şunu ifade etmek istiyorum. Ben çok büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyuyorum. Çok güzel bir kütüphane yapılmıştır. Sonuçta eğitim güzel bir şeydir. İnsanların kültürünü ve eğitimini geliştirmek güzel bir şeydir. Aynı Türk ve Bulgar taraflarına katkıda bulunan tüm herkese büyükelçi olarak teşekkürlerimi sunuyorum.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İlliana Yotov, “Bugün çifte bir bayramı kutluyoruz. Çünkü hem şu Az. Georgi Kilisesinin Kütüphanesinin kutlamasındayız. Ayrıca 10.yıla aşkın Az. Konstantin ve Elana Kilisesi’nin restorasyonundan zaman geçen oda bir mutluluk vermektedir. Bugün burada çifte bayram yaşarken kendimi sizin aranızda görmekten çok mutlu hissediyorum. Ayrıca takibi insanlar böyle bir kültürel faaliyetler yaptığı zaman, böyle bir binalar yaptığı zaman bu iki ülke arasında da insanlar için çok daha güzel oluyor. Unutmayalım ki, kurumlar arasında takibi Bulgaristan ve Türkiye belki daha çözülecek bazı konular vardır. Hala Bulgaristan’dan göç eden, Trakya’dan göç eden Bulgaristanlının konumları çözülmemiştir. Ama ben umuyorum ki iki ülke arasında devlet düzeyinde bunlar çözülecektir.

Edirne Vali Yardımcısı Yusuf  Güler,” Az. Konstantin ve Elana Kilisesi, Az. Georgi Kilisesi gibi İstanbul’da bulunan kiliseleri ile gerek Bulgar gerek Türkiye’nin ortak değerleri olduğu kadar bir uluslararası insanlığında aynı zamanda mirasları. Bu konuda bu kiliselerin varlığı ülkemizi birlikte yaşama sevincini, insanların din, dil, renklerine saygısını aynı zamanda tüm dünyaya göstermektedir. Ne kadar sahip çıkabilirsek o derecede hem gelişmiş hem de ise demokrasi ile yönetilen ülkeler olma yolunda çok çok ilerleme kaydetmiş olacağız. Ben kültür merkezinin Edirne kültür hayatına çok ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Böyle bir eserin buradaki varlığı bizim çok sesliliğimizi aynı zamanda ortaya koymaktadır.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “ İnsanlığın en eski coğrafyalarından biri olan Trakya’da, Edirne’de Bulgar dostlarımızla tekrar bir araya gelmekten gerçekten çok büyük memnuniyet duymaktayım. Bütün devletlerin egemenlikleri için sınırlarının olması gerekir. Ama bugün burada da görüyoruz. İnsanların dostlukların kültürün ve sanatın hiçbir sınırı yoktur. Tüm dünya üzerinde yaygındır. Biz yüzyıllardır komşu olarak yaşayan Türkler, Bulgarlar, Yunanlılar dün olduğu gibi gelecekte de çocuklarımıza, torunlarımıza, insanlarımıza savaşı, kıskançlığı, düşmanlığı değil.

Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde bulunan hangi dine, inanca ait olursa olsun. Bütün ibadethaneler, bütün kiliseler, bütün sinagoglar ve elbette bütün camiiler Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk Milletinin güvencesi altındadır.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!