KÜLTÜRLER EDİRNE’DE BULUŞTU

KÜLTÜRLER EDİRNE’DE BULUŞTU

KÜLTÜRLER EDİRNE’DE BULUŞTU

KÜLTÜRLER EDİRNE’DE BULUŞTU
01 Temmuz 2019 - 01:25
Reklam

Mert SOYLU
Balkan ülkeleri arasında kültürel alışverişini geliştirmek ve Balkan halklarının folkloru ve kültürel geleneklerini sunmak amacıyla Edirne Belediyesi ve Bulgaristan Varna Turizm Odası işbirliğinde Edirne Balkan Folklor Festivali başladı.
30 Haziran ile  1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve bugün sona erecek  Edirne Balkan Folklor Festivali 300’den fazla Bulgaristan’dan gelen folklor ekiplerince gösteriler gerçekleşti.
Özellikle Plovdiv, Sofiyska, Varna, Dobrich, Yambol,Gabrovska, Rusenska, Haskovo, ve Smolyanska gibi Bulgaristan’ın bir çok şehirinden gelenler Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen gösterilerde büyük beğeni kazandı. Edirne’den ise, Edirne Belediyesi  ve Anadolu Folklor Vakfı gösterilerini sergilediler.

KÜLTÜR,SANAT VE EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZ DAHA DA ARTACAK
Edirne Belediyesi ve Bulgaristan Varna Turizm Odası işbirliğinde  Edirne Balkan Folklor Festivali’nin açılış konuşmasını yapan başkan Recep Gürkan,”Edirne’den ve Bulgaristan’dan katılan 23 folklor grupları şehirimizin farklı yerlerinde gösterilerin, yeteneklerini ve iki komşu arasında ortak paydamız olan kültürel değerlerini sergileyecekler. Edirne her gün yenilenen ve sayıları artan, çeşitliliği artan kültür ve sanat festivalleriyle buna paralel olan büyük yükseliş gösteren turist sayısıyla şuan Türkiye’de, İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turisti çeken 3’üncü şehir konumuna geldi. 2018 yılında Edirne’ye gelen yerli ve yabancı turist 5.5 milyona ulaştı.2019 yılında da en çok yabancı turistin girdiği  ve giriş yaptığı İstanbul ve Antalya’dan sonra 3’üncü şehir Edirne’dir. 2019 yılında Mayıs sonu itibariyle Edirne’ye sadece Bulgarları saydığımızda  972 bin Bulgar ziyaretçi geldi. Bulgaristan,Yunanistan ve diğer komşu ülkeleriyle sürdürdüğümüz kültür,sanat ve ekonomik ilişkileri daha da artırarak sürdürme kararlılığındayız” dedi.
Edirne Belediyesi ve Bulgaristan Varna Turizm Odası işbirliğinde  Edirne Balkan Folklor Festivali bugün yapılacak gösterilerle sona erecek.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN EDİRNE'DE HATİM OKUNACAK
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN EDİRNE'DE...