MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK

MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK

MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK

MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK
17 Ocak 2021 - 23:44

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde su baskınlarının yaşanmadığına dikkat çekti. Tetik, altyapı çalışmaları tamamlanmayan İstasyon Mahallesi’nde su baskınlarının yaşandığını ve vatandaşların mağduriyetinin giderileceğini söyledi. Tetik, yağışlarla birlikte barajların doluluk oranının arttığını ifade etti.
Tetik, “Edirne genelin yüzde 50’si tamamlanan alt yapı çalışmasının bittiği yerlerde su baskını sıkıntılarının yağan yağmurlarda yapılan işin ne kadar düzgün çalıştığını test etmiş olduk. 48 saatte yaklaşık metrekareye 110 kilogram yağış düştü. Bundan önceki yıllarda buna benzer yağışlarda Kocasinan, Fatih, Şükrüpaşa mahallelerinde yağışlardan dolayı sıkıntılar yaşanmıştı. Su baskınları olmuştu.
Biz 2019 yılı Aralık ayında ihalesini verdiğimiz altyapıyla ilgili yağmur toplama hattımızın şu an itibariyle yüzde 50’sini tamamlamış bulunuyoruz. Bu yüzde 50’lik bölüm biraz önce bahsetmiş olduğum daha önceleri sık sık sel baskınları yaşanan bölgelerdeki kısımlardan başlamıştık. Burada sistemin bu yağışla birlikte çalıştığını gördük.
Diğer bölgelerimizde çalışmalarımız devam etti. İlerleyen dönemlerde, bahar döneminde ulaşamadığımız bölgelere de yağmur suyu ve atık su hatlarının imalatlarına başlayacağız. 1 yıllık süre içerisinde de o bölgedeki çalışmalarımızdan da olumlu sonuçlar alacağız.”açıklamasında bulundu.
YAĞIŞTAN ZARAR GÖRENLERİN TESPİTLERİ YAPILDI, MAĞDURİYETLERİ GİDERİLECEK
Yağan yağıştan evlerine su giren İstasyon Mahallesi sakinlerinin evlerinde hasar tespit çalışmalarının yapıldığını ve mağduriyetlerinin en kısa zamanda giderileceğini de duyuran Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik; “Yağışların başlamasıyla birlikte tüm ekiplerimizle şehrin çeşitli yerlerinde zarar görmüş olan bölgelere ulaştık. Yağış bittikten sonra bazı binalarda bodrum katlarında, düşük zeminlerde su baskınları oldu. Sular çekildikten sonra hasar tespit çalışmalarına başladık. Arkadaşlarımız hasar tespit çalışmalarını yapıyorlar. Gerekli mağduriyetleri encümene gidecek raporlarla bu şekilde sorunlarını çözmüş olacağız” dedi.
BARAJLAR DOLDU AMA TASARUFLU KULLANILIRSA 1 YIL YETER
Yağan yağmurlarla barajların doluluk oranları arttığını, ancak barajların sadece içme suyu değil tarımsal sulamada da kullanıldığını belirten Tetik; “Barajlarımızı sadece içme suyu olarak kullanmıyoruz. Tarımsal sulamada da kullanıyoruz. Elimizdeki suyumuz bize 1 yıl yeter değil, bu suyu çok ekonomik kullanmamız gerekiyor” diye ifade etti.
BARAJLAR DOLSA DA, SU KUYULARI STOK OLARAK AÇILMAYA DEVAM EDİLİYOR
Su kuyularını açmaya devam ettiklerini söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik ;“ Devlet Su İşleri (DSİ) ve ilgili kurumlarla görüşerek üç adet kuyu açılmasına başlamıştık. Bunun ilkini yaptık. Bitirmek üzereyken yağışlar başladı. Baraj doldu. Geri kalan açılmamış kuyular açılacak mı? Tabi ki bunlar bizim elimizde stok olarak, yedek olarak kalacak. Onların açılımına devam edilecek. ”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI