31 YILLIK EN KAZ


Geçtiğimiz hafta Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan önderliğinde Edirne Belediye Meclisi olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Üç gündem maddesinden oluşan ve Edirne’nin kanayan yarası haline gelen alt yapı sorununu çözmek için belediyenin diğer müdürlüklerinden Su ve Kanalizasyon Müdürlüğüne para aktarılması söz konusuydu. Aslına bakacak olursak önümüzdeki günlerde Belediye Meclisi zaten toplanacaktı olağan üstü toplantıya ne gerek var diyen bazı Belediye Meclis üyeleri dahi birçok kişi söylemde bulundu. Her ne kadar çeşitli söylentiler olsa da meclis olağan üstü toplandı ve tüm meclis üyelerinin desteğiyle üç madde onaylandı. Olağan üstü toplanan meclis aslında Edirnelilere, Edirne’nin kaybedecek bir günü dahi yok mesajını vermiş oldu.

Edirne’de alt yapı çalışmaları 1934,1966 ve 1986 yıllarında yapılmış ve o günden bu güne hiçbir çalışma yapılmamış. Yani 31 yıldır aynı alt yapıyı kullanıyoruz buradaki tehlikenin farkını herhalde herkes anlamıştır. Serhat şehrimizin bazı yüksek kesimlerine su çıkmaması, sık sık su borularında patlakların oluşması gibi sıralayabileceğim birçok sorunun başlıca sebebi 31 yıllık enkaz. Üst katlara su ulaşması için basınç arttırılıyor bu kez alt yapı eski olduğu için patlamalar yaşanıyor.

Diyeceğim o ki, Edirne Belediye Meclisinde bulunan AK Parti, CHP ve MHP Meclis üyelerinin Edirne için bir birleriyle uyumlu çalışması her şeyden önce Edirne’nin menfaatlerini düşünmeleri Ankara’ya olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Bu birliktelik umarım ki, İller Bankasında ve Bakanlıklar nezdinden Edirne’ye verilen desteklerin artmasına vesile olacaktır.