MECLİS 2019’A GERGİN BAŞLADI

MECLİS 2019’A GERGİN BAŞLADI

MECLİS 2019’A GERGİN BAŞLADI

MECLİS 2019’A GERGİN BAŞLADI
03 Ocak 2019 - 05:41

Edirne İl Genel Meclisi 2019'un ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis 2019’un ilk toplantısında CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu konuk olarak katıldı ancak Gaytancıoğlu’nun konuşması sık sık AK Partili Meclis üyeleri tarafından kesildi ve karşılıklı atışmalarla tansiyon git gide yükseldi.

 

Edirne İl Genel Meclisi 2019'un ilk meclis toplantısını dün gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş'in yönettiği meclis toplantısında ilk olarak Edirne Valiliği'nden gelen 3 talep dilekçesi okundu. Meclisin ilk toplantısında CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu meclise hitap etti. Gaytancıoğlu'nun ülke genelinde yaşanan sorunlar, çözüm yollarıyla ilgili ve Edirne gündemindeki bazı konular hakkında açıklamalarda bulundu. Bütçe çalışmalarının ardından Gaytancıoğlu tarım ve sanayiye yönelik yaptığı eleştiriler AK Parti il Genel Meclis Üyeleri Nedret Akbulut ve Mustafa Suiçmez ile karşılık diyaloglar yaşandı. Seslerin yükselmesi üzerine İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş duruma müdahale etti.

 

İÇ İŞLERİNE YÜZDE 64, TARIM VE EĞİTİME AYNI BÜTÇE

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) onaylanan bütçesinde İç İşleri Bakanlığına yapılan yüzde 64’lük bütçe artışının nedenini soran Gaytancıoğlu, aynı artışı Tarım ve Eğitimin almamasına tepkisini aktardı. Gaytancıoğlu konuşmasında; “TBMM de bütçesini yaptı. Bazı bakanlıkların bütçesi ciddi anlamda arttı, bazı bakanlıkların da artmadı. Örneğin İçişleri Bakanlığı'nın bütçesi yüzde 64 oranında arttı. Ben de o bakanlığın komisyonuna gittim. Direk Süleyman Soylu'ya bazı sorularım oldu. Neden bu kadar arttırma ihtiyacı duyduklarını, Türkiye'nin ciddi terör tehdidiyle mi karşı karşıya olduğunu sordum. Evet dedi kendisi, Türkiye'de ciddi anlamda terör tehdidi olduğunu, bunların güvenlik önlemlerinin alındığını belirtti. Özellikle yol kenarlarındaki maket jandarma ve polis araçlarına ne kadar para harcandığını ve ‘trafik kazalarında bir düşüş görüldü mü’ diye sordum. Harcanan parayla ilgili bilgi gelmedi ne yazık ki. Ama yüzde 64 bakanlığın bütçesinin artması, Türkiye'de enflasyonun yüzde 20'lerde gezdiği dönemde biraz fazla geldi. Çünkü ne yazık ki Tarım ve Eğitim bütçesinin aynı oranda artmadığını bizzat gözlemledik” şeklinde konuştu.

 

300 BİN TON AYÇİÇEĞİ İTHALATI

300 bin ton Ayçiçeği'nin sıfır gümrükle ithalatın yapılacağını ve bu kararın yanlış olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu; “Nedense son zamanlarda sıfır gümrükle yapılan ithalatlar aslında ülkemize zarar veriyor. Şu an belki üretici Ayçiçeği kalmamış ve ithalatın zamanı olmuş olabilir. Ama Trakya Birlik gibi güzide bir kuruluşumuzun elinde yaklaşık 200 bin tona yakın Ayçiçeği var ve ortalama maliyeti 2 bin 350 TL. Bu maliyet dururken dışarıdan 1800 TL gibi bir maliyetle Ayçiçeği ithalatının yapılması öncelikle kuruma zarar verir. Bunun dışında yine kırmızı et ithalatında, canlı hayvan ithalatında dönem dönem sıfır gümrükler olumlu etki yapmıyor” dedi.

 

“KARŞI DEĞİLİZ. YETER Kİ ORGANİZE OLSUN”

Gaytancıoğlu son günlerde tartışma konusu olan OSB konusu hakkında da meclis üyelerine; “Biz parti olarak da milletvekilleri olarak da buna karşı değiliz. Yeter ki sanayiler organize olsun. Şu anda Trakya'nın çektiği sıkıntı, Ergene'nin kirliliği organize olmayan sanayilerdendir. Çerkezköy ve Çorlu OSB kurulurken güzel kuruldu, altyapısı hazırlandı ama ondan sonra sanayinin cazip olması nedeniyle bir çok firma arazi satın alıp Ergene'yi kullanarak ciddi anlamda kirlettiler ve ruhsatsız fabrikalar oldu. Bizler de yatırım gelsin diye bunlara izin verdik ama sonra Ergene'nin kirliliği baş gösterdi. Çorlu'nun, Lüleburgaz'ın, Muratlı'nın organize olmayan sanayi tesislerini keşke organize sanayi bölgelerine yapabilseydik belki şu anda Ergene'nin kirliliğiyle uğraşmayacaktık. Dolayısıyla hiçbir OSB'ye karşı değiliz, yeter ki çevreyi kirletmesin, doğaya zarar vermesin ve maliyetleri düşük olsun ki dünyayla rekabet edelim” ifadelerini kullandı. Gaytancıoğlu, seçimlerin ülke ekonomisine zarar verdiğini belirterek son 3 yılda yapılan 5. seçim olduğunun altını çizerek; “2019 yılında bir yerel seçim de var. Bu yerel seçimin bir an önce sağlıklı bir şekilde yapılarak Türkiye'nin seçim atmosferinden çıkmasını ve üretim atmosferine geçmesini diliyorum. Çünkü üst üste yapılan seçimler Türkiye ekonomisine zarar verdi. Son 3 yılda bu 5'inci seçim olacak. Demek ki Türkiye'de ciddi anlamda bir istikrar da yok ki sürekli seçim atmosferindeyiz. Artık Türkiye'nin bir an önce seçim atmosferinden çıkarak bir an önce ekonomik sorunlarını çözmesi lazım” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR