Reklamı Geç
MECLİSTEN TARİHİ KARAR

MECLİSTEN TARİHİ KARAR

MECLİSTEN TARİHİ KARAR

MECLİSTEN TARİHİ KARAR
08 Şubat 2019 - 05:25

Edirne İl Genel Meclisi Türkiye’de eşi ve benzeri görülmeyen bir karara imza attı. Meclis Edirne’nin 254 köyünün yoluna (stabilize yollar hariç) ara sokaklar da dahil parke taşı döşenerek köylüyü 2019 yılında çamur ve benzeri sıkıntılardan kurtaracak.

 

Edirne İl Genel Meclisi 2019 yılının Şubat ayı toplantılarının 5. Oturumunu gerçekleştirdi. Meclis yaklaşan 31 Mart Yerel Seçimler öncesi yaptığı son oturumlarında Türkiye’de eşi ve benzeri görülmemiş bir karara imza attı. Meclis, Ocak ayı toplantılarında Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, 2019 yılı Mali Yatırım Programı hakkında yapılması gereken bir takım çalışmalarda değişiklikler yaptı. Meclis, Edirne’deki köylerde yol, kanalizasyon ve içme suyu vs. gibi yapılacak olan çalışmalar hakkında Merkez ilçe ve diğer tüm ilçelerinde belirlenen yerler hakkında karara bağlandı. Özellikle köy yolları hakkına alınan karar Edirne’de bulunan 254 köyün yollarının (stabilize yollar hariç) parke taşıyla yapılarak köylerde yaşayan vatandaşların daha rahat yaşabilmesi adına hazırlanan kararı oy birliğiyle onayladı. Meclis, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yatırım bütçesinin 20 Milyon TL’sinin bütçe ile verilen Özel İdare Gelirlerinden 16 Milyon TL’si de KÖYDES’ten olmak üzere 36 Milyon TL, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün yatırım bütçesinin de 7 Milyon 557 bin 349 TL olmak üzere toplamda 43 Milyon 557 bin 349 TL olması oy birliğiyle kabul edildi.

 

GEÇMİŞ: “ÇAMURA BASAN HİÇBİR KÖYLÜ VATANDAŞIMIZ OLMAYACAK”

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, meclisin aldığı kararın Türkiye’de bir ilk olduğunu ve Edirne’nin bu anlamda Türkiye’ye örnek olduğunu ifade etti. 2019 yılının ortalarında 254 köyde yapılacak olacak işlemlerle modern bir konuma kvuşulacağını belirten Geçmiş; “Teknik ekip 1 Milyon 300 metrekare taş alımı tespiti yapmış. Bunun maliyeti çok daha yukarılarda. Elimizdeki mevcut olan kaynaklarımız,  20 Milyon TL İl Özel İdarenin kaynaklarından 16 Milyon TL de KÖYDES’ten gelecek olan parayla birlikte 36 Milyon TL gibi bir rakamı parke taş alımı ve köylerin tüm ara sokakları dâhil parke taşı döşeme işine harcanacak. Eğer yetmez ise bütçe imkânları dâhilinde kaynaklar bulunacak ama 2019 yılının ortalarına geldiğimizde 254 köyümüzde çamura basan hiçbir köylü vatandaşımız olmayacak. Türkiye’de bir ilk olacak. Türkiye’de böyle bir kararın eşi ve benzeri yok. Edirne kırsal alanda yaptığı çalışmalarla, bir anlamda Türkiye’ye örnek olacak. İnşallah aldığımız bu kararla başarılı oluruz. İl Genel Meclis Üyelerimizle, Genel Sekreterimiz ve Yardımcılarımızla, Daire Müdürlerimizle ve Muhtarlarımızla el ele, gönül birliğiyle vatandaşa hizmet etmenin onuru ve gururunu yaşayacağız. Bu onur hepimizin, inşallah bizden sonra meclise gelecek olan üyeler de daha kalıcı eserlere imza atar veya kararını alırlar. Edirne Halkımıza ve köylülerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

PERFORMANS PROGRAMI 178 MİLYON 200 BİN TL OLARAK BELİRLENDİ

Meclis’te Araştırma ve İnceleme Komisyonu Raporunda belirtilen 2019 Mali Performans Programı 178 Milyon 200 Bin TL olarak oy birliğiyle kabul edildi. Raporda yer alan ifadelere göre; “Kamu mali yönetimi alanında gerçekleştirilen reformların yasal çerçevesini oluşturan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımının yanı sıra mali saydamlık ve hesap verilebilirlik ilkeleri ön plana çıkmıştır. Bu ilkelerin uygulamaya konulmasını sağlamak üzere kamu mali yönetim sistemimize dâhil edilen temel yöntem ve araçlardan biri de performans esaslı bütçeleme sistemidir. Performans esaslı bütçeleme sisteminin temel unsurlarını stratejik plan, performans programı ve faaliyet raporları oluşturmaktadır. Stratejik plan ve performans programları vasıtasıyla kamu idarelerinin temel politika hedefleri ile bunların kaynak ihtiyaçlar arasında bağlantı kurulmakta; söz konusu belgelerde öngörülen hedeflere ilişkin gerçekleşmeler ise faaliyet raporları aracılığıyla kamuoyuna açıklanmaktadır. Edirne İl Özel İdaresince hazırlanan 2019 yılı performans programı taslağı üzerinde yapılan incelemelerde;

1 nolu stratejik amaç için 4 hedef ve 11 faaliyet belirlenmiştir. Buna göre; 2019 Yılında 80 Km. Stabilize Yol yapılacak, 600.000 m2 parke taşı alımı ve döşenmesi gerçekleştirilecek ve ihtiyaç duyulan yolların rotmiks malzemeli bakım ve onarımı ifa edilecektir. 2019 Yılında 14 Adet iş programı ile 36 köyün faydalanacağı 4 köye sondaj kuyusu açılması ile 32 köye terfi ENH hat yapımı gerçekleştirilerek yıl içerisinde ihtiyaç duyulan tesislerin lokal onarımları yapılacaktır. 2019 yılında 9 iş programı ile 13 köyde 8 adet fosseptik, 4 adet kanalizasyon şebekesi yapılacak ve 5 adet kanalizasyon hatlarının bakım, onarım ve yenilenmesi gerçekleştirilecektir. Plan döneminde 9 HİS Göleti yapılarak, 60 göletin bakım onarımı gerçekleştirilecektir. 2 nolu stratejik amaç için 4 hedef ve 3 faaliyet belirlenmiştir. Buna göre; Plan döneminde 7 adet ilköğretim okulu inşa edilecek, artan ödenek ile okulların bina bakım, onarım ve eğitime ilişkin sosyal projeleri gerçekleştirilecektir. Plan döneminde Bakanlıklar ve diğer merkezi idare kurumlarından aktarılacak ödeneklerle talep edilecek yatırımlar gerçekleştirilecektir. 3 nolu stratejik amaç için 7 hedef ve 7 faaliyet öngörüldüğü belirlenmiştir. Buna göre; 2019 yılında İSO 9001 Kalite Standardı Belgesi alımına yönelik çalışmalar devam edecektir. 2019 yılında İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi (eğitim, yönetim, bilgi sistemi vb.) kurulumu projesine devam edilecektir. 2019 yılında sürdürebilir ve etkin bir iç kontrol sisteminin tesisi çalışmalarına devanı edilecektir. 2019 yılında iç denetim faaliyetlerine devam edilecektir. 2019 yılında stratejik yönetim kapasitesi geliştirilecektir. 2019 yılında Yurt içi ve yurt dışı destek programlarına 2'si destek almaya hak kazanacak şekilde toplam 5 proje hazırlanacaktır. 2019 yılında yönetim bilgi sistemlerinden etkin bir şekilde faydalanılacaktır. 2019 Yılı Performans Programında yer alan 88 Milyon TL İl Özel idaresi bütçesinden, 90 Milyon 200 bin TL bütçe dışı ödenekten olmak üzere 2019 Yılı Performans Bütçesinin toplam 178 Milyon 200 bin TL olarak belirlenmesine Komisyonumuzca Karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
Reklamı Geç