MERİÇ’E BARIŞ VE KARDEŞLİK ÇİÇEĞİ

MERİÇ’E BARIŞ VE KARDEŞLİK ÇİÇEĞİ

MERİÇ’E BARIŞ VE KARDEŞLİK ÇİÇEĞİ

MERİÇ’E BARIŞ VE KARDEŞLİK ÇİÇEĞİ
09 Nisan 2021 - 09:11

Edirne'de, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Meriç Nehri'ne "barış ve kardeşlik" dilekleriyle ağaç dalları ve çiçekler bırakıldı.
Türkiye genelindeki belediyeler arasından en çok roman çalıştıran birinci belediyenin Edirne Belediyesi olduğunu ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Bugün dünya Romanlar günü, bütün roman kardeşlerimizin gününü kutluyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyetinde hepimiz,büyük Türk milletinin eşit birer ferdiyiz. İnsanların hepsi kendini bir etnik kökene ait hissedebilir bu doğaldır. Bu yadırganacak bir durum değildir. Ama sonuç itibari ile Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan herkes,zengini fakiri,eğitimlisi,eğitimsizi bu büyük milletin parçasıdır. Türkiye Cumhuriyetinin onurlu gururlu eşit bir yurttaşıdır. Ne Mutlu Türk’üm diyene de bunun en güzel ifadesidir. Edirne’de kendini roman olarak ifade eden vatandaşlarımızın nüfusa oranla en yoğun yaşadığı birinci ildir. Nüfusumuzun yüzde 15 roman olduğu söylenmektedir, bununla ilgili resmi bir çalışma yoktur,bunla ilgili bir çalışma bir ırk ayrımcılığına girer. Bir İnsan kendini ben Romanım, Kürdüm, Türk’üm veya Pomak’ım diye ifade ediyorsa ona da elbette saygımız var.  Biz yaratılanı yaratandan ötürü seven milletin mensuplarıyız. Hiç kimseyi inancıyla teninin rengi ile diliyle ayırmadık bundan sonrada ayırmayacağız. Özellikle Edirne Belediyemize baktığımızda Türkiye’de en çok Roman çalışanın istihdam edildiği kurum Edirne Belediyesidir. Belediyemizde kendini Roman olarak ifade eden arkadaşlarımızın çalışanlar  içerisinde ki oranı yüzde 23’tür. Bu rakam hiçbir kurumda kuruluşta  olmayan bir orandır. Biz birlikte mutluyuz,birlikte üretmeye devam ediyoruz. Romanlarda toplumumuzun diğer fertleri gibi büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır,vatanına devletine bağlı Atatürk’ün yolundan vazgeçmeyen eşit yurttaşlarımızdır. Barış,huzur,sağlık için çiçeklerimizi Meriç nehrine bırakıyoruz” dedi.
8 Nisan Dünya Romanlar Günü, sosyo-ekonomik/kültürel farklılığı ile diğer bireyler arasında var olmanın haykırışıdır diyen Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı  ise; “ Tarihin belli aralıkları ile gruplar halinde dünya coğrafyasına dağılmış, göçebe yaşamları, fiziksel görünümleri, kendilerine özgü kişisel özellikleri ile toplumun her zaman ilgi odağı olmuştur. Hindistan kast sınıfı içinde gördükleri dışlanma, bulundukları ülkelerde yaşadıkları toplum ve hatta diğer azınlıklar tarafından derin ayrımcılığa maruz kalmışlardır. Özellikle Batı ülkelerinde; sindirme, baskı, ağır cezalar, soykırıma uzanan bir geçmişe sahiptir.  Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan Romanların büyük bir çoğunluğu yoksulluk döngüsü içindedir. Bu durum genel anlamda Türkiye içinde geçerlidir. Yoksulluğun getirdiği olumsuzluklardan kurtulamayan Romanlar, kendilerine yönelik devletin sahiplenmesi gereken sosyal politikalara ihtiyaç duymaktadır. 
8 Nisan Dünya Romanlar Günü, sosyo-ekonomik/kültürel farklılığı ile diğer bireyler arasında var olmanın haykırışıdır. Anma günleri sadece eğlence ile kalmamalıdır. Roman yurttaşlarımızın sosyal sorunlarına çözüm odaklı fikirler geliştirilmeli, tartışılmalıdır. Ülkemizde Roman vatandaşlarımıza yönelik olumlu gayretler olsa da yetersizliğini korumaktadır. Özellikle istihdam içinde yetersizliğimiz, sorunların temel kaynağını oluşturmaktadır. Roman vatandaşlarımızın sosyal eşitliğe, temel haklar içinde insanca yaşam beklentisi vardır. Dilimizin sesi; ayrımcılıktan uzak, sevginin, kardeşliğin sesi olsun. Tenlerimizin rengi farklı olsa da akan gözyaşlarımızın rengi bir olduğunu unutmamak gerekir” şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”