MERİÇ NEHRİNE BETON SANTRALİ PROJESİNE...

MERİÇ NEHRİNE BETON SANTRALİ PROJESİNE TEPKİLER BÜYÜYOR

MERİÇ NEHRİNE BETON SANTRALİ PROJESİNE TEPKİLER BÜYÜYOR

MERİÇ NEHRİNE BETON SANTRALİ PROJESİNE TEPKİLER BÜYÜYOR
31 Mart 2021 - 23:13

Edirne’nin adeta can damarlarından biri olan Meriç Nehri kıyısına bir şirket tarafından dört beton santrali projesiyle birlikte kum ocağı kapasite artış talebini içeren başvuru Edirne halkının tepkisine neden oldu. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne projenin iptali için itiraz dilekçesi verdi.
Meriç Nehri kıyısına kum ocağı kapasite artışı ve 4 tane beton santrali projesine itiraz etmek için Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz dilekçesi verdiler. Dernek Başkanı Ayten Eren, “Telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmadan, Edirne’mizin can damarları olan nehirlerimizin en doğal haliyle korunması adına bu projenin reddedilmesini talep ediyoruz” dedi.
Meriç nehri kenarına yapılması planlanan kum çakıl ocağının Edirne’nin tarihi dokusuna ve aynı zamanda nehir içinde yaşayan çeşitli canlıları yok edeceğinden dolayı projenin bir an önce iptal edilmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz ettiklerini belirten Edirne Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Ayten Eren; “ Bugün  kentimizin  üç değerli nehrinden biri olan, Meriç Nehri kıyısına kurulmak istenen Madencilik’in kum çakıl ocağı kapasite artışı ve dört adet beton santrali  PTD  başvurusuna, itirazlarımızı yapmak üzere kentliler ve STÖ’leri   olarak  buradayız. Geçmiş 2005 yılında bu sahada “Sadece Kum çıkarma ve Yatak Temizleme için “ verilen 1a grubu maden işletme ruhsatı kapsamında basit ve geçici inşaat tesislerine izin verilmişti. 2012 yılında ise bu ruhsat el değiştirmiş, bugün ise çok daha büyük bir alan kullanımı ve devasa, kalıcı yapılaşma talep edilmektedir. Daha önceki işletmecinin yaptığı ve iş bitiminde kaldırılacağı taahhüt edilen geçici yapıların kaldırılmadığı hatta daha da büyütüldüğü, işi biten kısımların rehabilite çalışmalarının da yapılmadığı bilinmektedir” dedi.
TARİHİ DOKUYU YOK ETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
Yapılması planlanan santralin Meriç Nehrinin tarihi dokusunu yok edeceğinin altını çizen Eren; “Söz konusu ruhsat sahası, konum olarak şehir merkezinde tarihi, turistik ve doğal güzellikleriyle ender bulunan bir alandadır. Bakanlığın Çevre Düzeni Planı hükümlerine göre de hassas ekosistemler içinde bulunmaktadır. Edirne ye gelen yerli yabancı turistlerin ilgi alanları içinde olan Meriç Köprüsü’nden gün batımı panaroması bu sahayı da kapsamaktadır. Burada yapılacak beton santralleri,3-5 katlı bina yüksekliğinde olacak, doğaya ve çevreye aykırı bir görsel kirlilik yaratacaktır. Üstelik bu saha yine bakanlığın kıyı kenar çizgisi diye tanımladığı yapı yasağı getirilen alanda bulunup, taşkın sahası olarak yıllardır sular altında kalmaktadır. Bu konuda 11.Bölge DSİ Bölge Müdürlüğünden kurum görüşü alındığına dair PT Dosyasında bir ibareye rastlanmamıştır” diye ifade etti.
AKADEMİK ÇALIŞMALAR SANTRALİ YAPMAK İÇİN DAYANARAK KABUL EDİLEMEZ
Belediye imar sahası içerisinde kaldığından her yapı için Edirne Belediyesinden ruhsat alması gerekmektedir. Raporda bundan bahsedilmemekte, imarsız alan olarak nitelendirilmektedir diye belirten Eren; “Burada en önemli bir konu da 10.000 m3 olan kum çakıl ocağı kapasitesinin 390.000 tona çıkarılması ,akla zarar  bir artıştır. Nehir yatağının aşırı ve düzensiz kazılmasıyla nehri besleyen yer altı suları birbirine karışarak su rejimi bozulabilecektir. Ayrıca, bu durumun nehir yatağı içindeki canlı yaşama ,ekolojik sisteme, flora ve faunaya vereceği zararı, akademik çalışmalara dayanarak kabul edilemez olduğunu biliyoruz Bilimsel raporlarda ,Meriç Nehri’nin dip kısmında yaşayan toplam 39 canlı grubu bildirilmiştir. Bu canlılar, Nehirdeki dip sedimentin de kum ve çamur materyalinin içinde yaşarlar ve özellikle nehirde bulunan balık gibi büyük canlıların besinini oluştururlar.  Kum-çakıl kırma, eleme, yıkama sonrası kalan suların geri verilmesi doğal yapısını bozup, bulanık yapısıyla nehrin gün ışığının alımını engelleyerek balıkların beslenmesinde problemlere yol açabilir”dedi.
BU PROJENİN,  YER ALTI YER ÜSTÜ CANLI YAŞAMI İÇİN RİSK OLUŞTURMAKTADIR
Bu projenin, gerek yer altı gerek yer üstü canlı yaşamı için risk oluşturma ihtimali çok yüksek olduğunu söyleyen Eren; “Yine beton santrallerinin faaliyetleri sırasında kullanılacak kimyasallar var, nehirden çıkarılan 390 bin ton yetmiyor üstüne 903 bin ton kamyonlarla buraya  taşınacak malzeme var. Bu faaliyetler sırasında ulaşım kentin içinden geçecek olup, Bakanlıkça, hassas ekosistem kabul edilen Meriç Nehri Kıyısı’nda sürdürüleceğinden bu PTD’nın yetkililerce onay görmemesi gerektiğini  düşünüyoruz.Madde 6/4 fıkrasında (4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır denmektedir.
Bu projenin, gerek yer altı gerek yer üstü canlı yaşamı için risk oluşturma ihtimali çok yüksektir. Bu riski giderecek önlemler raporda bulunmamaktadır. Çevre hukuku ve ÇED’in temel mantığı da bu yöndedir. İnsan sağlığının ve doğanın zarar görmesi beklenmemelidir. Risk olması yeterlidir. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmadan, bizler bu projenin, gelecek nesillere aktarmakla yükümlü olduğumuz, Edirne’mizin can damarları olan nehirlerimizin en doğal haliyle korunması adına reddedilmesini talep ediyoruz.
Bu nedenlerle, Anayasa’nın 17. maddesi, 45. Maddesi, 56. maddesi, 169. maddelerine, Kıyı Yasasına,  Çevre Kanunu’na tamamen aykırı olan; sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek, doğal yaşamı ortadan kaldıracak, tüm bölgeyi etkileyecek ve kamu yararına aykırı olan şirket tarafından başvurusu yapılan PTD’na  ait  ÇED sürecinin“ derhal iptal edilmesini ve acilen sonlandırılmasına karar verilmesini talep ediyoruz” diye ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE