MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT!

MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT!

MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT!

MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT!
25 Ekim 2021 - 08:44

Mevsim geçişlerinde en çok depresyonun ev kadınlarında ve emeklilerde görüldüğünü belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Nurettin Kargı, tavsiyelerde bulundu.
Mevsim geçişlerinde vücuttaki hormon değişimleri depresyona sebep olduğunu ifade eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Nurettin Kargı “Depresyon her mevsimde görülen bir rahatsızlıktır. Ancak, kış mevsimine girerken mevsim değişikliklerinde geçici kış depresyonu ile karşılaşabiliyoruz. Güneşin azalması, günlerin kısalması, daha çok kapalı ortamlarda hayatımızı devam ettirmemiz. Beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi insan vücudunda hormonal değişikliklere neden olur. En önemli sebepte güneşin az olmasıdır. Kışın insanlar bu yüzden depresif, sıkıntılı, durgun, halsiz, bitkin enerji noksanlığı gibi belirtiler gösterebilirler” dedi.
DEPRESYONDAN KURTULMAK İÇİN; BOL GÜNEŞ VE OKSİJEN
 Depresyondan kurtulmanın yollarını ise şu şeklide anlatan Kargı; “Bunun içinde, tedavi olarak, bol bol açık havada dışarıda dolaşmak. Güneşten faydalanmak ve beslenmeye dikkat etmek. Uyguya dikkat etmek depresyonun önlenmesi konusunda önemli faktörlerdir. Alkol ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak. Uykuya dikkat etmek. Gelip geçici bir tablodur. Bol bol oksijen almak gerekir.En önemli belirtisi ise, uykusuzluk veya aşırı uyku enerji noksanlığı, mutsuzluk sinirlilik gibi hayattan zevk almama gibi haller kış depresyonun belirtileridir. Herkeste görülmez ama genel olarak toplumda”.
EN ÇOK DEPRESYON EV HANIMLARI VE EMEKLİLERDE GÖRÜLÜR
Depresyonun en çok ev hanımları ve emeklilerde görüldüğüne dikkat çeken Kargı; “Kış depresyonu daha çok bayanlarda, orta yaş grubu olan kişilerde ve ya kronik rahatsızlıkları olan kişilerde görülür. Nörolojik rahatsızlığı olan kişilerde. Ekonomik sorunu olan kişiler görülebilir.  Depresyon genel anlamda kadın cinsinde daha sık görülen bir tablodur. Emeklilerde yaş itibari ile belli bir yaşın üstünde ki kişilerde sık görülür. Emeklinin aktivitesi çok olmadığı için, kendini boşlukta hissettiği için ve bir işe yaramama duygusu yaşadıkları için emeklilerde daha sık görüldüğünü söyleyebilirim” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI