MUHTARLAR KONAĞI HİZMETE AÇILDI

MUHTARLAR KONAĞI HİZMETE AÇILDI

MUHTARLAR KONAĞI HİZMETE AÇILDI

MUHTARLAR KONAĞI HİZMETE AÇILDI
29 Eylül 2021 - 09:06

Edirne Köy ve Mahalle Muhtarları Federasyonunun hizmet binası Muhtarlar Konağı, Hükümet Caddesi'nde törenle açıldı.
Edirne Köy ve Mahalle Muhtarları Federasyonunun hizmet binasının açılışında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bir yere hizmet götürecekseniz ayrım yapamazsınız. Yaparsanız helallik alamazsınız. Yaparsanız bu dünyada da öbür dünyada da vicdanınızı rahat kapatamazsınız” dedi.
 
Edirne Köy ve Mahalle Muhtarları Federasyonu Muhtarlar Konağı’nın Edirne’ye hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Yerel yönetim, genel yönetimden daha farklı. Yerel yönetim muhtarından il genel meclisi üyesine, il genel meclisinden belediyesine, belediyesinden  valiliğimize siyaset dışı kurumlar. Çünkü halkın tamamı ile bir arada olmak zorundasınız. Halkın dertlerine çözüm üretmek zorundasınız. Sen şu görüştensin, şu inançtansın, şu etnik kökendesin diye bir yaklaşım doğru da değil hakkaniyetli de değil doğru da değil. Yerel yöneticinin inanç konusunda, etnik kimlik konusunda, dünya görüşü konusunda, ırk, renk, cinsiyet konusunda kör olması lazım. Bir yere hizmet götürecekseniz ayrım yapamazsınız. Yaparsanız helallik alamazsınız. Yaparsanız bu dünyada da öbür dünyada da vicdanınızı rahat kapatamazsınız” diye konuştu.
 Edirne Valisi Ekrem Canalp de, muhtarların ve ihtiyar heyeti üyelerinin tüm dünyaya örnek bir temsil makamı olduğunu söyledi. Türkiye'deki muhtarlık sisteminin yerel temsil fonksiyonunu en iyi şekilde yerine getirdiğini vurgulayan Canalp,"Yerel demokrasinin en önemli fonksiyonlardan biri yerel temsil makamı fonksiyonudur. Dünyada yerel demokrasinin en önemli fonksiyonu olan yerel temsil fonksiyonunu yerine getiren ülke Türkiye'dir. Çünkü yerel demokrasi ve yerel temsili en güçlü kılan kurum Türkiye'dedir. Dünyada bu şekilde köyünde ve mahallesinde hem muhtarıyla hem ihtiyar heyetiyle en güçlü şekilde yansıtabilen yegane ülke Türkiye'dir. Onun için bu iddiada bulunuyorum. Çünkü bizim muhtarlarımız ve ihtiyar heyeti üyelerimiz dünyaya örnek bir temsil makamıdır."açıklamasında bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI