NEHİRLERDE ALARM

NEHİRLERDE ALARM

NEHİRLERDE ALARM

NEHİRLERDE ALARM
14 Ocak 2021 - 00:55
Reklam

Tunca Nehri’nin debisinde ciddi artış yaşanınca Sarayiçi’nde bulunan köprülerde taşkın yaşandı. Nehrin taşması sonucu aracında mahsur kalan kişiyi AFAD ekipleri kurtardı. Dere yatağında evleri bulunan 4 kişilik bir aile de AFAD ekiplerince tahliye edildi. Nehir kenarında bulunan tarım arazileri sularla kaplandı ve bazı köylere ulaşım sağlanamadı. Edirne Belediyesi ve AFAD ekipleri el ele vererek can dostlarımız sokak hayvanlarının imdadına yetişti. Meriç Nehri’nin debisinde de artış devam ederken DSİ, sarı alarm yayınladı.
Edirne'den geçen taşkın riski nedeniyle kırmızı ikaz durumunu koruyan Tunca Nehri'nin debisi düşmeye başladı. Kaynağını aldığı Bulgaristan ve Edirne'deki kuvvetli sağanaklar bir anda nehrin debisini kritik seviyeye ulaştırmıştı. Bir günde neredeyse 20 kat debisi artan Tunca Nehri'nde az da olsa düşüş başladı. Gece yarısı 212 metreküp/saniye ölçülen debi sabah saatlerinde 208 metreküp/saniye seviyelerine geriledi. Ancak risk seviyesi "kırmızı"ya yükseltilen nehir için bu ikaz geçerliliğini koruyor. Bu arada yatağının daraldığı Sarayiçi mevkisinde taşan nehrin suları Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Er Meydanı çevresine yayıldı.
ÇAĞRISINA AFAD YETİŞTİ
Edirne'de Tunca Nehri'nin yola taşması sonucu aracında mahsur kalan kişiyi AFAD ekipleri kurtardı. Tunca Hudut Bölüğü askerlerine yemek götüren kişi, dönüşte Hatipköy-Büyükismailçe köyü yolunda suyun taşması nedeniyle aracında mahsur kaldı. Minibüsün yarısına kadar su dolması nedeniyle aracın üstüne çıkarak yardım bekleyen görevlinin çağrısına AFAD yetişti. Mahsur kalan kişi botla bulunduğu yerden kurtarıldı.
MAHSUR KALAN AİLE KURTARILDI
Kent merkezinde bulunan Avrupa kent mevkiinden geçen dere yatağından taştı. Evleri dereye yakın olan ve su altında kalma tehlikeleri bulunan bebekli aile Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinden yardım istedi. Bölgeye ulaşan ekipler, aileyi kontrollü şekilde tahliye etti.
MAHSUR KALAN KÖPEKLER DE KURTARILDI
Tunca Nehri’nin taşması sonucu adacıklarda mahsur kalan hayvanlara yönelik arama kurtarma çalışması da gerçekleştiren ekipler, Değirmenyeni Köy mevkiinde bir adacıkta yavru köpeklerin mahsur kaldığını belirledi. Ekipler botla mahsur kalan köpekleri kurtardı.
AFAD – BELEDİYE EL ELE
Tunca Nehri'nin taşması nedeniyle Sarayiçi Adası'nda mahsur kalan sokak hayvanları için yem bırakıldı. Sağanak nedeniyle Sarayiçi mevkisinde Tunca Nehri'nin taşması sonucu, Tavuk Ormanı bölgesinde yaşayan  sokak hayvanları mahsur kaldı. AFAD Edirne İl Müdürlüğü ekipleri, adaya botlarla ulaşarak mahsur kalan sokak hayvanlarına yem bıraktı. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sağanağın nehir sularını yükseltmesi nedeniyle Sarayiçi mevkisinde taşkın yaşandığını söyledi. Bölgede mahsur kalan sokak hayvanlarının pek çoğunun nakledildiğini belirten Tanrıkulu, geride kalan sokak hayvanlarının da bırakılan yemlerle yaşamlarını sürdürmelerinin sağlandığını ifade etti. Tanrıkulu, ayrıca son 91 yılın en kurak yılını geçiren Edirne için yağışların sevindirici olduğunu dile getirerek, "Daha çok yağmur yağsın, biz bunlara razıyız. Yeter ki susuz kalmayalım. Şu an kent genelinde taşkınla ilgili bir sorun yok." değerlendirmesinde bulundu.
TARIM ARAZİLERİ SUYLA KAPLANDI
Tunca Nehri'nin taşması sonucu Hatipköy, Büyükimailçe, Değirmenyeni ve Avarız köylerinde bazı yolların bir kısmı ve ekili tarım arazileri suyla doldu. DSİ ekipleri, taşkın nedeniyle nehir yataklarında akışı zorlaştıran ağaç dallarını temizliyor, bazı alanlara kumdan setler yapıyor. Değirmenyeni köyündeki temizlik sırasında nehirden çıkarılan kütükler de köylüler tarafından yakacak olarak kullanılmak üzere alınıyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ...