ODALARDAN ZAM TALEPLERİ GELMEYE BAŞLADI

ODALARDAN ZAM TALEPLERİ GELMEYE BAŞLADI

ODALARDAN ZAM TALEPLERİ GELMEYE BAŞLADI

ODALARDAN ZAM TALEPLERİ GELMEYE BAŞLADI
22 Ekim 2021 - 09:22

Bir çok sektöre gelen zamlar doğrultusunda Edirne Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliğine bağlı tüm odalardan zam talebi gelemeye başladığını açıklayan EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, istenen zamları değerlendireceklerini ifade ederken, yapılan zamlardan esnafın etkilendiğini söyledi.
 
Yapılan son zamlardan sonra Odalardan da zam talepleri gelemeye başladığını  belirten EDESOB Başkanı Kemal Cingöz; “Son gelen zamlar ve akaryakıt zamları esnafa da yansıyacaktır. Dolayısıyla bu zamlardan halkımız daha da fazla etkilenecek. Sonuçta esnaf alacak, satacak. Zamlı alıyorsa, üzerine zamını ilave ederek satacak. Ama vatandaşın geliri sabit. Vatandaşın gelirinde herhangi bir artış yok. En fazla bu zamlardan etkilenecek olan halkımızdır. Esnafımızda bu toplumun bir bireyi olduğundan zamlar esnafı da haliyle etkileyecek. Birliğimize bağlı tüm odalardan, zam talebi gelmekte. Yeni fiyat ayarlaması istenmekte. Biz şimdilik bunu erteledik. İlerleyen günlerde bu talepleri değerlendireceğiz. Şöyle bir fiyat istikrarı sağlansın diye bekliyorum. Bugün zam vereceğiz, yarın verdiğimiz fiyat geride kalacak. Fiyatlar günlük olarak değişiyor. Haftalık, aylık, yıllık falan değil. O nedenle şimdilik beklemedeyiz. Girdi maliyetleri ne göre bizde makul bir şeyler vereceğiz. Sorunları büyük olan esnafımız şu anda çıkmazda.
GÜNLÜK KAZANAN ESNAFIMIZ GÜNLÜK YAŞAMAKTADIR
Pandemide 12-13 ay esnafımız kapalı kalmıştı. Bağ-Kur sigorta, kira, evinin geçimini sağlamakta güçlük çekmişti. Günlük kazanan esnafımız günlük yaşamaktadır. Esnafın kenarda birikimi falan yok. 3 ay çalışmadan kendini idare edebilecek bir birikimi de yok. Çok sayıda esnafımız kredi kullandı, borçlandı. Geçmişten gelen borçları da var. Bu gidişle esnafın işi 2024-2025’e kadar toparlanırsa bana göre iyimser bir tablo bana göre. Bu arada ekmek zammını da bir dahaki yönetim kurulunda değerlendireceğiz.
 
KAPANMA OLMAZ
Vakaların artışına gelince bana göre kapanma olmamalı, ancak bu bir hükümet politikasıdır. Kapanma döneminden şu anda vaka sayıları 3-4 kat artmış durumda. Bu konu hükümetin sağlık bakanlığı ve bilim kurulunun bileceği bir durum.
 
BU GİDİŞLE KARABORSA OLMA OLASILIĞI DA VAR
Esnafın mal bulamaması ile ilgili de konuya gelince şu anda Türkiye’de üretim yok. Çoğu şey ithal geliyor. Türkiye’de üretilen ürünlerin çoğu da ihracata gidiyor. Diğer ülkelerde sanayi sektörü kapandı,  ama ülkemizde üretim devam etti. İç piyasaya mal vermiyorlar dışarıya gönderiyorlar. Bu gidişle karaborsa olma olasılığı da var. Örneğin üre gübresi 8 lira, 9 lira vereceğim desen yok”dedi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI