ÖNEMLİ KARARLARA İMZA ATILDI

ÖNEMLİ KARARLARA İMZA ATILDI

ÖNEMLİ KARARLARA İMZA ATILDI

ÖNEMLİ KARARLARA İMZA ATILDI
06 Nisan 2021 - 23:47

Edirne Beledi Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısında önemli kararlara imza atıldı. Edirne Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Belediyenin 2020 yılı faaliyet raporunun da görüşüldüğü toplantıda dördü gündem dışı olmak üzere 28 madde karara bağlandı.
BELEDİYE KİRACILARINA CAN SUYU
Edirne Belediye Meclisinde oy birliğiyle alınan kararla birlikte, korona virüs salgını nedeniyle faaliyetlerini tamamen durduran belediye kiracılarından 3 ay daha karar alınmayacak, faaliyetlerine kısmen ya da tamamen devam eden kiracılara yüzde 75 oranında kira indirimi yapılacak.  Kararla birlikte belediye kiracılarından toplam 9 ay kira alınmamış, diğer kiracılara da 9 ay yüzde 75 oranında indirim yapılmış oldu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Belediye kiracılarımızdan 3+3 olmak üzere 6 ay kira almamıştık. Bazı kiracılarımıza da yüzde 75 indirim yapmıştık. Pandemi maalesef devam ediyor. Kiracılarımıza bir daha can suyu verebilmek adına Mart+Nisan+Mayıs ayları olmak üzere 3 ay daha kira alınmaması ve yüzde 75 indirim yapılmasını meclise sunuyorum” dedi. Karar oy birliğiyle kabul edildi.
EVCİL HAYVAN MEZARLIĞI OLUŞTURULACAK
Edirne Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı'nda AK Parti Grubu, kentte belirlenecek bir yerde “Evcil Hayvan Mezarlığı” oluşturulması önergesini meclise sundu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, önerge hakkında “bu dünyada bizden başka yaşayan canlılarda olduğu bilinciyle doğru ve haklı bir talep.”diyerek kararın onaylanmasını meclise sundu. Karar oybirliğiyle kabul edildi.
MAKEDONYA KULESİ MÜZE OLUYOR
Edirne merkezinde yer alan tarihi Makedonya Kulesi’nin müze haline getirilmesi konusu da meclisin bir diğer gündem maddesi oldu. Buranın bir müzeye dönüştürülmesinin yıllardır Edirne’nin özlemi olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bununla ilgili geçmiş dönemde kulenin çevresindeki sur kazıları Belediye Meclisi’mizin kararı ile İl Özel İdaresine devredilmişti. İl Özel İdaresi de bütünlüklü bir proje olması açısından Kültür Bakanlığı’na tahsis etmişti bu alanı. Makedonya Kulesi’nin mülkiyeti zaten Kültür Bakanlığı’nda. Birçok kişinin uğrası ile Kültür Bakanlığı oranın bir müze olarak düzenlenmesinin kararını verdi. Şimdi müze yapılması için oradaki caddenin bir düzenlemeye ihtiyacı var. Konuyu Sayın Valimiz ile görüştük. Bu nedenle oradaki taksi durağının başka bir yere alınması gerekiyor” dedi. Söz konusu taksi durağının başka yere konumlandırılması maddesi de oy birliği ile kabul edildi.
SULTAN HOTEL, BELEDİYE TARAFINDAN KİRALANACAK
Gündemin diğer bir maddesi de yine şehir merkezinde bulunan Sultan Hotel’in belediye tarafından kiralanması oldu. Pandemi nedeniyle Sultan Hotel’in açılmadığını sahiplerinin de belediyeye ‘burasının kiralanması talebinde bulunduğunu belirten Başkan Gürkan, “Toplamda 86 odası, bir restoranı ve bahçesi olan bir bina. Kira şartları ve kira ücreti ile ilgili bir komisyon kurulacak. Komisyon değerlendirmesini yapacak. Burasını okullar açık olduğunda kız öğrenci yurdu olarak; diğer zamanlarda da belediyenin özellikle Kırkpınar dönemlerinde, ciddi bir şekilde otel parası veriyoruz, belediyenin misafirlerini ağırlamak amacıyla otel olarak kullanılacak. Masraf edilmeyecek, çünkü bütün demirbaşları ile birlikte kiralanacak. Zaten yeni tadilat yapılmış.  İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne bağlı olacak. Sadece işletme maliyetleri söz konusu.   Şehrimize gelen kız öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak bir yer olarak düşünüyoruz. Okulların kapalı olduğu Kırkpınar döneminde burasını pehlivanlar ve misafirler için kullanılacak. Toplam 86 odası olan bir işletme burası, restoranı, bahçesi, otoparkı var. Bu anlamda zarar etmesi söz konusu değil. Ama tabi hedef pansiyonculuk ve yurt hizmeti veren işletmelere bir rakip oluşturmak da değil. Burada daha çok ihtiyacı olan öğrencilerin barınmasını sağlayabilmek ikinci hedef te belediyenin Kırkpınar dönemlerindeki otel ücreti yükünün azaltılması. Kişilerin talebi 60 bin TL aylık kira, tüm demirbaşı ile birlikte. Ama biz bunun yüksek olduğunu söyledik. Burası kapıyı açıp kullanılabilecek bir halde. Yatırım maliyeti yok” diye konuştu.  Başkan Gürkan’ın önerisiyle her parti grubundan bir ismin katılımıyla komisyon oluşturulmasına ve komisyonun konuyla ilgili çalışma yapmasına oy birliğiyle karar verildi.
TED EDİRNE KOLEJİ İLE ORTAK PROTOKOL
Son zamanlarda Meriç Nehri’nde sık sık gerçekleştirilen kürek sporlarının geliştirilmesi amacıyla Edirne Belediyesi ve TED Edirne Koleji ile ortak bir protokol yapılması konusunda da Belediye Meclisi’nde karar alındı.  Konuyla ilgili  açıklama yapan Başkan Gürkan, “Valiliğimizin 3 Nehir, 1 Şehir  isimli bir projesi var. 2014 yılında biz de Tunca Nehri için böyle bir proje yapmıştık ama DSİ’den izin alamamıştık. Sayın Valimiz izinlerini aldı. 10 Mart’ta ilimizi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bu projeye destek vereceğini beyan etti. Bu bağlamda Meriç Nehri’nde yapılacak olan düzenlemeler ile Meriç Nehri’nde bir göllenme oluşacak ve buralarda kano, yelken, kürek yarışları gibi faaliyetler de olacak. Tabi bu dünyada bir çok ülkenin katıldığı  bir spor dalı. Bunun olması da Edirne’miz için hem o bölgenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteği ile yeni bir rekreasyon alanına dönüşmesi, hem de nehirde bu tür yarışmaların yapılabilmesi; nehrin aktif olarak kullanılmasının önünü açacak. Bu bağlamda şehrimizde faaliyette bulunan TED Edirne Koleji’nde de öğrencilerimiz kürek ve yelken kulübü kurmuşlar. Tabi o kanolar için bir depolama alanı gerekiyor. Burada bizim de bir tarlamız var. Burada ortak bir projeye yapmak ve Edirne’de kurulacak bundan sonraki bu tür kulüplere destek olma amacındayız. Edirne Doğa Severler Kulübü’nün de bize bir başvurusu oldu. Gündem çıktığı için yetiştiremedik. Bu kulüplerin desteklenmesi gerektiği düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.  Görüşmenin ardından proje ile ilgili protokol yapılması konusunda Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi kabul edildi.
BALABAN’A YARIŞMAYI BIRAK ÇAĞRISI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Başpehlivanlarından İsmail Balaban’a Survivor yarışmasından ayrılması çağrısında bulundu. Gürkan, “Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban’ın yarışmada maruz kaldığı davranışları kabul etmiyorum. Kırkpınar’ın düzenleyici kurumu olarak yarışmayı bırakması çağrısını yeniliyoruz.”dedi.
DİĞER GÜNDEMLERİ İSE ŞÖYLE
Otopark ücretleriyle ilgili görüşme, Edirne Belediye Başkanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında protokol yapılması, Edirne Belediyesinin WELLBASED proje konsorsiyumunda yer alması ve Avrupa Komisyonu ile proje sözleşmesi imzalanması, Edirne Kadastro Müdürlüğünün talebi doğrultusunda Kocasinan Mahallesi’nde görev yapmak için 6 bilirkişi seçilmesi, Nejat Karagöz’ün isminin bir sokağa verilmesi, imar kararları, faaliyet raporu ve komisyon seçimleri görüşülüp karara bağlandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE