ONLARCA OCAK SÖNDÜ

ONLARCA OCAK SÖNDÜ

ONLARCA OCAK SÖNDÜ

ONLARCA OCAK SÖNDÜ
24 Şubat 2021 - 00:37

Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Başkanı Hakan Gönay, 20 işletmenin dayanacak gücü kalmadığı için işyerlerini satmak zorunda kaldığını açıkladı. İşyerini satmak isteyen çok sayıda kıraathanecinin olduğunu ifade eden Gönay, yapılandırma ve krediler nedeniyle esnafın satış gerçekleştiremediğini anlatarak, “aslında iflas ettik süreyi uzatıyoruz” açıklamasında bulundu. Gönay, kısıtlamaların kaldırılmasında önemli rol oynayacak Edirne halkına tedbir çağrısında bulundu.
20 esnafın dayanacak gücü kalmadığı için işyerlerini sattığını söyleyen Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Başkanı Hakan Gönay; “kahveciler odasına kayıtlı 533 esnaf var. bunların içinde kahvehane, kafe, bazı içkili yerler, çay ocakları bize bağlı. Global pandemi döneminde en çok zarar gören esnaflar arasında bizim esnafımız. Pandemi döneminde kapalı olan 350 esnafımız var. 183 esnafla odamız faaliyet göstermeye çalışıyor, adeta odamızın kapısına kilit vurulmuş gibi. Bu 183 açık olan esnafın içinde 63 tanesi çay ocakları onlarda faaliyetlerine kısıtlı olarak devam ediyor. Esnafımızın tamamı çok etkilendi. Çok kötü günler geçirdik artık umudumuz kalmadı, ipin ucu kaçtı”dedi.
ESNAF İKİ SENE GERİ GİTTİ
Yapılandırmanın ve ötelemenin çözüm olmadığına dikkat çeken Gönay; “Yapılandırmak, ötelemekte çare olmadı, hiç gelir olmadan ötelesen ne olacak. Krediler, bağkur primleri bunları öteledikte ne oldu, bunlar hep üstüne koyarak yığıldı. Şimdi açılsa da bunlar 2-3 ayda bitecek borçlar değil, bunların bitmesi en az iki sene sürer. Bu da esnafı iki sene geri attı.  Esnaf dükkan sahipleri ile problem yaşamaya başladı” diye ifade etti.
KAPATMAK İSTEYEN DE BORÇLARI YÜZÜNDEN KAPATAMIYOR
Kredi ve yapılandırma borçları yüzünden birçok esnafından zorunlu olarak işini devam ettirdiğinin altını çizen Gönay; “Çok dükkânını devretmeye çalışan var ama işletme açık olmadığı için talepte az oluyor, devredemiyor. Bu kısıtlamalar kalkınca devreden çok olur, artık dayanamayacak güçte olan çok esnaf var. Kredi çekmeyen 20 esnaflar kapattı. Devletten esnaf kredisi çekip geri ödeyemeyenler zaten kapatamıyor, kapatmak istese de. Birçok esnafta aslında kapatmak istiyor ama devlet diyor ki ‘ sen benden çektiğin kredi parasını ver öyle kapat’ diyor.  Bu yüzden de çok zor durumda olan esnaf var. Mecburiyetten devam eden çok” dedi.
ASLINDA İFLAS ETTİK SÜREYİ UZATIYORUZ
İşletmelerin birçoğu iflas ettiğini ama bir umutla beklediğini belirten Gönay; “Bazı esnafımızda açılınca işler düzelir umudu ile bekliyor. Açıldığında da zaten kısıtlı açılacak, yine randıman olmayacak. Aslına baktığımızda iflas etmişiz ama sadece süreyi uzatıyoruz. Başka yerden geliri olmayanlar bir umut bekliyor. Bu pandemi sadece biz esnafı değil yanımızda çalışanları da etkiledi işsiz kaldılar başka iş bulma imkanları yok. İş yeri sahibinde de yok ki bu süreçte versin”dedi.
PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAF YETERİNCE DESTEKLENMEDİ
Pandemi döneminde iş yerleri kapatılan esnafın yeteri kadar desteklenmediğini kaydeden Gönay ; “Baktığımızda bu dönemde esnaf yeterince desteklenmedi.O yüzden çok mağduriyet yaşadı. Böyle ötelemekle bu iş olmaz,insanlar da borç dolmuş artık. Neyi öteliyorsun. Ödeyecek durum yok zaten. Önemli olan iş yerlerinin kontrollüde olsa bir an önce iş yerlerinin açılması. Esnaf açıldıktan sonra kendi ne yapacağını bilir. Böyle bin lira yardım 500 lira kira desteği ile olacak işler değil. Bu gelir kaybı desteği adı altında verilen bin liralık yardım ve 500 liralık kira destekleri açıldıktan sonrada esnaf kendini toparlaması için bir yıl daha verilmesi gerekiyor. Esnaf çalışarak kendini tamir etmek istiyor”şeklinde konuştu.
ESNAFIN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRACAK ŞEYLER YAPMAK LAZIM
Pandemi döneminin bağ-kur ve sigortaları yok sayılarak isteğe bağlansın diyen Gönay; “Esnafın kapalı kaldığı dönemlerdeki  sigorta bağ-kur primlerini borçlandırmak yerine,yok  sayıp borçlandırmayabilir. Esnaf açık olup faaliyete geçtiği zaman o süreyi satın alabilir,böyle çözümler getirilmeli. Artık esnafın yaşamını kolaylaştıracak şeyler yapmak lazım. İş yerlerini öteliyor ama insanların birde evleri var oradaki ihtiyaçları nasıl öteleyecek. Devlet esnaf kuruluşlarında fikir alarak çözüm üretecek mercileri harekete geçirmesi lazım. Bu süreçte esnaf bohçalandırılmadan atlatmak lazım.esnafın bu dönemde eli tutulmadığı sürece bunu atlatması mümkün değil,böylelikle Türkiye’de ki işsizlik oranlarına yansıyacak. Esnafın artık fedakarlık yapacak bir gücü kalmadı”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİSPETÇİLER HASRETLE KIRKPINAR’I BEKLİYOR
KİSPETÇİLER HASRETLE KIRKPINAR’I BEKLİYOR
65 YAŞ ÜZERİNE EGZERSİZ ETKİNLİĞİ
65 YAŞ ÜZERİNE EGZERSİZ ETKİNLİĞİ