ÖNÜMÜZDEKİ 6 AY GEÇEN YILA ORANLA DAHA...

ÖNÜMÜZDEKİ 6 AY GEÇEN YILA ORANLA DAHA YIKICI OLABİLİR

ÖNÜMÜZDEKİ 6 AY GEÇEN YILA ORANLA DAHA YIKICI OLABİLİR

ÖNÜMÜZDEKİ 6 AY GEÇEN YILA ORANLA DAHA YIKICI OLABİLİR
09 Eylül 2021 - 09:55

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, korona virüs vakalarında bu ay pik beklendiğini öne sürdü. Önümüzdeki 6 ayın çok önemli olduğunu belirten Altun, aşılamaya güvenip rehavet başlarsa bu pikin geçen yıla oranla daha yıkıcı olabileceğini vurguladı.
Koronavirüs salgınında 18 aylık süreci değerlendiren Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun; “Önümüzdeki 6 ayın yıkıcı olabileceği aşikar. Bu ay pik kaçınılmaz. Aşılı olmak bizi rehavete sevk etmesin bireysel önlemleri gevşetmemeliyiz aksi halde hastalığın kontrolü mümkün değil. Covid-19 pandemisinin başladığından bugüne 18 ay geçti. Dünyada aşılama çalışmalarının üzerinden geçen zaman süresi yaklaşık 8 ay. Bugüne kadar dünya çapında 5.4 milyar doz aşı yapıldı. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’na en az 1 doz Covid-19 aşısı yapılırken, yoksul ülkelerdeki insanların en yazık ki ancak yüzde 1.8’ine sadece 1 doz aşı yapılabilmiş durumda.
AŞI ÇALIŞMALARI ŞEFAF DEVAM ETMİYOR
Aşılama çalışmaları homojen devam etmiyor. Yoksul ülkelerde çok daha düşük düzeyde, aşı temin edemedikleri için çok daha düşük düzeyde devam ediyor. Oysaki bu salgın tüm dünyayı tehdit eden bir salgın. Dolayısıyla aşı fazlası olan ülkelerin bir an evvel o ülkelere aşı göndermeleri ve destek olmaları gerekiyor.  Dünya genelinde henüz nüfusun yüzde 27’si tam olarak aşılanmış durumda. Bu açıdan bakıldığında Delta Varyantı’nın gerektirdiği toplum bağışıklığından çok uzakta görünüyor dünya. Aslında bakıldığında ülkemiz açısından da durum çok farklı değil. Bu durumda kaderimiz ya virüsün insafına kaldı yada insanların bireysel olarak kendilerini korumasına kalmış durumda.
SÜREÇ ŞEFFAF YÜRÜTÜLMÜYOR
Ülkemiz açısından bakıldığında pandeminin başlangıcından beri yaklaşık 6 milyon insan hastalanmış durumda. Kaybettiğimiz insan sayısı 53 binlere vardı. Sağlık Bakanlığı verileri üzerinden konuşuyorum. Oysa ki Türk Tabipleri Birliği yaklaşık 1 yıldır fazladan ölümlere işaret ediyor. Var olan ölümlerin 2-3 katı kadar daha fazla ölüm olduğunu söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü’de Haziran ayında yaptığı açıklamada ülkelerin resmi vefat sayılarının bildirdikleri rakamların gerçeği yansıtmadığını bu rakamların 2-3 katı kadar ölüm olduğu bir öngörü açıkladı. Süreç ülkemizde olduğu gibi dünyada da şeffaf olarak yürütülmüyor ne yazık ki.
Ülkemiz açısından bakıldığında Sağlık Bakanlığı Web sayfasında 18 yaş üstü aşılamalardan bahsediyor.  Yetişkin nüfusunun yüzde 80’i tek doz yüzde 62’sinin tam doz aşıladık gibi bir takım açıklamaları var.  Aslında 3 ay öncesinden Türk Tabipleri Birliği açıklamıştı. 12 yaş üzerindeki bireylere de aşı yapılması gerektiği yönünde bir açıklama vardı. Öncelikli olarak 15 yaş üzerinin aşılanması gerekiyordu. Ancak geçen gün 12 yaş üzerindeki bireylere aşılama izni verildi. Buna yönelik Sağlık Bakanlığı aşı hakkı sistemini e Nabız sisteminden tanımlamış durumda. Onun öncesinde 12 - 15 yaş üzerinde  kronik bir hastalığı olan çocuklara aşı hakkı tanımlanmıştır. Aslında bakıldığında aşılanma oranlarının sadece 18 yaş üstü bireyler değil tüm toplum üzerinden oransal olarak belirtilmiş olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu 18 yaş üzerindeki aşılama oranlarını 83 milyona uyarladığımızda ülkemizde ancak nüfusun sadece yüzde 58’sine tek doz aşı yapıldığını biliyoruz. Tam doz aşıların sayısı da yüzde 45. Yani aslında bakıldığında yolun hala yarısındayız.
MASKE HER ORTAMDA KULLANILMALI
Kapalı ortamlarda mutlaka ve mutlaka maske kullanılmalı. Açık ortamlarda da delta varyantı için sosyal mesafe bir buçuk metreye çıktı. Kalabalık açık ortamlarda da maske kullanmak yine hastalığa yakalanmamak ya da bulaştırmamak açısından son derece kıymetli" dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ