OTOGARDAN KİRA ALINMIYOR İDDİASI...

OTOGARDAN KİRA ALINMIYOR İDDİASI AŞAĞILIKTIR, AHLAKSIZLIKTIR

OTOGARDAN KİRA ALINMIYOR İDDİASI AŞAĞILIKTIR, AHLAKSIZLIKTIR

OTOGARDAN KİRA ALINMIYOR İDDİASI AŞAĞILIKTIR, AHLAKSIZLIKTIR
22 Nisan 2022 - 00:22

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Edirne Belediye Meclis Toplantısında gerçekleştirilen toplantıda otogar ve gündeme dair açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, şu ifadelere yer verdi, “2010 yılından itibaren 2012 yılına kadar otogarda 6 kez ihale yapıldı ama hiçbir katılımcı ihaleye girmedi. Otogarda işletmeci olarak bulunan firmalar dahi ihaleye girmedi. Dönemin Valisi, Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı ve işletmeciler toplantı yapıyor. Ardından 2012 yılında 7’nci kez ihaleye çıkıldı. Volkan Metro ( Mustafa Altunhan’ın) dışında hiç kimse ihaleye katılmıyor. Otogarın 7 yıllık işletme hakkını Altunhan 4 milyon 250 bin TL taksiyle kazanıyor ve iki taksitle tahsil ediliyor.
20 Ocak 2019’da kiralama süreci sona erdi. Bu süre sona ermeden önce kiracımıza süresinin dolmasına az bir süre kaldığını hatırlatan tebligat gönderdik. Kiracımızda bize karşı dava açtı. Dava açmasının sebebi şu; ‘ben 2012 yılında burasını kiraladım ama o dönemdeki mevcut kiracıların tahliyesini 8 ayda yapabildiniz. Ben 8 ay orada işe geç başladım.’ O davalar devam ediyor.
ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt açıklama yapmış. Açıklamasında sanki Volkan Metro otogarda kirasını ödemeden oturuyor diye algı oluşturuyor. Bu ülkede hukuk ve kanunlar belli. Belediye bir hukuk kurumudur. Biz kabile devletinin belediyesi değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin belediyesiyiz.
Kira sözleşmesi bitti diye otogardan kira almama gibi bir inisiyatif olabilir mi?  Böyle bir akıl tutulması iddia olabilir mi? İpe sapa gelmez, hiçbir mesneti olmayan, çamur at izi kalsın… Ne kadar aşağılık ne kadar insanlıktan nasibini almamış bir iddiadır bu. Böyle saçma sapan iddia olabilir mi? Otogar üzerinden hem belediyeye saldırmayı hem işletmeye saldırmayı ahlaksız bir biçimde belediyenin kira almadığını söyleyenlere bu belgeler kapak olsun.
Belediyenin 70 civarında kiracısı var ve hepsinin kiralama süreleri doldu. Bugüne kadar iki nedenle uzattık. Bunlardan birincisi pandemi geldi. Pandemi döneminde esnafın dükkanı kapalıyken ihaleye mi çıkacaktık. Pandemi döneminde o zor şartlarda ‘süreniz bitti buralarını boşaltın’ mı diyecektik. Biz pandemi nedeniyle 9 ay boyunca belediye kiracılarından kira almadık.
Pandemi döneminde şehirlerarası ulaşımın ne kadar olumsuz etkilendiğini hepimiz biliyoruz. Diğer kiracılardan kira almadık otogardan da almamamız gerekiyordu. SPK Lisanslı Değerleme Uzmanı tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda tahsilat işlemleri gerçekleştirildi. Pandemi dahil 1 kuruş indirim yapmadan, diğer belediye kiracılarından 9 ay kira almama işlemini otogarda yapmadan bütün süre boyunca ecrimisil bedellerini aldık.
Otogarda 20 Ocak 2019’da kiralama süreci sona erdi. 21 Ocak 2019’dan itibaren ecrimisil tahakkuk ettirdik. 1 gün bile kayırma yapmadık. Belgeler burada. SPK Lisanslı Değerleme Uzmanı tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda 21 Ocak 2019 ile 20 Şubat 2019 dönemi için 51 bin 193 TL 88 kuruş ödeme alınmış. 21 Kasım 2021 ile 20 Aralık 2021 dönemi için 92 bin 578 TL 38 kuruş alındı. Her ay alınan fiyatlar listede.
Mayıs ya da Haziran ayında otogar dahil tüm belediye dükkanları kiraya çıkılacak. Çok meraklı arkadaş varsa ihalede en yüksek bedeli verir yeni kiracı o olur. ETSO Başkanı Zıpkınkurt, belediyenin aylık 200 bin TL zararının olduğunu söylemiş. İnşallah yapılacak olan ihaleye kendisi girer ve aylık 200 bin TL’den ihaleyi alır bende sevinirim. Edirne Belediyesini kendi yönettikleri şirket gibi zannetmesinler. Burası resmi kurum, kimsenin babasının malı mülkü değil. Kira toplama konusunda bazı arkadaşlar gibi becerikli olmayabiliriz ama belediyenin ve Edirnelilerin hakkını kimseye yedirmeyiz. Defalarca Sayıştay, mülkiye müfettişi ve diğer denetçiler tarafından denetleniyoruz. Kapalı kapılar arkasında iş çevirmeyiz biz.
Tunca Nehri kenarında dönertaş un fabrikası var. Göz yummakla suçlandık. Biz bunları açıklamadığımız için vatandaş bizim birilerini koruduğunu düşünüyor. Edirne Belediye encümeni 7.12.2021 tarihli karar alarak para cezası kesip mühürleme yaptı. İşletmeciye ruhsatsız yapı için 34 bin 381 lira, 3194 salıyı imar kanunun 42. Maddesinin ç bendine göre de imar kirliliği oluşturduğu için 346 bin 073 lira idari para cezasıyla cezalandırılmasına oy birliği ile karar verilmiş. Ardından işletme sahibi de Edirne İdare Mahkemesine dava açmış. Bizim yıkım kararımızla ilgili Edirne İdare Mahkemesi 1 Mart 2022 tarihinde oy birliği ile yıkım işleminin yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiş. Biz de durmuşuz, niye mahkeme diyor çünkü.  Zannediyorlar ki biz iltimas geçiyoruz. Biz kimseye iltimas geçmeyiz. En yakınımız da olsa gözünün içine bakarak bizim bu kanunu uygulayacağımızı söyleriz. Şimdi ne olacak, mahkemeyi bekliyoruz. Ben mahkemenin üzerinde değilim. Mahkeme burası devam etsin diyorsa eder, yıkılsın diyorsa da yıkarız bu kadar basit”.HABER: CANAN KAYA
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ