OYUN YOKSA MÜŞTERİ DE YOK

OYUN YOKSA MÜŞTERİ DE YOK

OYUN YOKSA MÜŞTERİ DE YOK

OYUN YOKSA MÜŞTERİ DE YOK
23 Eylül 2020 - 08:34

Korona virüs tedbirleri kapsamında kıraathanelerde oyun oynanmasının yasaklanmasıyla birlikte müşteri sayısında azalma olduğunu açıklayan Edirne Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Hakan Gönay, “oyun da yok müşteri de yok” dedi.
33 yıllık esnaf Edirne Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Hakan Gönay;“Odamıza kayıtlı 530 esnafımız var. İlçeler bize bağlı değil. Keşan, Uzunköprü, Enez, Lalapaşa, Süloğlu onların ayrı odaları var. Onlar bize bağlanmadı. Merkez İlçe olarak 530 mevcudumuz var. Bunların içinde 320 tanesi kahvehane 64 tane de çay ocağımız var. Diğerleri de diğer gruplar. Oteller, pansiyonlar, piyangocular ve diğerleri. Pandemi döneminden sonra işler eskisi gibi olmadı. Bizim özlemimiz eskiye dönmek. Eski günlerimizi özler olduk. Türkiye genelinde vaka artışları yukarı doğru yükseldiği için kısıtlamaların kalkacağını düşünmüyoruz” dedi.
ESNAFIN GÜCÜ KALMADI
Kış mevsiminde Esnafın daha da sıkılacağını düşünüyorum diyen Gönay; “Çünkü gün dönümleri başladı. Grip mevsimi yaklaştı. Kapalı alanlara alan kısıtlamaları gelecektir. Sorunların artacağını düşünüyoruz. Esnafın buna daha fazla dayanacak gücü yok. Esnafın küçüleceğini düşünüyoruz. Esnaf bu şekilde yürüyemez. Bizde saha sınırlaması yok. Bir tek oyunlarda sınırlama var. Onun da şu anda kalkması vaka sayısının artmasından dolayı gönlümüz kalkmasından yana. Sayın Valimizden vaka sayıları biraz daha aşağılara inmeye eğilim gösterdiği zaman isteyeceğiz. Çünkü gerçekten küçük esnafın dayanacak gücü kalmadı” diye belirti.
BİR DÜKKAN KAPANMASI DEMEK ÜÇ AİLE İŞSİZ KALMASI DEMEK
Kredi ödemeleri esnafın belini bükeceğini belirten Gönay; “Esnafımızın %60’ı kredi kullandı. Kredilerin ödemeleri onuncu ayda başlayacak. Bunların dönüşü 5 milyon gibi yüksek bir rakam. İşler yeterince oturmadığı için bunları ödeme zorluğu çok fazla olacak. Bunların mümkünse üç ay ertelenmesi gerekiyor. Esnafımızın rahatlaması gerekiyor. Kapalı olduğu dönemdeki eksilerini esnafımız daha tam gideremedi. O seviyeyi yakalayamadı. İş yerlerinin açık olmasında büyük fayda var. Kısıtlamaların bir an önce yumuşatılması lazım. Biz esnafı biraz daha sıkıyoruz. Neden? Çünkü vaka sayısı fazla. Ama Edirne’de bir iş yerinin kapanması demek en az iki çalışanı var. Üç ailenin işsiz kalması demek. Biz bunları kapatma taraftarı değiliz. Yaşatma taraftarıyız”dedi.
Mesleğimiz nasıl ayakta tutabiliriz diye bunun derdine düştük diye kaydeden Gönay; “33 yıllık esnafım. Edirne’nin en eski esnaflarından biriyim. Benden eski 3-4 esnaf var. İşletme döneminde 33 yılda böyle bir dönem daha önce hiç yaşamadım. En zor dönemdeyiz. Mevcut olan kadromuzu korumakta zorlanıyoruz. Fedakarlık yapıyoruz ama nereye kadar gideriz? Elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Arkadaşlarımızdan ricamız maskelerini taksınlar. Hijyen kurallarına uysunlar. Eğer biz bunları titizlikle yapabilirsek kısıtlamaların da bir an önce kalkacağını düşünüyoruz. Kısıtlamaların kalkmadan esnafın normale dönmesi mümkün değil. Psikolojik olarak esnaf da müşteri de etkilendi. Sonuç olarak bir sıkıntımız var. İnşallah ileride vali beyimizin de çabalarıyla üstesinden geleceğiz” şeklinde kaydetti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE CUMHURİYET COŞKUSU
TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE CUMHURİYET COŞKUSU
ULUS PAZARINA, MASKESİZ GİRMEK YASAK, HES KODU OLMAYAN TEZGAH AÇAMIYOR
ULUS PAZARINA, MASKESİZ GİRMEK YASAK, HES KODU OLMAYAN TEZGAH...