ÖZTÜRK; BORSA’NIN PANDEMİDEKİ BİR YILINI...

ÖZTÜRK; BORSA’NIN PANDEMİDEKİ BİR YILINI DEĞERLENDİRDİ

ÖZTÜRK; BORSA’NIN PANDEMİDEKİ BİR YILINI DEĞERLENDİRDİ

ÖZTÜRK; BORSA’NIN PANDEMİDEKİ BİR YILINI DEĞERLENDİRDİ
28 Mart 2021 - 23:26

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, pandemi dönemindeki faaliyetlerini değerlendirdi. Öztürk, “Üretim ve tedarik zincirinin bozulmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Edirne Ticaret Borsası olarak 2021 yılı için tahminlerimizi yaptık diyen Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk; “ 2020 yılındaki olumsuz şartların tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz. Ancak bundan sonraki planlarımızda yaşadıklarımızdan çıkardığımız dersler de yer alıyor. Üretimin devamı ve tedarik zincirinin bozulmaması için elimizden geleni yaptık ve bundan sonra da ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.
Pandemi sürecinde Edirne Ticaret Borsasının izlediği yol haritasını anlatan Başkan Öztürk; “2020 yılı başlarında gerekli tüm hazırlıklarımızı yaparak yeni yılı en iyi şekilde karşılamayı planlamıştık. Özellikle yağışların önceki yıllara nazaran düşük seyrettiğini takip ediyorduk. Mart ayından itibaren hiç kimsenin öngöremediği gelişmeler yaşandı.
Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle öncelikler değişti. Ancak üretimin ve tedarik zincirinin aksamaması gerektiğini çok iyi bildiğimiz için Borsa faaliyetlerinin devam edebilmesi için gerekli tüm önlemleri çok hızlı bir şekilde aldık”şeklinde kaydetti.
PANDEMİDE HAYVAN SATICISINI VE ALICISINI BİR ARAYA GETİRMEDEN TİCARETİ DEVAM ETTİRDİK
Üyelerimizin sağlığı bizim için önceliğimiz oldu diye ifade eden Öztürk; “Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılan, kalabalık ortamlarda temizlik ve hijyen kurallarına uyulması bunun yanı sıra kişisel hijyen konularını içeren tedbirlerin uygulanmasıyla, satış salonlarımızın ve canlı hayvan satış tesislerimizin açık olmasını, alıcı ve satıcıyı bir araya getirmek suretiyle ticari hayatın devam etmesi ve tedarik zincirinin bozulmaması sağladık. 
Bu kapsamda; vakaların ortaya çıkmasını takiben hiçbir talimat beklemeden tesislerimizin, personelimizin, üyelerimizin ve üreticilerimizin hijyen ihtiyaçları kapsamında maske ve dezenfektan temin ederek gerekli dezenfeksiyon işlemlerine başladık. Ateş ölçer temin ederek, tüm tesislere girişte ölçüm yapmak suretiyle giriş çıkışlarımızı kontrol ettik. Kişisel temasları en aza indirebilmek için merkez ve süpürge satış tesislerinde ürün sahibi olmak üzere canlı hayvan satış tesislerinde araç sürücüsü ve hayvan sahibi dışında tesise başka kişilerin girişine müsaade etmedik. Tüm tesislerde gruplaşmalar kontrol edildi”dedi.
SATIŞ SALONLARIMIZDA SATIŞI PANDEMİ KURALLARINDA YAPTIK
Öztürk; “Üyelerimizin satış salonlarında aralarında boşluk bırakmak suretiyle yerleşmeleri sağlandı. Temizlik maske ve mesafe kurallarına harfiyen riayet etmeye dikkat ve devam ediyoruz. Tüm tesislerimizde dezenfektan ve maskeyi ücretsiz olarak üyelerimize ve üreticilerimize sunduk, sunmaya devam edeceğiz.Valiliğimiz ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan tedbirlere riayet edilerek 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan personelimizi idari izine çıkardık. Tüm bu tedbirler sayesinde tek bir vaka yaşamadan harman dönemimizi geçirdik”diye ifade etti.
KİRACILARIMZA 2021’DA ARTIŞ YAPMADIK
Ticaret Borsası pandemide kira artışı yapmayarak kiracılarına destek olduğunu belirten Öztürk; “ Ayrıca ülke ekonomisini olumsuz etkileyen bu durumda üyelerimize destek olunması ve olası işçi çıkarmaların önüne geçilebilmesi amacıyla Borsamıza ait kiralık işyerlerinden Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında kira alınmadı ve 2021 yılı için kira artışı yapılmadı. Pandemi nedeniyle alınması gereken önlemleri en iyi şekilde uyguladığımıza inanıyorum. Bu süreci birlikte yönettiğimiz üyelerimize, üreticilerimize ve personelimize tekrar teşekkür ediyorum”dedi.
BUĞDAYDA VERİM KAYBI KURAKLIĞA BAĞLI OLDU
Kurak geçen yıllar gittikçe buğdayda ki verimi de düşürdüğünün altını çizen Öztürk; “Yağış miktarlarımız önceki yıllara göre oldukça düşük seyrediyordu. Bu da bizleri oldukça endişelendiriyordu. Ancak sonuç maalesef beklendiği gibi gerçekleşti. Bölge genelinde %50’ye varan kayıplar yaşandı. Verim kaybına ilave olarak pandeminin de etkisiyle ürün fiyatlarında artışlar görüldü. Bu durum sadece ülkemizde değil dünya genelinde yaşandı.
2019 yılında 1,333 TL olan ortalama buğday fiyatları 2020 yılında %31,7 artışla 1,755 TL seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılında 60.413 ton olan buğday işlem miktarımız 2020 yılında verim kaybına da bağlı olarak %23 oranında azalarak 46.485 ton olarak gerçekleşti.
2001 yılında ortalama %12 seviyesinde gerçekleşen protein oranlarımıza bakıldığında sürekli bir iyileşme görüldüğü dikkati çekiyor. 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yakaladığımız %13,7 oranı üreticilerimizin üretim faaliyetlerine olan ilgisini ve başarısını ifade ediyor. 2020 yılındaki yükselişin ise kuraklığa bağlı verim kaybıyla ilgili olduğu dikkate alınmalı”diye belirtti.
KURAKLIK YAĞLI TOHUMLAR AYÇİÇEĞİDE OLUMSUZ ETKİLEDİ
Kuraklık yağlı tohum üretimini ne şekilde etkilediği çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriliyor diye açıklayan Öztürk; “ 2019 yılında 2,690 TL olan ortalama ayçiçek fiyatları 2020 yılında %38,4 artışla 3,722 TL seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılında 19.644 ton olan ayçiçek işlem miktarımız 2020 yılında verim kaybına da bağlı olarak %7,31 oranında azalarak 18.208 ton olarak gerçekleşti.
2017, 2018 ve 2019 yıllarında yakaladığımız %45-46 yağ oranı tıpkı buğdayda olduğu gibi üreticilerimizin üretim faaliyetlerine olan ilgisini ve başarısını ifade ediyor. 2020 yılında yaşadığımız kuraklığa bağlı olarak ortalama yağ oranımız %43,71 seviyesinde gerçekleşti. Bu aşamada suyun özellikle yağlı tohum üretimini ne şekilde etkilediği çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriliyor. İki yıl arasındaki %3,26 yağ oranı farkı küçük bir rakam olarak görünse de üretim aşamasında oldukça önemli rakamlara karşılık geliyor”dedi.
ARTAN FİYATLAR RAFLARADA YANSIDI
Artan fiyatların raflarda ki son ürünlere de yansıdığını açıklayan Öztürk; “Hem iç hem de dış piyasada yaşanan gelişmeleri sürekli olarak izledik. Fiyatlarda yaşanan artışlar verim kaybından meydana gelen zararın bir kısmını karşılamış gibi görünüyor. Ancak artan fiyatların raflarda yer alan son ürünlere de yansıdığı gerçeğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor.
Konuya üyelerimiz açısından bakarsak, önceki yılda yapılan işlem hacmini yakalamak için artık daha fazla sermayeye ihtiyaç var. Hiçbir yatırım aracı fiyatlarda meydana gelen artış oranı kadar kazanç sağlamıyor. Finansmana erişim problemi kendini gösterdi. Bu konuyu da sorunun kendini göstermesiyle eşzamanlı olarak TOBB vasıtasıyla dile getirdik. Uygun faiz oranlı kredi sağlanması konusunda talepte bulunduk.
Tüm olumsuz ve zorlayıcı ekonomik koşullara rağmen üyelerimiz tarafından üreticilerimizin alın teri olan ürünleri en iyi şekilde değerlendirilmeye çalışıldı. Tarımsal faaliyetlerin üretim ve pazarlama bölümlerinin görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiklerini inanıyorum. Borsamızın gücünün kaynağı olan üyelerimize ve üreticilerimize tekrar teşekkür ediyorum”diye açıklamalarda bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”