PAZARCILARDAN GÜRKAN’A DESTEK

PAZARCILARDAN GÜRKAN’A DESTEK

PAZARCILARDAN GÜRKAN’A DESTEK

PAZARCILARDAN GÜRKAN’A DESTEK
12 Ocak 2019 - 05:23

Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı (UPEK) Bülent Reisoğlu, Edirne Belediyesince hazırlanan Bulgarca ve Yunanca yeni yıl kutlama afişleri ve eleştirilere yönelik; “Edirne Belediyesi'nin gayretini sözcük oyunlarıyla boğmaya kalkanları esnaf affetmeyecektir. Esnafımız, kişisel çıkarları için ekmeğine göz koyanları affetmeyecektir” dedi.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Yunanca ve Bulgarca olmak üzere hazırlattığı yeni yıl tebrik afişlerini hakkında yapılan açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Edirne Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı (UPEK) Bülent Reisoğlu ve pazarcı esnafları dün konu hakkında açıklamalarda bulundular.

 

“ALIŞVERİŞ İÇİN GELEN TURİST SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ YAŞANDI”

Reisoğlu ve pazarcılar Başkan Gürkan’ın yaptığı çalışmanın turizme ve esnafa katkı amaçlı ve de doğru bir çalışma olduğunu ancak bazı kişilerin prim yapmak adına densizce eleştirilerde bulunduklarını ifade etti. Reisoğlu Gazetecilere yaptığı açıklamalarda; “Ülkemiz zorlu bir ekonomik süreçten geçerken can suyu olması beklenen sektörlerden birinin de turizm olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Buram buram tarih kokan Edirne'miz ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımız' ağırlıyor. Diğer yandan ilimiz serhat şehri ve bu nedenle Bulgaristan ve Yunanistan'ın sınır şehirlerinde yaşayanlar için de çok cazip. Günübirlik turistik ve ekonomik seyahatleri özendirmek için Edirne Belediye Başkanımız Sn. Recep Gürkan büyük duyarlılık göstermektedir. Projeler üretmektedir. Bu amaçla hazırlanan davet pankartları yabancı turistler üzerinde çok güzel etkiler bıraktı. Kendi dillerinde hazırlanan pankartlar sayesinde Bulgaristan ve Yunanistan'dan alışveriş için gelen turist sayısında ciddi artış yaşandı” dedi.

 

 “LAF CAMBAZLIĞI YAPILMASINI ANLAMAK VE KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Reisoğlu yapılan eleştirileri laf cambazlığı olarak değerlendirirken; “Bu artış, ekonomik kriz ile boğuşan esnafımızın soluk almasını sağlamıştır. Ama ne yazık ki bazı karanlık çevreler belediyeyi karalamak için bu davet pankartlarında Edirne'nin adının o dillerdeki karşılıklarıyla yani Odrin ve AdrianoPoli olarak yazılmasını dillerine doladılar. Bir yandan enflasyonla topyekün mücadele, üretim ve ticaret vurguları dillerden düşmezken diğer yandan böylesi laf cambazlığı yapılmasını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir. Edirne'nin Bulgarca ve Yunanca’daki karşılığı olan isimlerin kullanılması turistlerin ilgisini pekiştirmektedir. Bunun kullanılması da çok doğaldır” şeklinde konuştu.

 

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Yapılan olumsuz eleştirilerin bedelini esnafın ve pazarcıların ödediğini belirten Reisoğlu; “Bakın Turizm Bakanlığı ülkemize yabancıları davet ederken ‘Türkiye’ demiyor; ‘Turkey’ diyor, ‘Turkei’ diyor. Hangi dil konuşuluyorsa tanıtımı da bu dilde yapıyor. Doğrusu da budur. ‘Welcome to Turkey’ sloganı bu kadar bilinirken Edirne Belediyesi'nin gayretini sözcük oyunlarıyla boğmaya kalkanları esnaf affetmeyecektir. Esnafımız, kişisel çıkarları için ekmeğine göz koyanları affetmeyecektir. Herkes Edirne'nin ticaretini artırmak için elinden geleni yapmaya çalışırken işgüzarlık yapanların evine ekmek götürmek için karda kışta, soğukta saatlerce sokakta çalışanları anlamalarını beklemiyoruz. Bizler her güzel projenin destekçiyiz. Güzel projeleri engellemeye çalışan herkesi de şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR