PCR TESTİNE İZİN VERİLMİYOR, EDİRNE ESNAFI...

PCR TESTİNE İZİN VERİLMİYOR, EDİRNE ESNAFI CAN ÇEKİŞİYOR

PCR TESTİNE İZİN VERİLMİYOR, EDİRNE ESNAFI CAN ÇEKİŞİYOR

PCR TESTİNE İZİN VERİLMİYOR, EDİRNE ESNAFI CAN ÇEKİŞİYOR
09 Haziran 2021 - 09:31

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Sağlık Bakanlığı’nın Kapıkule’de ucuz PCR testine neden izin vermediğini kamuoyunun takdirine bıraktığını belirterek, esnafın can çekiştiğini ifade etti. PCR konusunda sorumluluk hangi kurumdaysa biran önce gerekli adımların atılması çağrısında bulunan Pekcanlı, bu süreçten esnafın olumsuz etkilendiğini söyledi.
Pekcanlı açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Kapıkule’de 1 Haziran’da ucuz PCR testi dönemi başlayacaktı. Bu açıklamanın üstünden 10 gün geçmesine rağmen somut bir adım atılmadı. Daha sonra Edirne Valiliği yazılı basın açıklaması yaparak, böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını ifade etti. Ama ETSO yetkilileri daha önce açıklama yapmıştı. İki kurum arasında bir görüşme yapılmadan mı Ticaret Sanayi Odasından bu açıklama yapıldı veya iki kurum arasında iletişim sıkıntısı mı var? Ben işin o tarafına ya da bu tarafına bakmıyorum.
Bu açıklamalar olduktan sonra 10-20 gün bir süre geçti, bakıyorsunuz Edirne esnafı can çekişmeye devam ediyor. Herkesin gözü PCR testinin ücretinin indirilmesinde veya kaldırılmasında. Kira ödeyen esnafımız, personel çalıştıran esnafımız elinde çok malı olan esnafımız, Bulgar turistleri bekleyen esnafımız her gün bir açıklama bekliyor. Her gün zarar. Ben işin esnaf tarafından bakıyorum. Bu işi kim yapacaksa yapsın ama demek ki bu maliyetler ciddi anlamda düşürülebiliyor.
Geçtiğimiz günlerde de bir gazeteci arkadaşımızın sitesinde okudum, Bursa’da Batı Trakya Türkleri Derneği ile orada ki akredite olan bir laboratuar anlaşmışlar, toplu olarak anlaştıkları için 95 liradan PCR testi yapıldığını öğrendik. Araştırdık gerçekten yapılıyor. Gümrükte bu girişimler niye sonuçsuz kalıyor veya Bakanlık niye böyle bir izin vermiyor Edirne’nin kamuoyunun takdirine bırakıyorum.
Edirne kamuoyu da şunu istiyor, iktidar partisi bu işe bir el atsın, uygun şartlarda bu testler yapılsın bir an önce Bulgar turistler gelsin. Zaten vakitte geçiyor. Edirne için biliyorsunuz yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızda Türkiye’ye geliyorlar ve en büyük geçiş kapısı da Kapıkule. Kapıkulede bir yoğunluk olacak, testlerde bir yoğunluk olacak yarın öbür gün. Bu kurumlar bu işleri ne kadar geç yaptığının farkına varacak en sonunda. Ticaret ve Sanayi Odası veya Esnaf Odası veya da Valilik ve de Bakanlık. Bu işi kim yapacaksa Edirne esnafı artık herkesin elini çabuk tutmasını istiyor. Sanayi odası bir girişim yapmıştı belki de ciddi bir çalışma yapmadan, altı bol olarak bir çalışma yapmıştır çünkü testin yapılacağı gümrük sahasından böyle bir onay çıkmadı, demek ki bir eksiklik var.
Ha bu eksikli sanayi odası açıkladıktan sonra, iki kurum bakanlık veya valilik sanayi odası ile irtibata geçip bu işi çabuk çözebilirdi. Yani bura da bakanlık, valilik sanayi odası hepsinin bir kusuru var benim gördüğüm. Olan Edirne esnafına oluyor. Bu kurumların başında ki yöneticilerinden ellerini çabuk tutmalarını istiyorum. Bütün desteği Edirne esnafı için destek vermeye Cumhuriyet Halk Partisi olarak hazırız.”            
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’a da seslenen Pekcanlı, “Sayın vekilin lafla siyaset yapılıp yapılmadığını ben Perşembe günü TBMM’de Edirne adına göstermesini isteyeceğim.”dedi. Pekcanlı açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “ Lafla çevrecilik olmuyor. Sanki 20 yıldır CHP iktidarda. Bu iş hakikatten lafla olmuyor. Bizde iktidardan icraat bekliyoruz. Geçtiğimiz gün genel başkan yardımcımızla bölgeyi gezdik. Saroz’a da gittik, FSRU limanına da gittik, Ergene’yi de gezdik. Lafla olmuyor bizde iktidardan icraat bekliyoruz. Cumhuriyete Halk Partili belediyelerinin ne gibi atığı var Ergene’de ben onu çok merak ediyorum. Ergene’den akan halkın şikayetçi olduğu kimyasal atıklar. Özellikle organize sanayi bölgelerinden gelen kimyasal atıklar. Sayın vekil bu konuda hassas davranmış Perşembe günü mecliste, bir çalışma komisyonu kurulacak. Özellikle Sarozla başlayıp bütün bölge milletvekillerinin fikirleri de alınacak, biz özellikle lafla oluyor mu olmuyor mu iktidar milletvekilinden bekliyoruz. Bizim CHP ve İYİ Parti milletvekilleri orda ki davranışları ve iktidar partisinin orda ki tavrı bütün Edirne halkı, bütün Trakya halkı Saros’la ilgili tavrı özellikle merak ediyorlar. Ergene ile ilgili Edirne’de ki söyledikleri Uzunköprü belediyesi giriyor devreye, nehir Uzunköprü’ye gelene kadar nehir bitmiş zaten. Uzunköprü de arıtma tesisi çalışmıyor dendi, belediye başkanımız nasıl çalıştığını göstermişti. Uzunköprü’ye kadar gelen su çok temizde, orasının belediyesi mi Ergene’yi batırıyor. Gerçekten komedi. Sayın vekilin lafla siyaset yapılıp yapılmadığını ben Perşembe günü TBMM’de Edirne adına göstermesini isteyeceğim. Biz bu tavrını merak ediyoruz çevre ile alakalı ne gibi duruşları var. Saros’la ilgili bu güne kadar tek kelime açıklamaları yok.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK