Piyasada sahteciliği en çok yapılan 6 gıda -...

Piyasada sahteciliği en çok yapılan 6 gıda - Sahte gıdalar nasıl anlaşılır?

Piyasada sahteciliği en çok yapılan 6 gıda - Sahte gıdalar nasıl anlaşılır?

Piyasada sahteciliği en çok yapılan 6 gıda - Sahte gıdalar nasıl anlaşılır?
06 Nisan 2020 - 14:13
Reklam

 
 
1-Pirinç

1-Pirinç 

Tüm sahte ürünler arasında en tehlikelisi pirinç olabilir! Piyasada plastikle karıştırılmış nişastadan elde edilen pirinçler bile mevcut. Bu pirinçler, suda batmaz ve plastik gibi yanar. Siz siz olun satın alırken açık ürünleri değil, üreticisi belli ve denetimden geçmiş olan pirinçleri tercih edin.

22-Kahve

2-Kahve 

Eğer mümkünse çekilmiş kahve satın almayın, kahve çekirdeğini alıp kendiniz öğütün. Neden mi? Çekilmiş kahvenin içerisine onu taklit edecek arpa, buğday ve soya fasulyesi unu konulabiliyor. Hatta bazı firmalar üretim maliyetlerini azaltmak için içerisine odun parçacıkları bile ekleyebiliyorlar. Bu durumdan korunmanın en güzel yolu, kesinlikle çekirdek kahve tercih etmek.

 
-3-Meyve suyu

3-Meyve suyu 

Meyve suyu kutusunun üzerindeki detaylara baktığınızda size içinde yüzde 100 nar suyu bulacağınızı söylüyor. Ancak büyük olasılıkla daha ucuza mal edebilmek için bu ürün, elma suyu veya sadece su ile seyreltilmiş olabilir. Bu sebeple satın alacağınız meyve suyunda yer alan meyve oranlarını dikkatlice okuyun.


4-Zeytinyağı

4-Zeytinyağı 

Bir teneke pahalı zeytinyağı satın aldığınızı zannederken aslında eve daha ucuz bir mısır, palmiye veya soya yağı getirebilirsiniz. Bunu ayırt etmek için bir bardağa biraz yağ döküp buzdolabına koyun. Eğer zeytinyağı denildiği gibi hakikiyse içinde tortular oluştuğunu göreceksiniz.

 
5-Parmesan peyniri

5-Parmesan peyniri 

Sahte gıda pazarındaki liderlerden biri de parmesan. Size bu peynirin yaklaşık yüzde 10 oranında talaş bile içerebildiğini söylesek? Daha ucuz peynirlerden yapılmış bir karışım da önünüze parmesan peyniri olarak sunulabilir. Bu nedenle mutlaka etiketin üzerindeki açıklamaları dikkatlice okuduktan sonra satın alın.


6-Bal

6-Bal 

Taklit bal konusu, gerçekten hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilir. Balın üretimi esnasında ya da üretiminden sonra yapılan çeşitli ekleme ve işlemler, balın doğal yapısını bozuyor. Balın yüksek fruktoz içeriğine sahip şuruplarla seyreltilmesi ise en çok kullanılan yöntemlerden. Bu nedenle balın saklama koşullarında nasıl bir hal aldığını iyice değerlendirin. Uzmanlar nemden uzak tutulduğu sürece balın ömrünün 5 bin yıldan fazla olduğunu belirtiyor. Bizden söylemesi!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...