Prof. Alpay Azap: Yoğun bakım ihtiyacının...
Reklam

Prof. Alpay Azap: Yoğun bakım ihtiyacının artacağı günlere geliyoruz

Prof. Alpay Azap: Yoğun bakım ihtiyacının artacağı günlere geliyoruz

Prof. Alpay Azap: Yoğun bakım ihtiyacının artacağı günlere geliyoruz
23 Mart 2020 - 11:54

Dün akşam itibarıyla Türkiye'de görülen corona virüsü vakası 1236'ya, ölü sayısı 30'a yükseldi. Corona Virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Alpay Azap, sürecin korkulduğu kadar katlanarak gitmediğini ancak bunu vatandaşların sosyal izolasyonunun belirleyeceğini söyledi. "Dışarıda da olsa iki kişi bir araya gelmeyin" diyen Prof. Azap, Avrupa'yı örnek gösterdi: Biz de hafif başlayan kişilerin ağırlaşacağı günlere, bundan sonra yoğun bakım ihtiyacının artacağı günlere geliyoruz.
 

Corona Virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Alpay Azap, Habertürk TV’de Ebru Baki’nin sunduğu Para Gündem programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hafta sonu insanların güzel havayı fırsat bilip dışarı çıkmalarını yorumlayan Prof. Alpay Azap, Türkiye genelindeki vaka artışını vatandaşlarımızın sosyal izolasyonu belirleyecek dedi. Prof. Azap’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

VİRÜSÜN HAVADA KALMASI GİBİ BİR DURUM YOK

Daha sert kararlar almak ve uygulamak noktası, insanlarımızın mevcut kararlara ne kadar uyum gösterdiğiyle ilişkili. Sosyal izolasyon, dışarıda daha az zaman geçirme, çok kişinin bir araya gelmemesi gibi kurallara uyarlarsa, insanları zorla eve kapatmak gibi bir şey elbetteki gerekmez.

Hava güzeldi, insanlar dışarıya çıktılar. Bazı yayın organlarında rastladım, virüs havada üç saat asılı kalıyor diye… Hayır, öyle bir şey yok. Sadece yoğun bakım ünitesinde makineye bağlı hastalardan saçılan virüs parçacıkları havada üç saat kalabilir. Dolayısıyla asla virüsün havada kalması gibi bir durumu yok. En fazla iki metre içinde yere çöküyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Demet Akalın karantina kurallarını hiçe saydı
Demet Akalın karantina kurallarını hiçe saydı
Piyasada sahteciliği en çok yapılan 6 gıda - Sahte gıdalar nasıl anlaşılır?
Piyasada sahteciliği en çok yapılan 6 gıda - Sahte gıdalar...