PSİKOLOG TERAPİST ASLAN, BİPOLAR HASTALIĞINA...

PSİKOLOG TERAPİST ASLAN, BİPOLAR HASTALIĞINA KARŞI UYARDI

PSİKOLOG TERAPİST ASLAN, BİPOLAR HASTALIĞINA KARŞI UYARDI

PSİKOLOG TERAPİST ASLAN, BİPOLAR HASTALIĞINA KARŞI UYARDI
18 Nisan 2022 - 08:05

Bahar ayların gelmesi ile birlikte bipolar hastalığının arttığına dikkat çeken Klinik Psikolog Terapist Betül Aslan, bahar aylarında bipolar hastalığının yaygın görüldüğünü söyledi.
İlkbahar ve sonbahar aylarında a en çok görülen bipolar hastalığının önemine dikkat çeken Klinik Psikolog Terapist Betül Aslan: “Bipolar iki uçlu duygu durum bozukluğu. İki üçlü dediğimiz bipolar hasatlığında birincisi depresif dönem. İkincisi de manik dönem. Şuan bahar ayları olduğu için manik dönem bir artış görülmekte. Manik dönem taşkın duygu durumunun olduğu dönem olarak ele alınmaktadır.
BİPOLAR HASTALARINI DUYGULARINI KONTROL EDEMEZ
Kişide neler görülür diye baktığımızda; kişi kendini çok büyük görebilir. Mesela kendinin peygamber olduğunu düşünebilir. Kendisinin çok özel bir yerden geldiğini düşünebilir veya aşırı para harcama gibi durumlar gözlenebilir. Duygularını kontrol etmede güçlük çektiği görülebilir. Yanı zamanda kişi çevresine karşı aşırı heyecanlı ve hareketli bir durumdadır. Uyku çok azdır bu dönemde. Kişi yatar ama uyuyamaz,uyuyamadığından yakınmaktadır. Bu bir iki gece ile olacak durum değildir. Genelde bunun bir hafta bunun görüldüğü gözlemlenir.
HASTALIK FARK EDİLDİĞİNDE MUTLAKA BİR UZMANA GİDİLMELİ
Aileler bu durumlara karşı anormal bir durum değil de, bir sıkıntı olduğunu keşfetmeleri bunun farkına varmaları ve bir uzmana mutlaka görünmeleri çok önemlidir.  Bipolar bozuklukta ilaç tedavisi çok önemli olmaktadır. Manik dönem dediğimiz durumda kişinin eğer uzman gerekli gördüğü takdirde yatışı rehabilite için daha da sağlıklı olacaktır. Kişi duygularını kontrol edemediğinden taşkın duygu durumu yaşadığından, her türlü şeyi yapabileceğine inandığı için, kendine zarar verir davranışların çok fazla olduğu görülmektedir.
BİPOLAR OLAN KİŞİLER KENDİLERİNE ZARAR VERMEYE MEYİLLİ OLABİLİRLER
Kişi bunları kendine zarar vermek için değil de,o duygu durumunun getirdiği o güçlülük hissinin verdiği durumla yapmaktadır. O  yüzden kendine zarar verici düşüncelere,duygulara,davranışlara karşı çevreleri uyanık olmalıdır. Genelde ilaç tedavisi ile bunlar yatıştırılabilmektedir ve tedavi edilebilmektedir. Burada ilaçların düzenli kullanılması çok önemlidir ve bir uzmana güvenilmesi çok çok önelidir. İlaçları kendi başına bırakma bir problem ortaya çıkarabilmektedir. Kişiler uzmanla birlikte hareket etmeli ve uzmana göre davranmalıdır. Bu sürede bir psikiyatri uzmanına görünmek yapılabilecek en iyi şeydir diyebilirim.
Genelde bahar ayları tetikliyor. O güzel havanın verdiği coşku ile. Sonbahar dönemde de kişiler depresif döneme giriyor. Depresif dönede de içe çekilme eve kapanma. Kendini kötü hissetme üzgün duygu durumu yaşıyorlar. İki uç dediğimiz işte burada ya çok uç mutlu coşkulu yada çok çok üzgün elem ve kederlerin  olduğu bir dönem yaşıyorlar.  Bahar ayları manik dönemi tetikliyor şuanda bahar ayalarında olduğumuz için çevremizde bu kişiler varsa bunlara karşı dikkatli olmalı ve bir uzmana danışmalıyız” şeklinde açıklamalarda bulundu. HABER:YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ OLMALI
KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ...
SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR
SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR