RAPOR ŞOK ETTİ; EDİRNELİLER KİRLİ HAVA...

RAPOR ŞOK ETTİ; EDİRNELİLER KİRLİ HAVA SOLUYOR

RAPOR ŞOK ETTİ; EDİRNELİLER KİRLİ HAVA SOLUYOR

RAPOR ŞOK ETTİ; EDİRNELİLER KİRLİ HAVA SOLUYOR
02 Ekim 2021 - 09:46

Temiz hava Hakkı Platformu (THHP) tarafından hazırlanan çalışmada, Edirne’de hava kirliliğinin ulusal sınır değerleri aştığı belirlendi.
THHP tarafından "Kara Rapor 2021: Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri" başlıklı yapılan çalışmada geçen yıla oranla Türkiye’de hava kalitesi ölçümü yapılan hava kalitesi ölçümü yapılan istasyonların sayısı arttı. Geçen sene ölçüm yapılan 175 istasyonun yüzde 97,7'sinde yıllık partikül madde değerleri ortalamasının DSÖ'nün kılavuz sınır değerlerinin üzerinde olduğu kaydedildi.
72 İLİN 45'İNDE HAVA KİRLİ
Partiküler Madde (PM10) ve çapı 10 mikrometreden küçük diğer tanecikler akciğerlere ulaşarak iltihaplanmaya ya da insanları çok olumsuz etkileyecek kalp ve akciğer hastalıklarına neden olan PM10 değerleri 72 ilde incelendi. Geçen sene ölçülen 72 ilin PM10 değerleri incelendiğinde 45 ilde, hava kirliliğinin ulusal sınır değerlerini aştığı belirlendi.​​​​​​​
365 GÜNÜN 305'İNDE KİRLİ HAVA SOLUNUYOR
Muş, Iğdır, İstanbul, Sinop, Malatya, Edirne, Tokat, Kayseri, Denizli, Düzce, Karabük, Ağrı ve Ankara'daki 15 istasyonda 2020 yılı boyunca yapılan ölçümlerde "yüksek hava kirliliği" gözlenirken, Türkiye’de sadece iki şehirde Bitlis ve Hakkari’de hava kirliliği (PM10) DSÖ'nün kılavuz değerlerinin altında ölçüldü. Rapora göre hava kirliliğinin en yüksek seviyede olduğu Muş’ta 365 günün 306 günü kirli hava solunuyor.
ORMAN YANGINLARI DA ETKİLİ OLDU
THHP tarafından ortaya koyulan raporda Türkiye’de yaşanan orman yangınlarının ve son 10 yılda artan sıcak hava dalgalarının hava kirliliğinin önemli sebepleri arasında yer aldı.  Raporda hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde korona virüs vaka sayılarının da yüksek olduğu ortaya koyuldu. THHP Koordinatörü Buket Atlı, rapora ilişkin değerlendirmesinde "Türkiye, 2030 yılına kadar hava kirliliği kaynaklı erken ölümleri yüzde 55 azaltacağını taahhüt etti. Artık büyük bir halk sağlık sorulan olan hava kirliliği ile mücadele için ulusal düzeyde bir hava kirliliği ile mücadele stratejisinin açıklanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI