REÇETESİZ İLAÇTA EDİRNE ORTALAMANIN...

REÇETESİZ İLAÇTA EDİRNE ORTALAMANIN ÜZERİNDE

REÇETESİZ İLAÇTA EDİRNE ORTALAMANIN ÜZERİNDE

REÇETESİZ İLAÇTA EDİRNE ORTALAMANIN ÜZERİNDE
24 Haziran 2019 - 05:50

Mert SOYLU
Eczacı Şükrü Civaroğlu, Hane başına en fazla reçetesiz ilaç satın alınan bölgeler Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ama Sağlık hizmeti hem konumlanma hem personel sayısı niteliği bakımından özellikle Trakya’da ve özellikle Edirne’de gayet iyi durumda olmakla beraber Türkiye ortalamasının üzerindedir. Trakya’da hastaların doktora ulaşmasında şansı çok daha fazla olduğunu söyledi.
SAĞLIK KURULUŞUNA GİDİN
Reçetesiz ilaçların tüketimi kişi başına bakıldığın bunun sayısından  ziyade bilinçli kullanılıp, kullanılmadığı önemli. Çeşitli kanallardan edinilen  bilgilerin doğru olup olmadığını mutlaka bilimsel çevrelere, doktoruna, eczacısına onaylattıktan sonra bu bilgileri vatandaş kullanmalı diyen Eczacı Şükrü Civaroğlu,”Bu bilgilere paralel ilaç içeriyorsa onu o şekilde kullanmalı. Yoksa sıkıntılı durumlar oluşturabilir. Bu elde edilen bilgi yada komşu tavsiyesinin hepsi doğru demek değil. Mutlaka onaylatılması gerekiyor. İşin geneline baktığımızda kişi başına tüketilen ilaç miktarı. Dünya ölçeğine ve Avrupa Birliği ortalamalarına göre Türkiye’de çok düşük. İlaca ulaşım zor. Hükümet, geri ödeme durumlarında zorlanıyor. Büyük maliyetler oluşmakta ama genel ölçülere baktığımızda maalesef dünya ölçeğinde kişi başına kullanılan ilaç tüketiminde gerideyiz” dedi.
EDİRNE ORTALAMANIN ÜZERİNDE
Hane başına en fazla reçetesiz ilaç satın alınan bölgeler Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu. Bu bölgelerde evlere giren ilaç yılda yaklaşık 17 kutu olduğunu belirlendiğini belirten Civaroğlu,”Sağlık hizmeti hem konumlanma  hem personel sayısı niteliği bakımından özellikle Trakya’da, ve özellikle Edirne’de gayet iyi durumda olmakla beraber Türkiye ortalamasının üzerindedir. Trakya’da hastaların doktora ulaşmasında şansı çok daha fazladır. Diğer bölgelerde doktora ulaşmanın zorluğu, sıkıntıları ve zahmetleri nedeniyle reçetesiz ilaca bu yüzden de olabilir. Tabi birde akılcı ilaç kullanımı önemli” olduğunu ifade etti.
SAĞLIK OKURYAZARLIĞI DÜŞÜK
Reçetesiz ilaç satışının halk sağlığı açısından da istenmeyen pek çok olumsuz sonuçlar doğuracağını belirten Civaroğlu,”Eski yıllara göre insanların bilgiye ulaşması çok fazla. Çok çeşitli kanallardan internetten, cep telefonlarından her türlü bilgiye ulaşma olanağı var ama buralarda karşılaştığımız bilginin doğru olup olmadığı belli değildir. İnternete bir çok yanlış bilgide dolaşabilir. Bilgiye ulaşmak güzelde o bilgiye ulaştıktan sonra o bilginin doruluğunu mutlak süratle  o bilgileri bilimsel çevrelere onaylatmamız gerekiyor. İnsanların her gördüğüne kapılarak komşu  tavsiyesine kapılmayalım” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN