SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI İSTİYORUZ
11 Ekim 2018 - 02:41

Edirne Tabip Odası üyeleri doktorları dün hastane önünde basın açıklaması gerçekleştirerek sağlıkta şiddet yasasını istediklerini kaydettiler. Silahlı saldırı sonucu hayatını Dr. Fikret Hacıosman’ı bir kez daha anan doktorlar bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Bir dakikalık saygı duruşunun bulunulmasının ardından programda yazılı bir açıklama yapan Türk Tabipler Birliği Edirne Şube Başkan Mehmet Akbal, “Sabah işe gitmek için evden çıkıp, iş yerinde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından öldürülmeyi kabul etmiyoruz. Sağlık kuruluşlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarının görevi başında öldürülmesini kabul etmiyoruz. Bu süreci hazırlayan nedenleri biz biliyoruz. 2003 yılında sağlıkta dönüşüm programı ilk uygulanmaya başladığı zamandan bu yana söylüyoruz: Bu program piyasa odaklı bir programdır. Bu program sağlık hizmetine meta, hastaya müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu programda nitelik değil, nicelik esastır. Bütün bunlar hekim ile hastasını karşı karşıya getirir. Sağlıkta dönüşüm programının uygulanmaya başlamasından bu yana sağlık alanında giderek artan şiddet olayları, artık dayanılmaz bir noktaya geldi. 2005 yılında İstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycı hocamızın bir hastası tarafından öldürülmesiyle başlayan süreçte, bugüne kadar 12 meslektaşımızı haksız yere uğradıkları saldırılar ve sağlıkta dönüşüm programının yol açtığı çarpıklıkların yarattığı tükenmişlik nedeniyle yaşamlarına son verdikleri için kaybettik “ dedi.

 “KAÇ HEKİMİN ÖLMESİNİ BEKLİYORSUNUZ”

İlk günden itibaren yetkilileri sağlıkta dönüşüm programından vazgeçirmek için uyardıklarını kaydeden Akbal “ Sağlık çalışanlarına yönelik hürmetsiz, itibarsızlaştırıcı, hekim ve hastayı karşı karşıya getirici söylemlerinizden vazgeçin. Önce görmezlikten geldiler ve sağlıkta şiddet yoktur dediler. Sonra 2012’de gencecik Dr. Ersin Arslan’ın görevi başında bir hasta yakını tarafından öldürülmesiyle mızrak çuvala sığmaz hale geldi ve artık sağlıkta şiddetin varlığını reddedemez hale getirdiler. Beyaz kod uygulaması ve TBMM’de sağlıkta şiddeti araştırma komisyonunun rapor hazırlaması gibi girişimler bu dönemde oldu. Ama bu hekimlerin öldürülmesini önlemeye ve sağlık alanında şiddetin azalmasına yetmedi. 2014 yılında Türkiye Tabipler Birliği olarak titiz bir çalışmayla sağlıkta şiddet yasa tasarısını hazırladık. Bir kez daha sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması talebiyle 4 Ekim 2018 Perşembe günü TBMM’de siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle görüşmelerde bulunduk. TBMM’nin kendirine tanıdığı olanaklar çerçevesinde konuyla ilgili girişimlerde bulunacaklarının sözünü aldık. Buna karşı AK Parti ve MHP’nin son derece ilgisiz ve duyarsız tavrı ile karşılaştık. Halen üç kez randevu talep ettiğimiz Sağlık Bakanından ve geçtiğimiz günlerde randevu talep ettiğimiz TBMM başkanından yanıt bekliyoruz. Sağlıkta şiddet tablosu bu boyuta gelmesine karşın izlenen bu tavra şaşıralım mı, üzülelim mi bilemiyoruz. Sağlıkta şiddeti önlemek, teklifimizi dikkate almak ve sağlıkta şiddet yasasını çıkartmak için daha kaç hekimin ölmesini bekliyorsunuz? “ dedi.

 “MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Sağlıkta şiddet yasasının hemen çıkarılmasını istediklerini kaydeden Akbal “ Hayatını kaybeden doktorlarımıza borcunuz var. Türk Tabipler Birliği ve Tabip odaları olarak bugünden itibaren sağlıkta şiddete karşı eylem programını başlatıyoruz. Bu doğrultuda 10 Ekim gününden başlamak üzere yedi gün sürecek ‘Sağlıkta şiddet yasasını istiyorum’ temalı nöbet eylemleri başlatıyoruz. Tüm Türkiye çapında ve kentlerin bilinen alanlarında, parklarında 18.00-20.00 saatleri arasında en geniş katılımla bu nöbet eylemlerini gerçekleştireceğiz. 17 Ekim günü de tüm tabip odası başkanlarımızla ‘Türk Tabipleri Birliğinin Sağlıkta Şiddete Karşı Bildirgesi’ni kamuoyu ile paylaşmak; TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile görüşmek üzere saat 10.00’da Türkiye Tabipler Birliğinde buluşacağız. Türk Tabipleri Birliğini ve tabip odalarımızın aklı ve yüreği hekimlerin üstündedir. Hekimlere yönelen şiddet insanlık ve hekimlik değerine yönelmiştir. Bunu kesinlikte kabul etmeyeceğiz. Sağlıkta şiddet yasası çıkarılıncaya ve sağlık alanındaki şiddet önleninceye kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ