SAHİLLERİN KİRALANMASINA TEPKİ

SAHİLLERİN KİRALANMASINA TEPKİ

SAHİLLERİN KİRALANMASINA TEPKİ

SAHİLLERİN KİRALANMASINA TEPKİ
19 Haziran 2021 - 09:20

Edirne Çevre Koruma Vakfı tarafından Keşan ve Enez sahillerinde bulunan 14 parselden oluşan 127 bin 464,32 metrekarelik alan 23 Haziran 2021 Çarşamba günü Edirne’de gerçekleştirilecek ihaleyle 3 yıllığına kiralanacak. Sahillerin ücretsiz halk plajı yapılmasından yana olduklarını açıklayan CHP Keşan İlçe Başkanlığı, sahillerin firmalara kiralanmasına karşı olduklarını ifade etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Biz, kumsalların belediyemize bedelsiz verilmesini talep ediyoruz demiştik. Bu bizim grup kararımızdır. Bugün yine aynı yerdeyiz. Kumsalları bedelsiz almayı beceremiyorsak, bütçenin müsaade ettiği kadarını ödeyerek, halkın olan malı hükümete rağmen halka kazandırılarak, ücretsiz halk plajı yapılmasından yanayız. Belediyeye verdiğimiz yazıda da, aynı şeyi dile getiriyoruz. Biz, MUÇEV’den kurtulduk derken; EÇEV’e kumsalların verileceği ortaya çıktı. Bu konuda, açıklama yapmak isterse, ESTAB yapabilir. ESTAB, bu alanların ticari amaç gözükmeksizin temizlik ve bakım hizmetleri ile duş ve soyunma kabini yapılarak, halkın yararına kullanılması için bir proje hazırlandı. Sunumlar yapıldı ama bir ilerleme kat edilemedi. Keşan ve Enez belediyeleri, EÇEV ile görüşme yaparak, bütçeler imkan verdiği ölçüde halkın yararına kullanılmak üzere istensin. Ben Valimizin ve EÇEV yöneticilerinin duyarlı olacağını düşünüyorum. Önemli gelir kaynakları olan EÇEV, Edirne’nin sahilleri olan bir yerden rant elde etmenin peşinde koşmamalı. EÇEV, bugüne kadar Keşan ve Enez sahilleri ile ilgili nasıl bir harcama yaptılar? EÇEV ve sayın Valimiz, sahillerin ranta kurban gitmesine izin vermesin. Enez ve Keşan sahillerini belediyelere versin. Herhangi bir yere devir edilmeden ve birilerine rant kapısı yaratmadan halkın hizmetine açılabilir. Sürecin nasıl işleyeceğini merak ediyoruz. En doğru yolun bulunacağına inanıyorum. Her şey çok güzel olacak.”
TÜMER: “İHALEYE ÇIKACAK YERLERDE, DENİZİN İÇİ DAHİ VAR”
Toplantıda söz alan Meclis Üyesi Feridun Tümer, şunları söyledi: “Temmuz 2019’da, meclis toplantısında ve öncesinde, söylediklerimizin tamamı aynıdır. Ülkenin limanları, yolları, hastaneleri, şeker fabrikaları, çay fabrikaları olmak üzere cumhuriyetin birikimlerinin tamamı 19 yıllık bu hükümet zamanında satıldı, talan edildi ve peşkeş çekildi. Artık, derelere ve kumsallara geldi. İhaleye çıkacak yerlerde, denizin içi dahi var. Biz, kumsallar halkındır dedik ve halkın kullanımına açılması gerektiğini söyledik. Keşan Belediyesi bu alanları alacaksa, ücretsiz olarak talep etmeli. İktidarın gücü deniliyor ama Keşan için boğaz köprüsünü geçemedi. Kendi uygun gördükleri yatırımları yapıyorlar, ihtiyaçları değil. Sayın Mustafa Helvacıoğlu, ‘ben burayı belediye olarak işletemem.’ dedi. Belediye, parkomatraları ve otoparkı işletiyor. Demek ki, işletebiliyor. Sahillerdeki alanlar alınabiliyorsa ücretsiz, alınamıyorsa belediyenin bütçesi nispetinde değerlendirilmeli. Edirne Çevre Koruma Vakfı’nın şartnamesinde; %50’si halka kullandırılacak deniliyor. Aynı söylem, mevcutlar içinde vardı. Bunun kontrolü, Keşan Belediyesi’ndedir. Keşan Belediye Başkanı’na ısrarla uyarılarda bulunduk. Burası Keşan’ın müdahale edilmesi gerektiğini söyledik. Ama talan devam ediyor. 37 metre ahşap yapı hakkı olan yer, 1337 metre oldu. Keşan Belediyesi müdahil olmalı. İktidarın gücünü kullanarak, bu alanları bedava alamayacağız. Edirne Çevre Koruma Vakfı’nın başında, devletin Valisi yer alıyor. O da, girip alsın diyor. Bu alanlar neden ihaleye çıkıyor? Devlet bundan sonra daha neleri satacak? Bu talana dur denilmeli.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI