SAKIN İHMAL ETMEYİN

SAKIN İHMAL ETMEYİN

SAKIN İHMAL ETMEYİN

SAKIN İHMAL ETMEYİN
18 Eylül 2018 - 03:22

Türkiye’de prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olmasından dolayı, toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından stand kuruldu.

Saraçlar Caddesinde kurulan stantta  KETEM personelleri tarafından  “Prostat Kanseri” konusunda vatandaşlar bilgilendirildi. Ayrıca stantta ziyaretçiler; “Meme Kanseri, Serviks Kanseri ve Bağırsak Kanseri” hakkında broşürlerle bilgilendirilerek ücretsiz kanser taramalarını yaptırmak KETEM, ASM ve TSM’ne davet edildi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğünden Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, prostat kanserinin Türkiye'de ve dünyada akciğer kanserinden sonra en fazla görülen kanser türü olduğu belirtildi.

Prostat kanserine yakalanma riskinin yaş ilerledikçe arttığı, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski diğer insanlara göre iki kat daha yüksek olduğu aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Doymuş yağlardan ve kırmızı etten zengin, sebze meyveden fakir beslenme alışkanlığı prostat kanseri riskini arttırabilmektedir. Prostat kanseri erken evrede hiçbir belirti vermez. Kanser dokusu büyüdükçe bazı şikayetlere yol açabilir. Sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, kesik kesik idrar yapma, zor idrar yapma, ağrılı idrar yapma ve kanlı idrar kanserin başlıca belirtileri arasında yer alır. Bu şikayetlerin olması prostat kanseri olduğunu göstermez ama bir ipucu olabilir. Bu yakınmalardan en az biri olduğunda, üroloji uzmanına başvurulmalıdır. Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin de 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli muayene olması erken tanı konulması açısından önemlidir. Hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur."

Açıklamada ayrıca, özellikle birinci derece akrabalarında prostat kanseri görülenler yüksek risk altında olduğundan 40 yaşından itibaren düzenli olarak üroloji doktorlarına giderek muayene olmaları tavsiye edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ