SAMAN NEZLESİNE DİKKAT!

SAMAN NEZLESİNE DİKKAT!

SAMAN NEZLESİNE DİKKAT!

SAMAN NEZLESİNE DİKKAT!
23 Nisan 2019 - 09:32
Reklam

Havaların ısınması ve baharın gelmesiyle alerjik hastalıklıların da görülme sıklığı artıyor. Bu dönemin en büyük nedenleri ağaç ve çiçeklerin oluşturduğu polenler. Bu dönem özellikle alerjik nezlesi olanlar için tam bir kabus. Eğer kişi bu alerjik bünyeye sahipse polenler burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi rahatsızlık verebiliyor. Bu alerji            halk arasında “bahar nezlesi”, “saman nezlesi” olarak da biliniyor.
ALERJİNİN ZARARLARI
Bahar alerjisinin başlamasıyla birlikte burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, gözaltların şişmesi, yorgunluk, algılama güçlüğü, öksürük, gırtlakta kaşıntı, uyku bozukluluğu gibi belirtilere rastlanır. Ağaç ve çiçeklerin oluşturduğu polenler burun, göz ve boğaza yapışarak biriktiği için vücutta bu tür etkilere neden oluyor. Bu belirtiler içinde kişi en çok rahatsız eden ise burun akıntısı, tıkanıklık ve hapşırmadır. Eğer bahar alerjisine yakalanan kişilerde bu belirtilere çok sık rastlanıyorsa, alerjinin mutlaka araştırılması gerekiyor. Alerji ilerlediyse ve önlem alınmazsa sürekli tekrarlayan bir hastalık haline gelir. Tedavi edilmediğinde ise sinüzit ve astıma neden olabiliyor.
ALERJİYE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER VE TEDAVİLER
Uzmanlar, polen alerjilerinde, özellikle polen mevsimi geldiğinde çok fazla dışarı çıkılmamalı, çimenlik ya da ağaçlık yerlere gidilmemeli, piknik yapılmamalı, Ev akşam atmosferde polen yoğunluğunun azaldığı saatlerde havalandırılmalı, çok gerekliyse maske ve gözlük kullanılmalı gibi önemler alınmasına dikkat çekiyor. Uzmanlar ayrıca, polenlere karşı duyarlı olan kişilerin iyi bir alerji testi yapmasının şart olduğunu söylüyor. Hangi polenlere karşı duyarlı olduğunu öğrenmek için alerji testinin şart olduğunu vurguluyorlar. Bu polenler rüzgarla taşındıkları için kilometre ötelerden bile yapışabiliyor onun için uzmanlar bu polenlere karşı hassas olanlara maske takmasını öneriyor. Özellikle astım hastası olanların bu dönemde kontrollerini aksatmaması gerekiyor. Polenler sabahları daha çok yaygın olduğu için uzmanlar, evi havalandırmak için sabah saatlerini değil öğleden sonra havalandırılmasını uygun görüyor. Eğer bir güneş gözlüğü kullanıyorsunuz sıkça yıkamanız gerekiyor çünkü polenler yapışabiliyor. Eğer dışarıdan eve geldiyseniz hemen bir duş alın ve burnunuzu temizleyin, polen mevsiminde açık havada spor yapmayın, yıkanan çamaşırlarınızı imkanınız varsa kurutma makinesinde kurutun, özellikle bu dönemde toz, sigara dumanı, boya kokusu, parfüm gibi etkenlerden uzak durun.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ