SANAYİNİN REMZİYE USTA

SANAYİNİN REMZİYE USTA

SANAYİNİN REMZİYE USTA

SANAYİNİN REMZİYE USTA
07 Mart 2021 - 23:29

Üniversite mezunu olan ve şuanda ikinci üniversite de sosyoloji bölümü okuyan 50 yaşındaki Remziye Cankıran, Edirne’nin tek kadın lastikçi ustası. Hayatta karşılaştığı zorluklarla savaşmasını seven ve asla pes etmeyen Cankıran, iş hayatında olduğu gibi sağlık sürecinde de bu metotla meme kanserini yendi. Azmeden kişilerin mutlaka zafere ulaşacağı düşüncesini hiçbir zaman aklından çıkarmayan Remziye usta, üniversite mezunu olduktan sonra bir lastikçide sekreter olarak çalışmaya başladı. Sekreter olarak başladığı işyerinde hayallerini taçlandırmanın planını yapan Cankıran, yıllar sonra açtığı lastikçi dükkanının patronu oldu. Evli ve iki çocuk annesi olan Remziye Cankıran, kızının da okuldan kalan zamanlarda kendisinin yanına gelerek lastik değiştirdiğini belirterek, işin erkeği ve kadını olmayacağını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.
UZUNKÖPRÜ’NÜN EYLEM USTASI
Uzunköprü’de 8 yıldır oto boyacılığı yapan iki çocuk annesi 37 yaşındaki Eylem Kuşçu, sanayinin eylem ustası olarak tanınır hale geldi.  Güne güneş doğmadan başlayan Eylem usta, sabahın erken saatlerinde ev işlerini hallettikten sonra soluğu sanayi sitesindeki atölyesinde alıyor. Bereket duasını ederek atölyenin kapısını açan Eylem usta, ardından hemen sobayı yakıyor çayı demleyeme bırakıyor. Tulumunu giydikten sonra boyalarını hazırlayan Eylem usta, bin bir emekle otomobilleri boyamaya başlıyor.  Eşinin de oto boyacılığı yaptığını ve bu süreçte en büyük destekçisi olduğunu önemle ifade eden Eylem Kuşçu, bir diğer en büyük destekçilerinin de sanayi sitesi esnafı olduğunu anlattı. Çağdaş ve laik bir toplum içerisinde yaşadığı için çok mutlu olduğunu anlatan Kuşçu, çevre esnafın kendisini hiç yadırgamadığını anlatarak, Trakyalı olmaktan da ayrıca gurur duyduğunu söyledi.
YUNUSLARIN POLİS ABLASI
İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Motosikletli Polis Timleri Amirliği'nde görevli 25 yaşındaki Özdoğan, kentin huzuru ve güvenliği için ekip arkadaşlarıyla motosiklet üzerinde çalışıyor. Timin tek kadın polisi olarak görev yapan Afife Özdoğan, AA muhabirine, çok sevdiği mesleğini 3 yıldır gururla yaptığını söyledi.   Küçüklüğünden beri motosiklete ayrı bir ilgisi olduğunu belirten Özdoğan, "Polis olmak ayrı bir gurur, yunus polisi olmak bambaşka bir gurur benim için. Motosiklet kullanmak bir ayrıcalık ve mutluluk kaynağı. Motosiklet kullanırken sanki hayat enerjimi sağlamış gibi oluyorum." dedi.  Çocukların kendisini bu şekilde gördüğünde "polis ablaymış" dediğini anlatan Özdoğan, "Çocuklar çok ilgi gösteriyor. Denetimlerde de sık sık bu durumla karşılaşıyoruz. Çocuklar beni gördüklerinde bir erkek bekliyorlar ama kaskı çıkardığımda şaşırıyorlar. Hemen motosiklete binmek istiyorlar, bindiriyoruz, şeker veriyoruz, onların mutlu olmasını sağlıyoruz." diye konuştu.  Özdoğan, motosikletli timde yer alarak çocukluk hayalini de gerçekleştirdiğini dile getirdi.
AZMETTİ BAŞARDI
Edirne’de yaşayan 25 yaşındaki Sevda Güzey, bir anlık almış olduğu kararla farkında olmadan işinin patronu oldu. Evli olan Sevda, biricik eşi Mehmet Güzey’e bir gün sürpriz yapmak için hazırladığı konseptin tamamlanması için internet üzerinden ışıklı harf siparişi vermek istedi. Fiyatların çok yüksek olduğunu gören Güzey, haftalarca uğraştı emeğin boşa gitmemesi ve dünyalar kadar sevdiği eşi Mehmet’e bu sürprizi yapmaktan vazgeçmemek için ürünleri kendisi yapmaya başladı. Çarşıdan aldığı malzemeler ile işe koyulan Sevda, birçok kez uğraşmasına rağmen istediği görseli yapamadı. Ama yılmadan gece gündüz uğraşınca sonunda hedefine ulaştı ve el emeği göz nuru ürünüyle hem hazırlamış olduğu konsepti tamamladı hem de eşinin ömre bedel tebessümüne şahitlik etti. Hazırlanan ürünü sosyal medya hesaplarından paylaşan çiftin ürünü çok beğenildi. Çevrelerinde bulunan yakınlarına da ürünler yapmaya başlayan Güzey çifti, vergi kaydı oluşturarak resmi olarak E-ticaret üzerinden dünyaya ürün satmaya başladı.
ÇİFTE MUTLULUK ÇİFTE KAZANÇ
Korona virüs salgının hayatımızı tehdit etmesiyle birlikte hem kendi sağlığını hem de toplumun sağlığını düşünen sağduyulu vatandaşlarımızın biri olan 58 yaşındaki Nurhan Çaplı’da gününün büyük bir bölümünü evde geçiren vatandaşlarımızdan oldu. Pandemiyle mücadelede en büyük silahımız olan ‘Evde Kalmak’ Çaplı’ya çifte kazanımlar sağladı. Sosyal medya hesaplarından amigurumi nasıl yapılır dersleri öğrenmeye başlayan Çaplı, yaptığı amigurumi ürünleri sosyal medya hesaplarından paylaşmaya başladı. Zamanla müşterilerde kazanan Çaplı, sürekli sipariş almaya başladı.  Çaplı, bir şeyleri başarmanın verdiği mutluluğun tarif edilemez olduğunu anlatsa da gözlerindeki o parıltı o heyecan hissettiği mutluluğu bizlere anlatıyordu. Bir şeyleri başarmak için adım atmanın ilk hedef olduğunu söyleyen Çaplı, isterse Türk kadının başaramayacağı bir şeyin olmadığını önemle ifade etti.
PES ETMEK YOK
Edirne’de 22 yıldır Seramik üreticiliği yapan Hacer Sert, “Türkiye’de kadın olmak ve üreten kadın olmak başlı başına bir kriz demek. Hiçbir şekilde üreten bir işin karşılığı yok. Kadının para kazanmadan yeri de yok, yaptığı işin önemi de yok aslında. Ben 22 yıldır seramik sanatçısıyım üretim yapıyorum. Özel üretim yapıyorum, toptan üretim yapıyorum ama çok değeri yok. Üretimimi Edirne’de sürdürmek için çok güzel hayallerle geldim. Edirne’nin kültürel olarak çok büyük geçmişi var. Osmanlı zamanında burada üretim fırınları bulunmuş onları da gördüm, sanatımla ilgili farklı gelişmeler olacağını düşündüm ama yeteri kadar destek bulamadım.  Genel olarak baktığımızda hayallerimiz hep suya düşüyor. Aslında burada gökyüzü bile farklı. Tarih kültür dolu bir şehir ama daha güzel başaracağıma inanıyorum. Mücadelemize devam edelim kadınlar olarak. Pes etmek yok.”dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE