SANSI’NIN 60 YILLIK KEMANI KENT MÜZESİNE...

SANSI’NIN 60 YILLIK KEMANI KENT MÜZESİNE BAĞIŞLANDI

SANSI’NIN 60 YILLIK KEMANI KENT MÜZESİNE BAĞIŞLANDI

SANSI’NIN 60 YILLIK KEMANI KENT MÜZESİNE BAĞIŞLANDI
18 Kasım 2021 - 09:34

Kırkpınar Marşı'nın söz yazarı ve bestekarı merhum Beyazıt Sansı'nın 60 yıl kullandığı kemanı, Edirne Kent Müzesi'ne bağışlandı.
Belediye Meclis Salonunda düzenlenen törende Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a, Sansı ailesinin pek çok marş ve besteye imza atan emekli müzik öğretmeni Beyazıt Sansı'nın vasiyetini yerine getirdiğini ifade etti.
Beyazıt Sansı'yı anlatmaya zamanın yetmeyeceğini, Edirnelilerin kendisini yakından tanıdığını belirten Gürkan;  "Başta Kırkpınar Marşı olmak üzere yapmış olduğu çalışmaları, yazmış olduğu şiirleri beste haline dönüştürdüğü o yadigar kemanını Sansı ailesi, Beyazıt hocamızın da vasiyetine uygun bir şekilde sürekli sergilenmek üzere bugün kent müzemize bağışlıyorlar. Biz de bu bağışı büyük bir gurur ve mutlulukla kabul ediyoruz" diye ifade etti.
Sansı'nın eşi Semra Sansı da konuşması sırasında gözyaşlarını tutamayarak ; Eşimin vasiyetini yerine getirmekten huzur ve mutluluk duyuyoruz şuan.Tarihte kaybolup gitmemesini, adının, eserlerinin hatıralarının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak üzere kemanını emin ellere teslim ediyoruz. Gözü arkada kalmayacak, ruhu şad olsun" dedi.
Beyazıt Sansı ile en çok vakit geçiren yakın arkadaşı Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, Semra Sansı konuşurken gözyaşlarını tutamadı ağladı. Oğlu Sevan Sansı ise, babasını Kırkpınar marşını seslendirerek babasını o şekilde anlattı.
Beyazıt Sansı'yı çok özlediğini belirten Dinar "O, benim hayat öğretmenimdi. Hayat arkadaşımdı. Onu çok özledim. Cenazesinde ağlamadım bugün ağlıyorum. Ailesi kemanını bağışladı, Beyazıt hocam ölümsüzleşiyor." Dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI