SELİMİYE GÖLGESİNDE KIRKPINAR DAVETİ

SELİMİYE GÖLGESİNDE KIRKPINAR DAVETİ

SELİMİYE GÖLGESİNDE KIRKPINAR DAVETİ

SELİMİYE GÖLGESİNDE KIRKPINAR DAVETİ
01 Temmuz 2019 - 01:11

Mert SOYLU
Edirne’nin gönüllü turizm elçileri olan Bahri Dinar ve Arif Meriç, 658 yıldan beri devam eden atalarımızın geleceğe miras bıraktığı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne tüm esnaflar adına Edirne’ye gelecek misafirleri davet ettiler.
Selimiye Meydanı’nda Fatih Sultan Mehmet heykeli önüne gelen pehlivanlar kol bağladı. Kırkpınar davul – zurna ekibi Kırkpınar havalarını çalarak tarihi geleneğe tüm dünyayı davet ettiler. Selimiye topları önünde Cazgırın mani okumasının ardından pehlivanlar heykelin önünde peşrev çekti, güreş tuttu.
Yapılan gösteri güreşi öncesi  Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ve şekerlemeci Arif Meriç, pehlivanlara tava ciğer ve Deva – i Misk helvası ikram etti.
DİNAR, BİZ HAZIRIZ
Edirneli esnaflar olarak 658.Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne hazır olduklarını belirten Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar,” Edirne Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak olan ve dünyanın en büyük efsanesi olan 658.Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin arifesindeyiz. Biz esnaflar olarak Yurt içi ve Yurt dışından gelecek yüz binlerce kişi için hazırlıklarımızı tamamladık. Biz, ciğerimizle, tatlımızla, tuzlumuzla, yatağımız  ve yorganımızla en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya hazırız. Bütün dünyayı Edirne Belediyesi, tarafından düzenlenen olan Tarihi 658.Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne bekliyoruz. Biz hazırız. Sizleri bekliyoruz. Bugünde Selimiye ve Mimar Sinan’ın gölgesinde pehlivanlar ve davul zurna ekibiyle beraber Kırkpınar’a heyecan getirmek için gösteri güreşi yapacaklar. Bizlerde  bütün dünyayı heyecana ortak olmaya davet ediyoruz” dedi.
MERİÇ, AMAN BU HEYECANI KAÇIRMAYIN
Kırkpınar heyecanına tüm dünyayı davet eden şekerlemeci Arif Meriç,” Bu gençler önce tuzlanacaklar ciğer ile ondan sonra lavantalı helva ile tatlanacaklar ve çimenlerde saydıracaklar. Bu genç güreşçi kardeşlerimizle Tarihi 658.Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne herkesi davet ediyoruz.Aman bunu kaçırmayın.  Burada öyle bir heyecan var ki hem madde hem manevi.Kardeşlerimizin çayırda ne kadar güzel güreş yaptıklarını göreceksiniz. Bütün dünyayı bu efsaneye davet ediyoruz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI