SEVİNDİREN AÇIKLAMA

SEVİNDİREN AÇIKLAMA

SEVİNDİREN AÇIKLAMA

SEVİNDİREN AÇIKLAMA
18 Aralık 2018 - 05:59

Edirne’de Norovirüs salgını olduğu ve bazı öğrencilerin hastanelerde tedavi gördüğü söylentileri Edirnelileri korkuttu. Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan’ın iddiaları yalanlaması ve konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunması Edirnelilerin yüreğine su serpti.

Edirne’de Norovirüs’ün olduğu söylentilerini yalanlayan Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan gazetemize açıklamalarda bulundu. Tüm dünyada ve Ülkemizde mevsimsel olarak, bazı hastalıkların görülme sıklıklarında artışlar saptanabilmektedir diyen Müdür Kalkan, bu hastalıkların başında ishallerin geldiğini söyledi.

Bu enfeksiyonlar bakteriyel kökenli olabilecekleri gibi viral kökenlide olabilmektedir açıklamasında bulunan Kalkan şu ifadelere yer verdi, “Tüm bu enfeksiyonların ortak özelliği aynı buluş yollarına sahip olmaları ve aynı koruma yöntemleri ile yayılımlarının durdurabilmelidir. Özellikle yemek yeme öncesi ve sonrasında ellerin yıkanması,  toplu yaşanılan yerlerde tuvalet temizliği, mevcut alanların havalandırılması, kaynağı ve hijyeni belli olmayan gıdaların tüketilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Bulantı, kusma ve ishal ile seyreden vakalara özellikle 65 yaş üzeri ve Çocuk yaş grubunda hastalarımız susuz kalabilmekte ve genel durumları daha hızlı bozulabilmektedir. Öncellikle bol su ve sıvı alımı,  dengeli beslenme en önemli tedavi şekli olmalıdır. Ağızdan gıda ve sıvı alımının bozulduğu durumlarda hasta evde bekletilmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Tüm Türkiye’de İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı Erken Uyum Sistemi ( EUCS) kullanılmaktadır. Erken Uyarı Cevap Sistemi halk sağlığını tehdit eden olayların ve salgınların erken tespit edilmesi, doğrulanması, incelenmesi ve uygun koruma – kontrol tedbirlerini alınarak sonlandırılmasını hedefleyen bir sistem olarak hizmet vermektedir. Bu çerçevede Akut Bağırsak Enfeksiyonları günlük olarak tarafımızca tanı kodlarını baz alan bir sistem dahilinde tüm il ve ilçelerinde bulunan sağlık kurum ve kuruluşlarından sisteme giriş gerçekleştirilen veriler takip edilmelidir. Girilen veriler neticesinde sinyal seviyeleri ile takipler yapılmaktadır. Bu seviyeler en düşük C1, sırasıyla C2, C3 ve en yüksek C4 olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır.

Edirne’mizde hastanelerimizde yatışı yapılan, genel durumu kötü olan herhangi bir vaka mevcut değildir. İl bazında an itibari ile sinyal seviyelerinde dikkat çekici bir artış bulunmamaktadır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ZARARLI MADDE KULLANIMI İDDİASINA YALANLAMA
ZARARLI MADDE KULLANIMI İDDİASINA YALANLAMA
AYLAR SONRA RAHMET YAĞDI
AYLAR SONRA RAHMET YAĞDI