SGK’DAN SON GÜN UYARISI

SGK’DAN SON GÜN UYARISI

SGK’DAN SON GÜN UYARISI

SGK’DAN SON GÜN UYARISI
26 Ocak 2021 - 00:00

Sosyal Güvenlik Kurumu Edirne İl Müdürü Süleyman Lale, 1 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılan yapılandırmalarla ilgili, prim borcu olan vatandaşları biran önce başvuru yapmaları konusunda uyardı.
Kasım ayında yürürlüğe giren 7256 Sayılı Yapılandırma Kanununda son başvuru tarihi 1 Şubat 2021 iken, ilk taksit son ödeme süresi ise 1 Mart 2021 olarak belirlendi. Yapılandırmanın büyük kolaylık ve avantajlar sağladığını dikkat çeken İl Müdürü Lale, sigortalı çalıştıran işverenlerce e-Sigorta üzerinden, primlerini kendi ödeyen sigortalıların ise e-Devlet üzerinden talepte bulunabileceğini belirtti.
Şahsen ya da posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik Merkezlerine de başvuru yapılabileceğini kayededen Lale; “2020/Ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait ve kesinleşmiş olan; sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, 4/b (BAĞ-KUR) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakları da kapsadığını” ifade etti.
E-sigorta, e-devlet, şahsen başvuru ve posta yoluyla yapılabilecek olan yapılandırma başvurularında, ödemeler ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 veya 18 taksitlerde yapılabileceğini de açıklayan SGK İl Müdürü Süleyman Lale; “Genel Sağlık Sigortaları açısından, hiç gelir testi yaptırmamış olanların, 31 Mart 2021’e kadar gelir testi yaptırıp sonuçları yeşil kart  (60/1-g) çıkan GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek. GSS prim borcu aslı 30 Nisan 2021’e kadar ödenmesi durumunda gecikme cezası ve zammı silinecek. Ayrıca GSS prim borçları yapılandırması için başvuru şartının aranmayacak. 4/b (BAĞ-KUR) sigortalıları için ihya ve borç taksitlendirme işlemlerinde de son başvuru tarihi 1 Şubat 2021. Borçlarını yapılandırmayan 4/b (BAĞ-KUR) sigortalılarının 31 Ekim 2020’den önceki borçları silinecek ancak borcu bulunan hizmetleri durdurulacak, faaliyetlerine devam edenlerin ise sigortalılıkları 01 Kasım 2020 tarihinde başlatılacak” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÖY KARANTİNAYA ALINDI
KÖY KARANTİNAYA ALINDI
AROMATİK BİTKİ ORMANI OLUŞTURULDU
AROMATİK BİTKİ ORMANI OLUŞTURULDU